آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ , Sunday 21 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 50670
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/چهارشنبه

  ۵خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  فراکسیون‌سازی اصلاح‌طلبان برای کنار زدن لاریجانی/ روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و عروس تعریفی برجام!/ زنجیره‌ای‌ها دلواپس شدند /کارنامه دولت چنگی به دل مردم نمی‌زند/نه هر که سر نتراشد قلندری داند!/فشار بر قوه قضائیه برای آزادی مهدی هاشمی

  به گزارش آوای شمال،
  فراکسیون‌سازی اصلاح‌طلبان برای کنار زدن لاریجانی
  معاون وزارت کشور در دولت اصلاحات اصلاح‌طلبان و لاریجانی هر کدام فراکسیون‌های مستقل خود را تشکیل می‌دهند و تکلیف رئیس مجلس دهم مشخص نیست.

  محمد میرلوحی از اعضای حزب منحله مشارکت به آرمان گفته است: فراکسیون امیدتا نیمه اردیبهشت تشکیل می‌شود و لاریجانی نیز فراکسیون رهروان را تشکیل خواهد داد.

  در حالی که رسانه‌های اصلاح‌طلب بانی معرفی عارف برای ریاست مجلس و کنار زدن لاریجانی در چند هفته اخیر بوده‌اند، میرلوحی مدعی شد «جریان مقابل تقابل عارف و لاریجانی برای ریاست مجلس را دامن می‌زند تا به اختلاف میان دو جریان اصلاح‌طلبان و اعتدال دامن بزند».

  وی در عین حال گفته است: مسیر لیست امید پیام انتخابات هفت اسفند است که با اقبال به لیست امید با سرلیستی آقای عارف مطرح شد. فراکسیون امید تا نیمه اردیبهشت تشکیل می‌شود… موضوعی که در حال حاضر وجود دارد این است که جدای از نیروهای مستقل دیگر نیروهایی که خارج از لیست امید به مجلس جدید راه یافته‌اند هنوز تکلیف‌شان مشخص نیست. اینکه آنها به چه تعداد فراکسیون و باچه وزنی تقسیم می‌شوند هم موضوع مورد توجهی است؛ در حال حاضر موضوع تشکیل یا عدم تشکیل فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت و همچنین موضوع اینکه آیا فراکسیون اصولگرایان مرز و محدوده‌شان به جبهه پایداری ختم می‌شود یا می‌توانند همه را دربرگیرند از جمله مواردی است که مطرح است و در جریان امور پیش‌رو تأثیرگذار است.

  وی درباره تشکیل فراکسیون از سوی علی مطهری هم گفته است: در حال حاضر نمی‌شود در این ارتباط برآورد دقیقی داشت. آقای مطهری در جریان انتخابات یک لیستی به نام صدای ملت دادند که البته نتایج این لیست را در انتخابات دیدیم و پس از آن برآیند نظرات ایشان این بود که احترامشان را به لیست امید و عقبه و پشتیبانی که این لیست برایشان داشته ابراز کردند. باتوجه به اینکه لیست امید در تهران یکجا رأی آورده است اما اینکه آیا همه این ۳۰ نفر منتخب تهران یکجا عمل خواهند کردیا به صورت دیگری باشد و مجلس آینده دو، سه یا چهار فراکسیونی باشد از جمله بحث‌هایی است که در حال حاضر مطرح است.

  میرلوحی گفت: به نظر می‌رسد آقای لاریجانی فراکسیون رهروان را تشکیل خواهد داد و در چنین شرایطی موضوع چندان روشنی نیست که مطهری هم فراکسیون تشکیل بدهد.

  در همین حال حسن زمانی مشاور رئیس مجلس، از دیدار ۲۰۰ تن از منتخبان مجلس دهم با لاریجانی از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون دیدارهای نوروزی رئیس مجلس با منتخبان مجلس دهم به طور مستمر و روزانه ادامه دارد و آنها با رئیس مجلس دیدارهایی داشته‌اند که این دیدارها ادامه دارد.

  وی افزود: از مجموع ۲۲۱ منتخب مجلس دهم تاکنون ۲۰۰ تن از آنها با رئیس مجلس در قالب دیدارهای نوروزی ملاقات داشته‌اند که قرار است این ملاقات‌ها ادامه پیدا کند. در این دیدارها پیرامون نحوه اداره مجلس، ترکیب فراکسیون‌های مجلس دهم و نیز هیئت رئیسه پارلمان آینده بحث و تبادل نظر می‌شود.

  چندی پیش ۱۳۶ تن از منتخبان مجلس دهم با علی لاریجانی دیدار کردند.

  روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب و عروس تعریفی برجام!
  این که خاله سوسکه مدام قربان دست و پای بلوری  فرزندش می‌رود لزوما به معنای آن نیست که بتواند در «فقد بینه» همان را از دیگران توقع کند! داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب با درج این مطلب درباره برجام نوشت: اکنون برجام هسته‌ای نیز نوعا فرجامی مشابه یافته و مشاهده می‌شود جناب آقای روحانی مدام و وقت و بی‌وقت از هر فرصتی بهره می‌برند تا به افکار عمومی گوشزد کنند «برجام» آفتاب تابان و فروغ جاویدان و فتح‌الفتوح و بزرگ‌ترین پیروزی در تاریخ ایران بود علی‌رغم آنکه رهبری آن را متضمن هزینه‌های سنگین به کشور اعلام می‌کند و به تناوب  کارشناسان و سیاستمدارانی  بیرون از حلقه دولت دست بر نقاط ضعف برجام می‌گذارند.

  وی می‌افزاید: خیر جناب روحانی! برجام اگر حامل فخر و فتح و گشایشی باشد در آن صورت بی‌نیاز از رپرتاژ آگهی راه خود را در جامعه باز می‌کند و در آن صورت افکار عمومی نیز به اندازه کافی برخوردار از شعور هستند تا دو زرده بودن تخم برجام را فهم و اقبال کنند!

  سجادی نوشت: اجازه دهید برجام‌تان خود ببوید نه آنکه عطار بگوید! مطمئن باشید اگر برجام حامل تحفه‌ای باشد سیاسیون به جای گذاشتن انگشت اشاره بر نقاط ضعف آن بر سر ربایش آن و سند زدن آن به نام خود با یکدیگر می‌جنگیدند! جناب روحانی – برجام را در اندازه خودش به رسمیت بشناسید و منطبق با واقعیت آن تمشیت ملکداری کنید. در غیر این صورت برجام‌تان حکم عروس تعریفی را پیدا می‌کند که مع‌الاسف شلخته از کار در آمده!

  زنجیره‌ای‌ها دلواپس شدند /کارنامه دولت چنگی به دل مردم نمی‌زند
  روزنامه‌های حامی دولت با نگرانی از بازگشت اصولگرایان به دولت در انتخابات ۹۶ یاد می‌کنند و عملکرد ضعیف دولت و اصلاح طلبان را مقدمه این مسئله می‌دانند.

  روزنامه وقایع اتفاقیه با طرح این مطلب که «چرخش مردم در انتخابات تکرارپذیر است» نوشت: اتفاقی که در سال ۸۴ افتاد می‌تواند باز هم تکرار شود و اگر اصلاح‌طلبان برای آینده برنامه‌ریزی درستی نکنند، شکست دیگری در پیش خواهد بود. طبق آخرین آمار ارائه شده در سال ۹۲، کل واجدین شرایط در ایران حدود ۵۰ میلیون نفر بوده که از این تعداد حدود ۹ میلیون نفر (۸۷۹۶۴۶۶ نفر) ساکن تهران هستند، یعنی ۱۸ درصد رأی‌دهندگان از تهران و ۸۲ درصد از سایر شهرستان‌ها در انتخابات شرکت می‌کنند.

  برنامه‌ریزی روی رأی شهرستانی‌ها  که درصد بالایی از رأی دهندگان را تشکیل می‌دهند مغفول مانده و تجربه نشان داده است که اصول‌گرایان از همین خلأ سودجسته و با جذب آرای آنان به موفقیت دست می‌یابند.

   بسیاری از نمایندگان اصلاح طلب وقتی به مجلس وارد می‌شوند فراموش کرده و با ورود به بحث‌های سیاسی و جناحی از حوزه انتخابیه خود غافل شده و این رفتار نه تنها در دوره بعد موجب شکست می‌شود بلکه تفکر اصلاح‌طلبی در آن حوزه را به عقب می‌راند.

  این روزنامه اصلاح‌طلب با هشدار نسبت به تکرار تندروی‌های مجلس ششم نوشت: فراموش نکنیم، یکی از نقاطی که اصولگرایان در برخی دوره‌ها (مانند مجلس ششم) برای تخریب چهره اصلاح‌طلبان بر آن انگشت تأکید نهادند، تبدیل شدن مجلس به صحنه نزاع‌های جناحی و حزبی بود. نکته‌ای که اگر منصفانه به آن بنگریم چندان هم غیرواقعی نبوده و این نقد به عملکرد کلی اصلاح‌طلبان وارد بود… اصلاح طلبان باید هر بار که قدرت را در دست می‌گیرند، برای پاسخگویی به خواسته‌های مردم چاره‌ای بیندیشند و برای آینده خود، برنامه‌های مدون و جامع داشته باشند. در غیر این صورت باید شاهد ظهور دوباره و دوباره پدیده‌هایی نظیر احمدی‌نژاد باشیم و هر چه کاشتیم، بر باد رفته ببینیم.

  روزنامه قانون نیز در مطلب مشابهی، از انفعال و لفاظی و بی‌کارنامگی دولت ابراز نگرانی کرد و نوشت:‌«گویا رسم شده است هر دولتی بر سر کار می‌آید اقدامات و سیاست‌های دولت قبل را مورد نقد قرار دهد و با چنگ زدن به اقدامات اشتباه گذشتگان در موقعیت مظلوم‌نمایی قرار گیرد تا بتوانند کارهای خود را زیر سایه آن حمله‌ها، آرامتر پیش ببرند.

  اما امروز موضوع کمی متفاوت شده و حالا دیگر بازی از ردیف سربازها کمی جلوتر رفته و مقابله‌ها به سطح ژنرال‌ها و روسای جمهور کشیده است.

  حسن روحانی هم که همواره این موضوعات را مورد نقد قرار می‌داده امروز در مقام پاسخگویی به شعارهای جدیدی که مطرح می‌شود برآمده است و حتی گذشت سه سال از عمر دولت هم نتوانسته از سطح انتقادات وی نسبت به دولت قبل بکاهد، این در حالی است که اقدامات دولت او در حوزه سیاست داخلی و اقتصاد چنگی به دل نمی‌زند.»

  این روزنامه می‌افزاید: «دولت امیدوار بود با رفع تحریم‌ها، سال ۹۵ بتواند سال گشایش اقتصادی باشد ولی سالی که نکوست…!»

  قانون تصریح کرد: دولت و روحانی به انفعالی دردآور دچار شده‌اند چنان که روحانی و معاون اول وی به جای رسانه‌ها یک تنه وارد میدانی می‌شوند که بیشتر حاشیه است تا متن! رسانه‌های میلیاردی دولت که در بسیاری از زمینه ها از یک سایت خبری درجه چندم ضعیف‌تر کار می‌کند، نه توان ارائه خدمات دولت را دارند و نه جایگاه برابری با هجمه‌های یاران بهاری را!

  این روزنامه زنجیره‌ای با طرح این سؤال که «اگر ظریف نبود چه می‌کردید؟» می‌افزاید: باید به آقای رئیس‌جمهور و کابینه آن گوشزد کرد اگر اقدامات ظریف در سیاست خارجی نبود، بدون شک مردم دل از این دولت کنده و نه به دنبال سیاست‌های گذشته بلکه دل را آماده شنیدن سخنان تازه‌تر از  اعتدال می‌کردند. بدنه اجتماعی که رأی خود را به اعتدال داد، نمی‌خواهد دولت یازدهم اولین دولت یک  دوره‌ای در ایران باشد که مردم او را حذف می‌کنند.

  یادآور می شویم پیش از این برخی روزنامه‌ها و سایت‌های شبه اصلاح‌طلب و برخی حامیان دولت از احتمال تک‌دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری روحانی خبر داده‌اند.

  نه هر که سر نتراشد قلندری داند!
  همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب می‌گوید کسانی که خود را خرج فتنه‌گران در سال ۸۸ کردند فاقد هرگونه شأنیتی هستند.

  داریوش سجادی با اشاره به تمجیدهای‌‌ گاه و بیگاه محافل ضدانقلاب از یک خواننده که خود را خرج شبکه‌های سلطنت‌طلب کرد نوشت: علی‌رغم آن که استاد در ارزش‌گذاری اختصاصی بر جنس صدا و خوش‌الحانی صاحبان اصوات نیز از اساس فاقد موضوعیت و مشروعیت است. صدای خوش که بالذات حامل ارزش نیست و صرفا امانتی است خداداد که اعتبارش در گروی کاربری امانتدارانه آن است. اعتبار صوت به ساحت صوت است نه صاحب صوت! خوش ساحتی صوت است که توان دارد تا بلالی سیاه و حبشی را به فخر موذنی رسول خدا برساند.

  خوش ساحتی صوت است که توان «ناصر خسرو» ساختن دارد تا زبان تکلمش با خیره‌سری سلطان غزنوی آن باشد که «من آنم که درپای خوکان نریزم – مر این قیمتی در لفظ دری را).

  بدین اقتفا علی‌رغم همه تعارفات و تکلفات و قدیس‌سازی‌ها و اسطوره‌پردازی‌ها و استاد را «دماوند موسیقی ایران»  توصیف و ترسیم و تکریم کردن‌‌ها، نمی‌توان از این واقعیت گریخت که شرافت کلام و صفوت اصوات در حلقوم و حنجره‌ای است که فریاد‌رس مظلومان و دادخواه ستم‌بران و پرخاشگر به ظلم و ظلمت و ظالمانی باشد که صدای خوش را در قامت سالوسی و چاپلوسی و خاکساری و چاکرمآبی و آستان‌بوسی و عیاشی و مداهی و خماری خود بر می‌تابند و برمی‌سگالند!

  زبانی که در کام، رسالت الهی خود را امانتداری نکند حکایت کمدی- تراژدی بازخوانی «مرغ سحر» توسط «گوگوشی»  خواهد شد که چگونه اسباب مچل کردن خود می‌شود وقتی از منتهی‌الیه خوش باشی و عیاشی  و بی‌دردی و از میانه حاملان نسل عطینا دوباره خوان مرغ سحری می‌شود که غمباد نسل سلحشور و سرکوب شده مشروطه مقهوره است!

  حکایت کمدی – تراژدی عکس یادگاری انداختن رئیس‌جمهور آمریکا با بنای یادبود «چه‌گوارآ» قهرمان مبارزه با امپریالیسم آمریکا و کشته شده توسط اجامر آمریکا!

  وی می‌افزاید: خیر جناب استاد – شرط قلندری سر تراشیدن نیست! رسم عیاری هم سرائی با اجنبی و هم سگالی با شاهبازان نیست! مرشد بازی و پرده‌‌خوانی و حشمت‌فروشی و قهرمان آمانی «خانه نئینان» را بازی نه این است.

  دماوند موسیقی آن مملکت پژواک ترنم آن مادر شهید کمر خمیده‌ای است که ۳۰ سال چشم انتظاری دردانه‌اش را با حزن لالائی جانسوزش برای تتمه استخوان‌های در آغوش کشیده دلبندش تسلی داد!

  دماوند موسیقائی ایران لالائی محزون این مادر گمنام است نه مرغ خوش‌خوان و بی‌داد و دستان و نوا و مرکب‌خوانی و چاووش و گلبانگ و محفل آرای از ما بهتران شدن و زینت المجالس اعیان و بزم آرای بی‌دردان و خنیاگر عیش شادی‌خواران و خلسه وافوریان شدن و از گوگوش تا سوزدوش را آغوش‌گشائی کردن!

  فشار بر قوه قضائیه برای آزادی مهدی هاشمی
  فشار زیادی علیه قوه قضاییه و دیوان عالی کشور برای اعاده دادرسی یک مفسد اقتصادی و توقف دوره مجازات زندان وی در جریان است.

  یک منبع مطلع گفت این فشارها به ویژه در چند هفته اخیر شدت گرفت تا دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی از سوی وکلای مهدی هاشمی را بپذیرد تا بدین ترتیب امکان توقف اجرای حکم وی و راندن وی از زندان عملی شود. این فشارها پس از آن صورت گرفت که براساس یک سناریوی ناموفق قرار بود این مفسد اقتصادی به بهانه مرخصی و معالجه از زندان خارج شود و مانع از بازگشت دوباره وی به زندان شوند!

  مهدی هاشمی با ۱۲ اتهام فساد اقتصادی و امنیتی محاکمه شد که در قدم اول ۳ اتهام از جمله ارتشا و اختلاس و اجتماع و تبانی احراز شد. مجموعا برای این ۳ اتهام، ۲۵ سال زندان در قانون پیش‌بینی شده که یکی از این مجازات‌ها (۱۰ سال حبس) برای وی اعمال شد.

  براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در جرایم موجب تعزیر، هرگاه جرایم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد، دادگاه برای هر یک از آن جرایم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرایم ارتکابی بیش از سه جرم باشد مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌نماید.

  سخنگوی قوه قضاییه در این زمینه گفته است سه جرم اختلاس، ارتشا و مسائل امنیتی برای مهدی هاشمی تایید شده است در پرونده، ۱۲ کیفرخواست وجود داشت که در تجدیدنظر و ارائه کیفرخواست برخی از آنان در هم ادغام و در برخی موارد تبرئه شد.

  برخی همدستان مهدی هاشمی در فتنه ۸۸ از پولشویی‌های میلیاردی وی در سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و دانشگاه آزاد خبر داده بودند. او همچنین از متهمان پرونده رشوه چند ده میلیون دلاری استات اویل است. نیک‌آهنگ‌کوثر همکار و دوست نزدیک هاشمی در سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت ضمن انتشار برخی فایل‌های صوتی ضدانقلابی مهدی هاشمی فاش کرد که  وی به هنگام خروج از کشور پیگیر مذاکره با محافل آمریکایی و اروپایی برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران در دولت احمدی‌نژاد بوده است.

  برچسب ها :

  نظرات