آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ , Friday 19 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 50207
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  واکنش فرماندهان ارشد نظامي به اظهارات گستاخانه وزیرخارجه امریکا در سکوت دستگاه دیپلماسی

  سردار دهقان: کری حرف مفت می‌زند

  «امريکا آماده همکاري با ايران براي حل‌ موضوع آزمايش‌هاي موشکي تهران است.» اين جديدترين گفته‌هاي جان کري، وزير خارجه امريکاست که روز جمعه گذشته پس از ديدار با اعضاي شوراي همکاري خليج فارس در بحرين مطرح کرده است...

  آوای شمال/ «امریکا آماده همکاری با ایران برای حل‌ موضوع آزمایش‌های موشکی تهران است.» این جدیدترین گفته‌های جان کری، وزیر خارجه امریکاست که روز جمعه گذشته پس از دیدار با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در بحرین مطرح کرده است؛ گفته‌هایی که حکایت از تلاش ایالات متحده برای اجرای پروژه‌ای تازه علیه جمهوری اسلامی ایران دارد. پروژه فشاری که این بار موضوع موشکی و توانمندی‌های دفاعی کشورمان را هدف قرار داده و می‌کوشد با برجامیزه کردن این توانایی مهم جمهوری اسلامی، مانع از تحقیق و توسعه در این حوزه شود.
  درست روز ۱۶ فروردین‌ماه سال‌جاری بود که روزنامه «جوان» در گزارشی مفصل با عنوان «امریکا به دنبال برجامیزه کردن توان دفاعی ایران» به آغاز تلاش‌ها در این حوزه از سوی ایالات متحده اشاره کرده و نوشته بود: «این حرکت نیز همچون موضوع هسته‌ای این روزها با تهدید و فشار آغاز شده و بعید به نظر نمی‌رسد که در آینده پیشنهادهایی برای مذاکره در خصوص برنامه موشکی به ایران ارائه کند.»حال پیش‌بینی‌ها در این حوزه به واقعیت نزدیک شده و جان کری از آمادگی امریکا برای همکاری با کشورمان برای حل موضوع موشکی خبر داده است.

  نکته مهم در خصوص گفته‌های جان کری آنجاست که وی کوشیده با طرح کردن موضوع موشکی جمهوری اسلامی ایران در بحرین و در میان کشورهای عربی، نه فقط پروژه ایران‌هراسی خود را که منجر به فروش میلیاردها دلار تجهیزات نظامی به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌شود به مرحله اجرا بگذارد، بلکه ایالات متحده را به عنوان یک ناجی برای اعراب معرفی کند؛ حرکتی که می‌تواند درهای این کشورها را هرچه بیشتر به روی ایالات متحده بگشاید. این اقدام امریکایی‌ها در حالی است که جمهوری اسلامی ایران، به‌رغم توانمندی‌های گسترده دفاعی خود، هیچ‌گاه کشورهای منطقه، به ویژه کشورهای مسلمان را تهدید نکرده و همواره از این توانمندی‌های دفاعی به عنوان نیروی بازدارنده در قبال تهاجم قدرت‌های فرامنطقه‌ای استفاده کرده است. کما اینکه جمهوری اسلامی همواره پیام صلح و دوستی خود را به کشورهای مختلف منطقه ارسال کرده است. علاوه بر این، نکته مهم دیگر در خصوص پیشرفت‌های نظامی جمهوری اسلامی آن است که وجود ایرانی مقتدر در منطقه می‌تواند باعث آرامش و امنیت دیگر کشورها باشد و طمع جنگ‌افروزی در منطقه توسط بیگانگان برای بازاریابی تجهیزات نظامی‌شان را کاملاً از بین خواهد برد.
   ‌ 
  دستیابی به فناوری‌های پیشرفته نظامی در اوج تحریم‌ها
  در این میان نکته‌ای که شاید عاملی بزرگ برای عصبانیت غربی‌ها و تلاش برای متوقف کردن برنامه دفاعی جمهوری اسلامی شده، دستیابی ایرانیان به فناوری تولید این سلاح‌های پیشرفته در اوج تحریم‌ها بوده است. جمهوری اسلامی ایران که از همان روزهای نخستین انقلاب با تحریم‌های غرب مواجه شد، با وقوع جنگ عملاً در شرایطی قرار گرفت که کشورهای دنیا از فروش حتی ساده‌ترین تجهیزات نظامی نظیر فشنگ و سیم خاردار نیز دریغ می‌کردند اما همین جنگ نابرابر خود به دانشگاهی تبدیل شد که فرزندان ایران با احساس نیاز خود بتوانند به تکنولوژی ساخت انواع و اقسام تجهیزات نظامی سبک و سنگین از جمله جنگنده‌، بالگرد، تانک‌ و موشک‌ دست پیدا کنند؛ تکنولوژی‌ای که در بسیاری از موارد کاملاً بومی و اختصاصی جمهوری اسلامی ایران است و توسط بزرگمردانی نظیر شهید تهرانی‌مقدم پایه‌گذاری شد. از این‌رو به نظر می‌رسد که مهم‌ترین دستور کار دستگاه دیپلماسی کشور در چنین شرایطی واکنش شدید به پیشنهاد گستاخانه امریکایی‌ها در خصوص موشک‌های کشور است. واکنشی که می‌تواند در ادامه راه، مانع از زیاده‌خواهی‌های دولتمردان امریکایی در خصوص مهم‌ترین عنصر هویتی ایرانیان باشد.
   ‌ 
  واکنش فرماندهان ارشد نظامی به گفته‌های جان کری
  در همین حال فرماندهان ارشد نظامی کشورمان نیز دیروز در حاشیه مراسم بزرگداشت شهید سپهبد علی صیاد شیرازی در ستاد کل نیروهای مسلح به گفته‌های جان کری واکنش نشان دادند.
  سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در خصوص اظهارات اخیر وزیر خارجه امریکا مبنی بر آمادگی این کشور برای انجام مذاکرات موشکی با ایران، اظهار داشت: این خارج از صلاحیت و شایستگی آنهاست که در خصوص الزامات دفاعی ما صحبت کنند.
  سلامی افزود: توانمندی موشکی، پشتوانه منزلت، عزت، بقا و سربلندی ایران است و هیچ‌گاه مورد معامله، مذاکره و مصالحه قرار نخواهد گرفت.
  وی ادامه داد: صنعت موشکی مسیر رشد و پیشرفت خود را طی می‌کند و تابع تصمیمات درونی نظام و تحت امر فرماندهی معظم کل قواست که با کمک ملت ایران به اوج خواهد رسید.
   ‌ 
  اظهارات کری نشانه استیصال امریکا مقابل ایران است
  همچنین سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با اشاره به مواضع امریکایی‌ها به‌خصوص وزیر خارجه این کشور درباره ایجاد محدودیت برای توانمندی‌های دفاعی ایران اظهار داشت: امریکایی‌ها همیشه این رفتار را داشته‌اند و سخنان اخیر وزیر خارجه آنها هم از چند جهت قابل بررسی است که نشان‌دهنده انفعال و استیصال امریکا در برابر توانمندی‌های دفاعی ایران و نیز نگرانی عناصر وابسته به امریکاست که می‌بینند امریکایی‌ها دیگر توان حمایت از آنها را ندارند.
  دهقان خاطرنشان کرد: امریکا سعی می‌کند تا منطقه را از دو جهت به خود وابسته کند یکی از طریق فروش سلاح و دیگری اینکه بگوید لازمه بقای کشورها اجرای سیاست‌های امریکایی‌هاست.
  وی گفت: اگر امریکایی‌ها ادعا دارند که به دنبال ثبات در منطقه هستند، بهتر است آقای کری و مسئولان آنها به سه سؤال پاسخ دهند اول اینکه دلیل حضور آنها در مناطق مختلف چیست آیا به دنبال منافع خودشان هستند یا منافع دیگر کشورها.
  وزیر دفاع خاطرنشان کرد: سؤال دوم این است که آیا امریکایی‌ها به خاطر منافع کشورهای مختلف است که در سیاست‌های آنها دخالت می‌کنند و اگر این طور است چرا در خصوص نسل‌کشی که امروز در یمن اتفاق می‌افتد موضعی نمی‌گیرند، اما کافی است یک اتفاق کوچکی در یک کشور دیگر بیفتد تا داد حقوق بشر امریکایی‌ها بلند شود.
  سردار دهقان سؤال سوم را این طور مطرح کرد که چرا امریکایی‌ها از ابتدا از گروهک‌های تروریستی و تکفیری در منطقه حمایت کرده و دلیل پشتیبانی آنها از تروریسم بین‌المللی چیست.
  وی خاطرنشان کرد: اگر امریکایی‌ها واقعاً به دنبال ایجاد ثبات در منطقه هستند، بهتر است اینجا را خالی کنند و به کشور خودشان برگردند و از تروریست‌ها حمایت نکنند.
  وزیر دفاع در پایان گفت: اگر امریکایی‌ها به این موضوعات فکر کنند دیگر یاوه‌گویی نکرده و حرف مفت نخواهند زد.
   ‌ 
  امریکا صلاحیت مذاکره درباره موشک‌های ایران را ندارد
  سردار سرلشکر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز که به عنوان سخنران اصلی مراسم بزرگداشت شهید سپهبد علی صیادشیرازی حضور داشت، در این مراسم گفت: ما امروز قدرت اول منطقه هستیم و به برخی کشورها می‌گوییم با دم شیر بازی نکنید. شما با ایجاد ائتلاف هم قادر نخواهید بود که تهدیدی علیه ایران درست کنید. ما به آنها می‌گوییم سر جای خود بنشینید.
  وی در جواب افرادی که می‌گویند چرا بعد از خرمشهر، جنگ ادامه پیدا کرد، گفت: این روشنفکران غرب‌زده بدانند جنگ ادامه پیدا کرد تا آنها امروز در آرامش و امنیت باشند.
  رضایی خاطرنشان کرد: کسانی که می‌گویند امریکا قصد حمله به ایران را نداشت، خاطرات مسئولان امریکایی را بخوانند تا بدانند آمادگی دفاعی و موشکی ایران مانع از این حمله شد.
  فرمانده سپاه در سال‌های دفاع مقدس با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه امریکا در خصوص آمادگی برای مذاکره موشکی با ایران افزود: آنها که تا الان هم خلاف برجام عمل کردند و صلاحیت صحبت و مذاکره در خصوص مسائل منطقه و موشک‌های ایران را ندارند و توانمندی دفاعی و موشکی ما هم قابل مذاکره نیست.
  وی گفت: آن عملی که امریکایی‌ها را بر سر میز وارد کرد موشک‌های ما بود. اگر موشک‌ها را از ما بگیرند میز گفت‌وگویی شکل نخواهد گرفت. کسانی که به گفت‌وگو اهمیت می‌دهند با توجه به اهمیت پشتوانه‌ای که آمادگی دفاعی کشور برای گفت‌وگو ایجاد می‌کند باید هر روز بگویند درود بر موشک.
  رضایی ادامه داد: امریکا خودش عامل ناامنی در منطقه است و مسئولان ما هم از زمان بنی‌صدر تا الان چهار بار آنها را تست کرده‌اند.
  وی با بیان اینکه مسئولان ما در تلاش هستند تا امریکا را مجبور کنند به تعهدات خود عمل کنند، گفت: ملت ایران صبری دارد و به اعراب هم توصیه می‌کنیم وارد بازی امریکا نشوند.
  دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در آبادانی کشور افزود: در بعد سازندگی در تمامی دولت‌ها، نیروهای مسلح دست آنها را در عمران گرفته است. تمامی دولت‌ها نه تنها در برقراری امنیت بلکه در سازندگی کشور هم خود را مدیون نیروهای مسلح می‌دانند. دهها سد، اتوبان، پتروشیمی و پالایشگاه ساخته و تحویل شده است.
  رضایی گفت: امروز هم در سال اقتصاد مقاومتی دولت هر کمکی که از نیروهای مسلح بخواهد ما با جان و دل به دولت کمک می‌کنیم. امسال سال روشن شدن کارنامه دولت است و ما مایل هستیم این کارنامه در کام مردم شیرین کند. لذا چند میلیون بسیجی و بالای ۲ میلیون نیروهای مسلح آمادگی دارند در کنار انجام مأموریت‌های خود به دولت در اقتصاد مقاومتی کمک کنند.
  وی ادامه داد: نیروهای مسلح ایران بعد از جنگ هم در بعد سازندگی خود و هم سازندگی کشور و کمک به دولت وارد صحنه شدند. ما درجنگ با مشکلات سلاح و تجهیزات و مهمات شدید روبه‌رو بودیم پس تولید اینها و رفع نیاز کشور به سلاح متعارف را بخشی از برنامه خود قرار دادیم.
  رضایی تصریح کرد: در بعد آموزش و سازماندهی با مشکلاتی مواجه بودیم. بخشی از برنامه خود را برای رفع آنها گذاشتیم. ۲۷ سال تلاش نیروهای مسلح برای رفع نواقص خود بوده است. البته ارتش‌های منطقه هم به فعالیت‌های خود ادامه دادند ولی هیچ کدام از آنها تجربه دفاعی و سبک نوین جنگی را که ما به دست آوردیم، نداشتند و شما آن را در جنگ ۳۳ روزه یا در حفظ دمشق و بغداد ملاحظه کردید.

  برچسب ها :

  نظرات