آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 13 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 50556
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  افزایش هزار درصدی قیمت بنزین از دولت بازرگان تا روحانی

  بررسی روند قیمت بنزین از37 سال گذشته تاکنون، از افزایش هزار برابری آن حکایت دارد.

  آوای شمال/ خردادماه سال گذشته بود که با قطع سهمیه بندی بنزین، فروش این محصول استراتژیک در سبد خانوار به صورت آزاد و تک نرخی آن هم با قیمت ۱۰۰۰ تومان آغاز شد و پس از آن دیگر صحبت جدی در خصوص افزایش قیمت این محصول استراتژیک در محافل رسمی به گوش نرسید.

  تا اینکه زنگنه وزیر نفت در همایش تجاری ایران و هند در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر افزایش قیمت بنزین با توجه به طبقه بندی جایگاه های سوخت گفت: افزایش قیمت در سال ۹۵ صورت می گیرد اما به دلیل طبقه بندی جایگاه های سوخت نیست.

  موضوعی که در کمتر از ۲۴ ساعت در اطلاعیه ای از سوی وزارت نفت تکذیب شد و در متن آن آمده بود که “بیژن زنگنه وزیر نفت در روزهای اخیر اظهارنظری مبنی بر افزایش قیمت بنزین نداشته است و بر همین اساس انتشار برخی اخبار در رسانه ها درباره افزایش قیمت بنزین تکذیب می شود.”

  *** روند افزایش قیمت بنزین

  اما روند افزایش قیمت بنزین در سی و هفت سال گذشته حاکی از آن است که هر لیتر بنزین در سال ۵۷ با قیمت یک تومان به فروش رسید وپس از گذشت دوسال با روی کار آمدن دولت بنی صدر قیمت بنزین در سال ۵۹ با افزایش ۳۰۰درصدی به قیمت ۳ تومان افزایش یافت.

  لازم به ذکر است که در دهه ۶۰  در زمانی که آیت الله خامنه ای ریاست دولت را بر عهده داشت قیمت بنزین دوران ثبات خود را گذارند و پس از یک دهه عرضه بنزین به قیمت ۳ تومان،  دولت های سازندگی و اصلاحات افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار دادند، بطوریکه در سال ۶۹ ،هر لیتر بنزین به ۵ تومان افزایش پیدا کرد.

  تاجاییکه روند افزایشی قیمت بنزین در دهه ی ۷۰ ادامه دار شد و در سال های ۷۴ و ۷۶ به ترتیب به ۱۰ و ۱۶ تومان  رسید واین افزایش تنها در دهه ۷۰ محدود نشد بطوریکه سه بار دیگر هم مردم شاهد افزایش قیمت این کالای استراتژیک شدند، یکی درسال ۸۳ که بنزین بیش از ۲ برابر شد و هر لیتر آن ۸۰ تومان و دیگری سال ۸۶ بود که هرلیتر آن ۱۰۰ تومان به فروش رسید. 

  لازم به ذکر است که فصل آخر و اوج افزایش قیمت بنزین به دو سال بعد از تصدی ریاست جمهوری احمدی نژاد برمی گردد که بنزین در سال ۸۹ با دونرخ عرضه شد، یکی سهمیه ای  و با قیمت ۴۰۰ تومان و دیگری آزاد و با قیمت ۷۰۰ تومان که بر همین اساس بنزین سهمیه‌ای ۳۰۰ درصد و بنزین آزاد ۶۰۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرد.

  همچنین در دهه ۹۰ افزایش قیمت ها در سال ۹۳ آغاز شد بطوریکه قیمت بنزین سهمیه ای از ۴۰۰ به ۷۰۰ تومان و بنزین آزاد نیز از ۷۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان رسید و سرآخر نیز در سال ۹۴ به صورت تک نرخی و به قیمت ۱۰۰۰ تومان عرضه شد.

  بررسی روند قیمت بنزین در ۳۷ سال اخیر حاکی از افزایش هزار برابری آن در این مدت است.

  قیمت بنزین در ۳۷ سال اخیر
  سال قیمت (تومان)
  ۱۳۵۷ ۱
  ۱۳۵۹ ۳
  ۱۳۶۹ ۵
  ۱۳۷۴ ۱۰
  ۱۳۸۰ ۳۸
  ۱۳۸۳ ۸۰
  ۱۳۸۶ ۱۰۰
  ۱۳۸۹ سهمیه ای ۴۰۰ تومان، آزاد ۷۰۰
  ۱۳۹۳ سهمیه ای ۷۰۰ تومان، آزاد ۱۰۰۰
  ۱۳۹۴ ۱۰۰۰

  برچسب ها :

  نظرات