آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 24 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 5001
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ دی, ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  وابستگی دانشگاه آزاد تا پایان ۹۴ به ۸۴ درصد می‌رسد؛ ۷۲ واحد منحل یا تجمیع شدند

  آوای شمال/ حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در جلسه هیئت‌امنای استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به جایگاه هیئت‌های امنای استانی، گفت: هیئت‌های امنای استانی باید برای کیفیت بخشی به واحدهای استان‌ها فعالیت کنند و هم‌اکنون ۴۹۶ نفر از دانشگاهیان و فرهیختگان عضو هیئت‌امنای استانی در سراسر کشور هستند و این موضوع نشان‌دهنده […]

  آوای شمال/ حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد در جلسه هیئت‌امنای استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به جایگاه هیئت‌های امنای استانی، گفت: هیئت‌های امنای استانی باید برای کیفیت بخشی به واحدهای استان‌ها فعالیت کنند و هم‌اکنون ۴۹۶ نفر از دانشگاهیان و فرهیختگان عضو هیئت‌امنای استانی در سراسر کشور هستند و این موضوع نشان‌دهنده این است که این رکن از دانشگاه آزاد به هیچ‌وجه جنبه تشریفاتی ندارد.

  رئیس دانشگاه آزاد گفت: تصمیمات هیئت‌امنا باعث تمرکززدایی در دانشگاه آزاد شده و این رکن دانشگاه باید به خوبی بر وظایف خود برای هر چه بهتر انجام شدن امور تمرکز کند.

  رئیس دانشگاه آزاد از هیئت‌های امنای استانی خواست تا واحدهای زیان‌ده را تعیین تکلیف کنند به طوری که یا در واحدهای مادر تجمیع شوند و یا تغییر کاربری دهند.

  میرزاده افزود: اموال مازاد دانشگاه تنها باید صرف توسعه و تجهیز زیرساخت‌های پژوهشی و اقتصادی دانش‌بنیان شود.

  وی با بیان اینکه در سال گذشته تعدادی از واحدهای دانشگاه تجمیع و ادغام شده است، گفت: در مهرماه سال ۹۲ تعداد ۴۷۲ واحد در دانشگاه آزاد وجود داشت که امروز این تعداد به ۴۰۰ واحد رسیده و ۷۲ واحد تجمیع یا منحل و یا تغییر کاربری داده شدند.

  میرزاده با اشاره به ابلاغ سند توسعه علم و فناوری از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: براساس اهداف این سند، ایران تا پایان سال ۱۴۰۴ باید به قطب نخست علمی منطقه تبدیل شود و ۵۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور(GDP) از فعالیت‌های اقتصاد دانش‌بنیان تامین شود.

  وی تصریح کرد: این موضوع به خوبی نقش دانشگاه‌ها به صورت عام و دانشگاه آزاد به صورت خاص را در تحقق این هدف نشان می‌دهد زیرا دانشگاه آزاد با داشتن ظرفیت بالایی از آموزش عالی کشور وظیفه سنگینی در تحقق سند توسعه علم و فن آوری ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب دارد.

  رئیس دانشگاه آزاد گفت: تنها راه برون رفت از تحریم‌ها، توجه به پژوهش و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان است.

  میرزاده با اشاره به امضای تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد با سازمان نظام مهندسی به منظور توسعه همکاری، ارائه خدمات علمی و گسترش بازآموزی، گفت: با اجرای این طرح بسیاری از کارشناس‌های قدیمی که از همین دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بودند دوباره برای گذراندن دوره‌های بازآموزی به دانشگاه برگشتند و علاوه بر بروزرسانی علمی این مهندسان، درآمد خوبی از این راه نصیب دانشگاه شد.

  وی با بیان اینکه کارهای دانش‌بنیان مانند یک باغ است که نتیجه آن پس از چند سال به ثمر می‌نشیند، گفت: ما در دانشگاه آزاد درآمدهای زودبازده از جمله کارگاه‌ها و نظام بازآموزی داریم و تمامی واحدها باید در این مسیر نیز گام بردارند.

  میرزاده افزود: باید با فعالیت اقتصادی دانش‌بنیان راهکارهایی برای تنوع بخشی به درآمدهای دانشگاه ایجاد شود.

  رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه وابستگی به شهریه در دانشگاه‌های برتر دنیا نظیر MIT کمتر از ۲۵ درصد است، اظهار داشت: وابستگی پایین دانشگاه‌های برتر دنیا به شهریه نشان می‌دهد که ارتباط دانشگاه‌ها با صنعت و مردم بسیار قوی است.

  وی خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه آزاد به دنبال این موضوع هستیم که وابستگی دانشگاه به شهریه دانشجویان را از طریق اقتصاد دانش‌بنیان کم کنیم و به لطف خدا تا پایان سال ۹۴ میزان وابستگی به شهریه به ۸۴ درصد خواهد رسید.

  میرزاده در این جلسه با اشاره به جذب هیئت‌علمی در دانشگاه آزاد، اظهار داشت: در این دانشگاه جذب هیئت‌علمی و توسعه تحصیلات تکمیلی طبق مصوبه اسناد بالادستی نظام و هیئت موسس دانشگاه صورت می‌گیرد و بنای ما این است که تا پایان سال ۹۶، ۲۰ هزار استاد PHD  به این دانشگاه اضافه شود.

  رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به ضرورت توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد، گفت: هنوز در حدود ۵۰۰ هزار صندلی خالی در دوره‌های کاردانی و کارشناسی در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد ولی ما مجبوریم فضاها را نگهداری و برای اساتیدی که موظفی‌شان در هفته تکمیل نمی‌شود، پرداخت داشته باشیم.

  وی با اشاره به اینکه  ثبت‌نام در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد رشد خوبی داشته است، عنوان کرد: این رشد کاملا قابل قبول بوده به طوری که ما به عددی که باید طبق مصوبه هیئت‌امنا  در سال ۹۴ می رسیدیم نزدیک شده‌ایم.

  میرزاده با بیان اینکه افزایش شهریه دانشگاه آزاد متناسب با نرخ تورم خواهد بود، گفت: شهریه دانشگاه در ترم بهمن و تابستان سال ۹۴ ثابت بوده و هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت.

  میرزاده تاکید کرد: مسئولان و مدیران در دانشگاه آزاد باید تا حد ممکن هزینه‌های جاری خود را کاهش دهند و جلب کمک‌های مردمی از مواردی است که باید در بودجه سال آتی به آن توجه شود. زیرا این موضوع از جمله مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز هست.

  وی با بیان اینکه یکی از وجوه درآمد در دانشگاههای دنیا، جلب کمک‌های مردمی است، گفت: در تمامی دانشگاه‌های بزرگ دنیا بنیاد خیریه فعال است و ما هم در دانشگاه آزاد اسلامی باید به دنبال این موضوع باشیم و مسئولان دانشگاه نسبت به فعال کردن کانون های خیرین در دانشگاه اقدام کنند.

  میرزاده با اشاره به برنامه ریزی برای یکسان سازی حقوق و دستمزد اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد با دانشگاه‌های دولتی تاکید کرد: هم اکنون بودجه به میزان کافی برای این اجرای یک باره این برنامه وجود ندارد اما بنای ما این است که میزان حقوق اعضای هیات علمی تمام وقت این دانشگاه در سال ۹۴ نسبت به سال۹۳، ۲۵ درصد افزایش یابد که البته حقوق کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی نیز هم راستا با میزان تورم و مطابق با کارکنان دولت افزایش خواهد یافت.

  رئیس دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه آزاد  بی شک یکی از بزرگترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه فرهنگی و علمی است که نقش غیر قابل انکاری در توسعه اجتماعی، علمی، فرهنگی و حتی اقتصادی کشور در تمامی این سالها داشته است.

  وی تصریح کرد: اگرچه دانشگاه به صورت عام متولی ایجاد شغل در کشور برای جوانان نیست ولی دانشگاه آزاد با ایجاد پارک‌های علم و فن آوری و شرکت‌های دانش بنیان و توسعه تعامل با بخش صنعت به ایجاد اشتغال جوانان تحصیلکرده در کشور نیز کمک خواهد کرد.

  رئیس دانشگاه آزاد نقش این دانشگاه در توسعه همه جانبه کشور را غیر قابل انکار دانست و گفت: هیچ کس نمی‌تواند نقش دانشگاه آزاد را در توسعه علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور نادیده بگیرد.

  میرزاده با اشاره به اینکه باید استانداردهای توسعه تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد رعایت شود، تصریح کرد: دانشگاه آزاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم متعهد شده است که گسترش تحصیلات تکمیلی متناسب با استانداردسازی انجام شود و واحدهای دانشگاهی برای تصویب رشته ها باید استانداردهای لازم را اجرا کنند.

  رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اجرای طرح‌های ماندگار فرهنگی در دانشگاه آزاد، افزود: خوشبختانه از زمان حضور طه هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد طرح‌های فرهنگی مهمی به تصویب شورای راهبردی فرهنگی دانشگاه رسیده که زمینه توسعه فرهنگی را فراهم کرده است.

  وی با بیان اینکه اگر در جامعه توسعه فرهنگی نداشته باشیم توسعه اجتماعی و اقتصادی صورت نمی گیرد، گفت:  دانشگا‌ه‌ها در زمینه توسعه فرهنگی می توانند نقش بزرگی داشته باشد و دانشگاه آزاد در زمینه توسعه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور نقش موثری داشته است.

  رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه ۴۰ درصد بار پزشکی کشور بر دوش دانشگاه آزاد است، خاطرنشان کرد: رشته‌های پزشکی در دانشگاه آزاد رشد خوبی داشته است و ما در حال حاضر  ۱۱ بیمارستان فعال داریم که تا پایان سال ۹۴ به ۱۵ بیمارستان خواهد رسید.

  وی با بیان اینکه دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد خصوصا دانشجویان دندانپزشکی در این حوزه سرآمد هستند، ابراز امیدواری کرد که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همکاری بیشتری با دانشگاه آزاد در زمینه تصویب رشته‌ها داشته باشد.

  رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به معوقات برخی از نهادها به دانشگاه آزاد، گفت: هم‌اکنون برخی از نهادها و سازمان‌های دولتی معوقات بسیار زیادی به دانشگاه آزاد دارند که با توجه به عدم وابستگی این نهاد علمی به بودجه دولتی پرداخت این معوقات سنگین که بعضا در حدود ۲۵۰ میلیارد تومان می‌رسد بخش قابل توجهی از تنگناهای مالی دانشگاه آزاد را حل خواهد کرد.

  برچسب ها :

  نظرات