آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ , Friday 19 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 50825
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  آمریکا «مبادله چرخه دلار» را برای ایران آزاد نمی‌کند

  معاون خزانه‌داری آمریکا برخی ادعاها درباره صدور مجوز دسترسی محدود ایران به دلار در مبادلات خارجی را رد کرد.

  آوای شمال/ «آدام زوبین»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن به ایران اجازه انجام مبادلات موسوم به «چرخه دلار» را نخواهد داد.

  این در حالی است که کارشناسان می‌گویند با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی، ایران بدون دسترسی محدود به آنچه در اصطلاحات بانکداری «چرخه دلار» (U-Turn) خوانده می‌شود، امکان برخورداری از آثار رفع تحریم‌های هسته‌ای را نخواهد داشت.

  منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است. تا قبل از سال ۲۰۰۸ بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) مجاز به استفاده از اینگونه مبادلات بودند، اما  واشنگتن از نوامبر آن سال استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمات را ممنوع اعلام کرد.

  معاون خزانه‌داری آمریکا در نشست روز چهارشنبه بار دیگر به پایبندی ایران به «برجام» اذعان و اضافه کرد که تا زمان اجرای این تعهدات از سوی تهران، به نفع واشنگتن نیست که در مبادلات تجاری ایران مانع‌تراشی کند. وی تأکید کرد «تحریم‌ها، به تنهایی هدف نیستند، بلکه ابزارهایی برای رسیدن به هدف هستند.»

  زوبین، در بخش دیگری از این نشست، ادعاهای قبلی درباره دسترسی ایران به ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار ناشی از توافق هسته‌ای را رد کرد. او گفت: «اینکه ایران (در نتیجه برجام) به ۱۵۰ یا ۱۰۰ میلیارد دلار پول بادآورده دست پیدا خواهد کرد، نادرست است.»

  زوبین، درباره احتیاط افراطی بانک‌های بین‌المللی از انجام تراکنش‌های مالی مربوط به مبادلات تجاری مشروع ایران هم اظهار نظر کرد.

  شرکت‌های اروپایی، رسانه‌های غربی و مقامات غربی در ماه‌های گذشته اذعان کرده‌اند بانک‌های بین‌المللی از بیم نقض تحریم‌های رفع‌نشده آمریکا علیه ایران از انجام تراکنش‌های بانکی مربوط به قراردادهای تجاری ایران بیم دارند.

  بر همین اساس، برخی رسانه‌ها از جمله آسوشیتدپرس مدعی شده بودند واشنگتن در حال بررسی گزینه‌هایی برای اعطای مجوز محدود جهت استفاده ایران از دلار در مبادلات خارجی است. زوبین، این ادعاها را رد کرد.

  برچسب ها :

  نظرات