آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 13 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 50024
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای صورت گرفت

  رونمایی از ۱۲ دستاوردهای هسته‌ای با حضور رئیس‌جمهور

  12 دستاورد جدید هسته‌ای در آستانه روز ملی فناوری هسته‌ای با حضور رئیس‌جمهور رونمایی شد.

  آوای شمال/ در مراسم دهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای که با حضور مقامات و مسئولان عالی رتبه کشوری و لشگری و سفرا و میهمانان خارجی و خانواده معظم شهدای هسته‌ای در سالن اجلاس سران برگزار شد، از ۱۲ دستاورد جدید صنعت هسته‌ای کشور رونمایی شد.

  رییس جمهوری در این مراسم از دستگاه‌های جدید «زونال سانتریفیوژ» ، «اولتراسانتریفیوژ» و مجتمع‌های «سوخت تست راکتورهای قدرت» و «سوخت تست راکتور مدرن شده اراک» رونمایی کرد.

  زونال سانتریفیوژ ها بیشتر در تولید محصولات ژن درمانی و واکسن‌های ویروسی به‌کار می‌رود و می‌تواند به مدت طولانی به کار گرفته شود. از این نوع سانتریفیوژ در تولید انبوه واکسن‌هایی مانند هاری، آنفلوآنزا، هپاتیت ب و مننژیت استفاده می‌شود.

  «اولترا سانتریفیوژها» برای دوران در دورهای خیلی بالا ( ۵٠٠٠٠ دور بر دقیقه) طراحی شده‌اند و از آنها برای جداسازی در مقیاس تحقیقاتی و در زمینه‌های بیولوژی و بیوشیمی مانند جداسازی ذرات ریز در حد و اندازه ویروس‌ها، پروتئین‌ها، RNAها و DNAها استفاده می‌شود.

  رئیس‌جمهور همچنین در این مراسم از سه عنوان کتاب «دانشنامه حفاظت و امنیت هسته‌ای»، «صنعت هسته‌ای؛ شاهکار ایرانی» و «برخوردهای دوگانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با کشورهای مظنون به فعالیت در زمینه تسلیحات هست‌ای و یا داشتن خطاهای پادمانی» رونمایی کرد.

  روحانی همچنین از طریق ویدئو کنفرانس «سایت هسته‌ای پسمان گور» در منطقه انارک را افتتاح کرد.

  سایت هسته‌ای پسمان گور مدیریت مرکزی پسماندهای پرتوزای ایران را برعهده دارد.

  رئیس‌جمهور در فرمان آغاز به کار این سایت هسته‌ای گفت: با تشکر از تلاش و کوشش همه دست‌اندرکاران در زمینه هسته‌ای که در کنار این دانش به فکر سلامت محیط زیست نیز هستند با نام خدا و به نام امام باقر (ع) این کار را آغاز کنید.

  رئیس‌جمهور همچنین صبح امروز از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه صنعت هسته‌ای نیز بازدید کرد.

  روحانی در این بازدید با توضیح مهندسان، متخصصان و کارشناسان در جریان آخرین توانمندی‌ها و دستاوردهای کشور در  صنعت هسته‌ای قرار گرفت.

  علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و جمعی از وزرا و معاونان رئیس‌جمهور، روحانی را در این بازدید همراهی کردند.

   

  برچسب ها :

  نظرات