آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 20 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 50669
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > سیاسی
 •   

  ایسنا: چند ماه پس از اجرای برجام

  فروش هواپیما به ایران باز هم به مجوز آمریکا منوط شد

  خبرگزاری حامی دولت با گذشت چند ماه از اجرای برجام خبر داد: فروش هواپیما به ایران باز هم به مجوز آمریکا منوط شد.

  آوای شمال/ با اجرایی شدن برجام دولت ایالات متحده آمریکا ادعا کرد بخش قابل توجهی از تحریم‌های صنعت هواپیمایی ایران که نه تنها از زمان تحریم‌های هسته‌ای که حتی بعضی از آنها به سال‌های ابتدایی انقلاب باز می‌گردند را لغو می‌کند.

  تصمیمی که با توجه به محوریت شرکت‌های آمریکایی در عرصه‌های هوانوردی جهان می‌تواند روی آینده ناوگان ایران تاثیری جدی بگذارد.

  شرکت هواپیماسازی بویینگ که در کنار ایرباس به عنوان دو غول بزرگ این صنعت شناخته می‌شود، در شرایطی فضای بالقوه مذاکره با ایران را پیدا کرد که همچنان برای نهایی کردن قراردادهای خرید نیاز به مجوز رسمی دولت آمریکا داشت. مجوزی که تاخیر در صادر شدن آن به قرارداد نهایی ایرباس با شرکت‌های ایرانی منجر شد.

  حال و با گذشت چند ماه از اجرای توافق هسته‌ای بالاخره نخستین گروه از مذاکره‌کنندگان شرکت بویینگ وارد تهران شدند تا ضمن ارزیابی شرایط ناوگان ایران نسبت به حضور آینده خود در این بازار تصمیم‌گیری کنند.

  این سفر در حالی انجام گرفته که به نظر می‌رسد همچنان قصد فروش قطعی هواپیما به ایران از سوی بویینگ در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هرچند در هفته‌های گذشته خبر رسمی مجوز باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا برای فروش هواپیما به ایران رسانه‌ای شد و بسیاری از آن به عنوان چراغ سبز قطعی یاد کردند، اما «جان درن» سخنگوی شرکت بویینگ اعلام کرده مذاکرات اخیر با طرف‌های ایرانی تنها برای ارزیابی شرایط بازار بوده و همچنان فروش هواپیما به ایران منوط به جلب موافقت دولت آمریکا خواهد بود.

  این اظهارات در حالی مطرح شده که مشخص نیست چه برنامه‌ای بر سر راه شرکت‌های آمریکایی قرار دارد، آیا آنچه از سوی رئیس‌جمهور آمریکا اعلام شده در حد یک اظهارنظر است و همچنان راهی طولانی برای صدور مجوزهای لازم باقی مانده یا این که شرکت‌های آمریکایی نسبت به آینده حضور خود تردید داشته و عقد قرارداد با ایران را با احتیاط گسترده پیگیری می‌کنند.

  بر اساس اعلام ایران ناوگان کشور در طول سال‌های آینده به ۵۰۰ هواپیمای مسافرتی احتیاج خواهد داشت.

  شرکت بویینگ نیز که در طول هفته‌های گذشته به دلیل محدودیت سفارش‌هایش مجبور به اخراج تعدادی از کارکنانش شده نیز قطعا به بازار ایران احتیاجی مبرم خواهد داشت.

  گفتی است شرکت ایرباس هم که توافق فروش ۱۱۸ فروند هواپیما به ارزش ۲۷ میلیارد دلار امضاء کرده، اعلام کرد که تحویل این ناوگان هوایی به شرط اجازه آمریکا انجام خواهد گرفت.

  برچسب ها :

  نظرات