آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ , Sunday 18 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 50149
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به فارس خبر داد

  پرداخت فوق‌العاده ویژه کارکنان اداری آموزش و پرورش از ابتدای امسال/ زمان تدریس دروس کاهش نیافته است/ تکمیل مدارس خشت و گلی سیستان و بلوچستان تا پایان سال ۹۶

  وزیر آموزش و پرورش گفت: برای کارکنان اداری آموزش و پرورش به دلیل اینکه نتوانستند از رتبه‌بندی استفاده کنند، بنا بر مصوبه دولت از اول فروردین سال جاری فوق‌العاده ویژه برقرار شد.

  آوای شمال/ علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در حاشیه اختتامیه هفتمین دوره مجلس دانش‌آموزی که در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران در خصوص مجلس هفتم دانش‌آموزی و دستاوردهای آن اظهار داشت: همانطور که می‌دانید مجلس دانش‌آموزی، مجلس مشورتی است و دانش‌آموزان در مدارس، نمایندگان خود را به عنوان شوراهای دانش‌آموزی مدرسه انتخاب می‌کنند.

  وی ادامه داد: در سطح منطقه از بین شوراهای دانش‌آموزی مدرسه، استان و کشور، افراد انتخاب می‌شوند و این تعداد دانش‌آموزان تحت عنوان مجلس دانش‌آموزی حضور دارند که عصاره ۱۳ میلیون دانش‌آموز کشور هستند.

  فانی افزود: این دانش‌آموزان در قالب کمیسیون‌های مختلف فعالیت داشته و پیشنهادات آنان در لایه‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش مورد بررسی و استفاده قرار می‌گیرد.

  وزیر آموزش و پرورش گفت: اعضای مجلس دانش‌آموزی در پایان این نشست دو روزه، سندی تحت عنوان عدالت آموزشی آماده کرده‌اند که امیدواریم با حمایت‌هایی که همه دستگاه‌ها و دولت خواهد داشت، عدالت آموزشی را گسترش دهیم.

  وی با بیان اینکه در دولت یازدهم در بسیاری شاخص‌ها پیشرفت داشته‌ایم، افزود: امیدواریم نظر دانش‌آموزان در توسعه عدالت و کیفت آموزشی مؤثر باشد.

  فانی در خصوص نارضایتی نمایندگان مجلس دانش‌آموزی از عدم حضور رئیس‌جمهور در آیین اختتامیه این مجلس، گفت: دانش‌آموزان عضو مجلس دانش‌آموزی انتظار داشتند رئیس‌جمهور در جمع آنها حضور پیدا کند و ایشان نیز نظرشان بر حضور بود، اما برنامه‌ها اجازه نداده است و دانش‌آموزان از این نظر گلایه‌مند بودند.

  وزیر آموزش و پرورش در خصوص اجرایی شدن پیشنهادات دانش‌آموزان یادآور شد: دانش‌آموزان از منظر خود و مدرسه مسائلی را مطرح می‌کنند و ما این مسائل را در سطح کلان، امکانات و محدودیت‌ها بررسی می‌کنیم و تعدادی از نظرات را که امکان اجرایی شدن باشد، اجرایی می‌شود.

  وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر پرداخت فوق‌العاده ویژه فرهنگیان افزود: برای کارکنان اداری به دلیل آنکه آنها نتوانسته‌اند از رتبه‌بندی استفاده کنند، بنا بر مصوبه دولت، از اول فروردین ۹۵ این فوق‌العاده برقرار می‌شود که امیدواریم گامی برای جبران بخشی از تلاش فرهنگیان در ادارات باشد.

  * زمان تدریس هیچ درسی کاهش پیدا نکرده است

  فانی در خصوص کاهش زمان تدریس درس عربی و افزایش درس زبان از سال تحصیلی آینده گفت: جدول دروس متوسطه دوم را به تصویب رسانده‌ایم و مجموعه دروس را در قالب ۳۵ ساعت درس هفتگی در متوسطه ۲ پیش‌بینی کردیم.

  وی ادامه داد: ورود درس‌هایی مانند مهارت زندگی، سلامت و محیط زیست، سواد رسانه‌ای را داریم که دروس جدیدی است و براساس سند تحول نظام آموزشی و برنامه درسی ملی که به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده است، پیش‌بینی شده است.

  وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اجازه دهید کل جدول دروس را دراختیار بگذاریم و شما اطلاع‌رسانی کنید و بدانید کاهشی پیدا نکرده است و بنده تکذیب می‌کنم و باید کل جدول را در طول دوره بررسی کرد، نه در یک پایه خاص.

  * مدارس خشت و گلی بازسازی می‌شود

  وی در خصوص وجود یک‌هزار مدرسه خشت و گلی و تمهیدات لازم برای بازسازی آنها در سال جاری گفت: جهت‌گیری ما در تأمین امنیت برای ایمنی مدارس بوده است و روز پنجشنبه هفته گذشته که در شورای آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان حضور داشتم، مصوب کردیم همه مدارس خشت و گلی استان سیستان و بلوچستان که بیشترین تعداد را دارد، حداکثر تا پایان سال ۹۶ ایمن شده و تبدیل به فضای مناسب شود.

  فانی با بیان اینکه تلاش‌های خوبی در دو سال اخیر برای تبدیل مدارس غیرایمن به مدارس ایمن شده است، افزود: امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه مدرسه غیرایمن نداشته باشیم.

  وزیر آموزش و پرورش در خصوص اختصاص ۵۰۰ معلم بالاتر از برنامه برای استان سیستان و بلوچستان در سال تحصیلی آینده گفت: بله، در سال گذشته نیز افرادی که در آزمون ما شرکت کرده بودند اگر صلاحیت داشتند به کار گرفته می‌شدند که متأسفانه تعدادی از آنها صلاحیت نداشتند و امیدواریم تا قبل از مهر ۹۵ این ۵۰۰ دبیر را بتوانیم برای استان سیستان و بلوچستان جذب کنیم.

  وی در خصوص تکمیل کردن مدارس نیمه‌تمام تصریح کرد: مصوبه مجلس داریم تا پروژه‌های نیمه‌تمام را برای تکمیل شدن در اختیار خیرین قرار دهیم و سال گذشته نیز از این اختیار قانونی استفاده کردیم.

  فانی ادامه داد: از اعتبارات دولتی و نیز مشارکت خیرین کمال استفاده را می‌کنیم تا بتوانیم پروژه‌های نیمه‌کاره را به مرحله بهره‌برداری برسانیم؛ در سال گذشته ۱۱ هزار و ۴۰۰ کلاس درس به مجموع کلاس درس اضافه کردیم که با زیربنایی بیش از یک میلیون و ۵۸۰ هزار مترمربع بود و تلاش داریم که از طریق اعتبارات دولتی و مشارکت خیرین و مردم در تکمیل فضای نیمه کاره استفاده کنیم.

  * آیا مدارس صاحب متولی می‌شود

  وزیر آموزش و پرورش در خصوص متولی مدارس و نحوه نگهداری آن خاطرنشان کرد: اعتباری از سال ۹۵ در موافقت‌نامه‌ها پیش‌بینی می‌کنیم تحت عنوان تعمیر و نگهداری فضای آموزشی که خلأهایی بوده که سال‌ها وجود داشته است و امیدواریم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور همکاری در این خصوص داشته باشد تا بتوانیم فضاها را با تعمیر و نگهداری به موقع نسبت به افزایش عمر مفید ساختمان اقدام کنیم.

  فانی در خصوص اینکه آیا مدارس صاحب متولی می‌شود، تصریح کرد: صاحب متولی شدن با توجه به گستردگی آموزش و پرورش کاری نیست که در ظرف یکسال امکان‌پذیر باشد، اما بحث تعمیر و نگهداری فضاها بحث مهمی است که امیدواریم از سال ۹۵ شروع شود و بخشی از اعتبارات عمرانی را به این بخش اختصاص می‌دهیم.

  وی در خصوص اینکه در بسیاری از شهرها مدرسه برای کودکان اوتیسمی وجود ندارد، افزود: در دو سال اخیر نسبت به رسیدگی کودکان اوتیسم اقدامات بسیار خوبی انجام دادیم که توصیه می‌کنم با رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی مصاحبه‌ای داشته باشید.

   

  برچسب ها :

  نظرات