آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ , Friday 6 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5039
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ دی, ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  کمبود تقاضا در بخش پژوهش از مشکلات اساسی است

  آوای شمال/ احمد توکلی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: با ایجاد تقاضای تولید کالای داخلی، اصل پژوهش آغاز می‌شود چرا که با تقاضای کالا، تولیدکننده می‌تواند از حاشیه سودش برای بهبود وضعیت کالا در بازار سرمایه‌گذاری کند و همچنین در این راستا می‌تواند یکسری تحقیقات و پژوهش را درخواست کند. […]

  آوای شمال/ احمد توکلی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: با ایجاد تقاضای تولید کالای داخلی، اصل پژوهش آغاز می‌شود چرا که با تقاضای کالا، تولیدکننده می‌تواند از حاشیه سودش برای بهبود وضعیت کالا در بازار سرمایه‌گذاری کند و همچنین در این راستا می‌تواند یکسری تحقیقات و پژوهش را درخواست کند.

  وی ادامه داد: تا زمانی که بازارهای داخلی در اختیار کالاهای خارجی باشد برای هیچ یک از تولیدکنندگان مقرون به صرفه نیست که از حاشیه سودشان برای تولید آن کالا سرمایه‌گذاری کنند.

  توکلی تأکید کرد: یکی از مشکلات اساسی ما در بحث تحقیقات، کمبود تقاضا برای کالاهای داخلی است که با این وضعیت بخش خصوصی نمی‌تواند سرمایه‌گذاری کند، در نتیجه دولت ناچار می‌شود در اموری که مربوط به آن نیست از بودجه تحقیق و پژوهش کشور برای این امور استفاده کند.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: اساساً در دنیا از یکسری رشته‌های کم‌بازده یا دیربازده که همان آرندی(R&D) است به‌خوبی استفاده می‌کنند. ایران هم باید این بخش‌های آرندی خود را فعال کند.

  وی افزود: پنتاگون برای اولین‌بار از فناوری اینترنت و لیزر به عنوان سلاح و کاربردهای نظامی استفاده کرد و بعدها این فناوری را تجاری‌سازی کرد و به سایر کشورها انتقال داد.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: این روش سرمایه‌گذاری در همه دولت‌های دنیا به کار گرفته می‌شود، چرا که بخش خصوصی نمی‌تواند در این امر سرمایه‌گذاری کند.

   توکلی در پایان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: تا زمانی که بسترهای لازم اقتصادی برای رشد تولیدات داخلی فراهم نباشد نمی‌توانیم تا سال ۱۴۰۴ به فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی جامه عمل بپوشانیم.

  برچسب ها :

  نظرات