آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ , Friday 19 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 49644
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۳
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/سه شنبه

  ۶خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  موشک‌های قدرتمند حزب‌الله کابوس خلبانان صهیونیست/ از توافق به هر قیمت تا توجیه نقض برجام به هر قیمت/ گزارش بانک مرکزی از تشدید شکاف طبقاتی در دولت یازدهم/معرکه‌گیری تروریست‌ها آزاد /روشنگری درباره تروریسم ممنوع!/معین: روحانی در 2 سال گذشته فاقد اتاق فکر بوده/استاندار و فرماندار قربانی ناکامی افراطیون در خراسان

  به گزارش آوای شمال،
  موشک‌های قدرتمند حزب‌الله کابوس خلبانان صهیونیست
  قدرت نظامی و موشکی حزب‌الله بیش از هر زمان دیگری موجب وحشت فرماندهان رژیم صهیونیستی شده است.

  پایگاه اینترنتی صهیونیستی «والا»  نوشت: با بررسی تغییر و تحولات نیروی هوایی اسرائیل از دهه ۱۹۷۰ درخصوص تلاش حزب‌الله برای سرنگونی جنگنده‌های اسرائیلی با شلیک موشک هشدار داد. تحلیلگران اسرائیلی معتقدند حزب‌‌الله برای دریافت سامانه موشک‌های زمین به هوای پیشرفته «اس.ای.۱۷» و «اس.ای.۲۲» که در اختیار ارتش سوریه هستند تلاش می‌کند. در حالی که حزب‌الله در اختیار داشتن این سامانه‌ها را تایید نکرده است می‌توان فرض کرد که این جنبش، سامانه‌های «اس.ای.۶» و «اس.ای.۸» را در اختیار دارد.

  یک خلبان اسرائیلی گفت: با گذشت زمان، اجرای عملیات بر فراز لبنان سخت‌تر می‌شود زیرا در هر پرواز، فکر و ذهن خلبان‌ها درگیر این موضوع است که ممکن است با موشکی که از میان مرزهای سوریه و لبنان شلیک شده مواجه شوند. این ترس از سامانه «اس۴۰۰» بیشتر احساس می‌شود.

  خلبانان اسرائیلی گفته‌اند حزب‌الله تلاش می‌کند به توانایی رصد و شناسایی جنگنده‌های اسرائیلی دست پیدا کند که این موضوع، نگرانی خلبانان را در پی داشته است.

  منابع امنیتی هم اعلام کرده‌اند دستگاه‌های امنیتی اسرائیلی از آن هراس دارند که ایران، سوریه و حزب‌الله وارد جنگ هوایی شوند و با از بین بردن هماهنگی میان اسرائیل و روسیه معادلات جدیدی را خلق کنند.

  از توافق به هر قیمت تا توجیه نقض برجام به هر قیمت
  «آفتاب تابان برجام تا وکلای مدافعی چون آقای عراقچی دارد، مگر نقض هم می‌شود؟!»

  روزنامه وطن امروز با طرح این پرسش کنایه‌آمیز نوشت: سخنان آقای عراقچی مبنی بر اینکه «وقتی خبرنگار ایرانی می‌گوید سوئیفت برداشته نشده، از رئیس‌جمهور اتریش چه انتظاری دارید؟»  این واکنش‌ها عجیب است اما از جریانی که در ۱۰۰۰ روز گذشته فراوان گزاره‌های متناقض و پارادوکسیکال مطرح کرده، بعید نیست. البته این اشکال هم به تشکیلات عظیم صدا و سیما وارد است که یکی نبود به جناب عراقچی بگوید: بر فرض محال سوال خبرنگار ایرانی باعث شده رئیس‌جمهور بی‌اطلاع و ناآگاه اتریش! (البته به زبان حال تیم مذاکراتی) آن طور پاسخ بدهد و بگوید: «مشکل سوئیفت حل نشده است»، یعنی اگر خبرنگاری غیر از تابعیت ایرانی هم این سوال را از جناب هانس فیشر می‌پرسید، او می‌خواست پاسخ دیگری بدهد؟ یا بر اساس منطق «تحریک رئیس‌جمهور اتریش توسط خبرنگار ایرانی»، می‌شود سوال دیگری هم پرسید؛ از اوباما هم خبرنگاران ایرانی سوال پرسیدند که ۲ روز پیش آن طور از اعمال تحریم‌های جدید و حل نشدن مسئله تجارت و مبادلات بانکی و… سخن گفت؟

  کنگره را هم لابد خبرنگاران ایرانی تحریک کردند که قانون محدودیت ویزا برای اتباع ۳۸ کشور را علیه ایران و در تضاد و تناقض با برجام تصویب کرد. با این منطق بعید نیست تحریم شرکت‌ها و اشخاص ایرانی در پسابرجام هم نتیجه تحریک توسط خبرنگاران ایرانی باشد! و آخر این چه سفسطه‌ای بود که مطرح شد و انگار نه انگار!
  وقتی از نظر حضرات، آمریکا هر غلط تازه‌ای می‌کند، نقض برجام محسوب نمی‌شود و در مقابل قانون‌های محکم تحریمی پسابرجامی ایالات متحده حرف از ایمیل و نامه به کری و که و که زده می‌شود، یعنی با این دست فرمان دیپلماسی، حتی اگر برجام توسط آمریکا به زمین گرم هم برخورد، باز نقض نشده است، چرا که توئیت‌بازهای حرفه‌ای گفتمان و موشک به برجام نه به چشم توافقی برای حل پرونده هسته‌ای و رفع تحریم‌ها که به چشم یک «توافق سیاسی» می‌نگرند، از اول هم با همین عینک برجام را بالا و پایین می‌کردند که در رهگذر آن پروژه‌های داخلی خود را پیش ببرند.

  حکایت نقد متن و نقد دیپلماسی و نقد فن مذاکره، میان تیم مذاکراتی خیلی وقت است به پایان رسیده. از همان روزهایی که دشمن به نفع خود شعار می‌داد: «توافق نکردن بهتر از توافق بد است» و اعضای تیم مذاکراتی ایرانی به هزار ترفند کمپین درست می‌کردند که «هر توافقی بهتر از عدم توافق است» معلوم شد جریان «توافق به هر قیمتی» بیش از آنکه دنبال رفع تحریم باشد، دنبال چیز دیگری است.

  حالا هم که برجام مکرر و حتی به اذعان و اعتراف خود آقایان نقض می‌شود، چه خیال؟! اصلا آمریکا همان‌طور که اوباما اخیرا اعلام کرد، باز به بهانه‌ای تازه تحریم‌های تازه اعمال کند! مگر برای توئیت‌‌بازهای گفتمان و موشک اهمیت هم دارد؟ برجام نه یک بار و ۲ بار، صد بار نقض شود، مگر برای جریانی که از ابتدا به دنبال توافق سیاسی بوده اهمیت هم دارد؟! مشکل سوئیفت و مبادلات بانکی و غیره و ذلک به گفته خود آقایان و بازاری‌ها و تجار و بازرگانان حل نشود، مگر نقض برجام محسوب می‌شود؟ از جناب دیپلمات می‌پرسند چرا مبادلات دلاری حل نشده، جواب می‌دهد: «برخی حالا علاقه‌مند به دلار شده‌اند» کانه سرگذر نمی‌دانم چی‌چی ایستاده! بعید نیست فردا که نقض عهد شد و تحریم‌های دیگر هم برداشته نشد، باز گفته شود بر اساس متن برجام، نقض برجام محسوب نمی‌شود! و چه کراماتی دارد این «متن برجام» که هر تحریم و فشار تازه‌ای هم که تحمیل شود، بر اساس «متن برجام»،‌ نقض توافق به حساب نمی‌آید!

  گزارش بانک مرکزی از تشدید شکاف طبقاتی در دولت یازدهم
  «فاصله طبقاتی با وجود همه وعده‌های دولت روزبه‌روز عمیق‌تر می‌شود».

  وبسایت فردا با درج این تحلیل خاطر نشان کرد: براساس گزارش مرکز آمار ایران از چگونگی توزیع درآمد در سال ۱۳۹۳، یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد جامعه، ضریب‌جینی است. نگاهی به نتایج شاخص‌های نابرابری در سال ۱۳۹۳ در مناطق شهری و روستایی و کل کشور نشان می‌دهد ضریب جینی در سال ۱۳۹۳ در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به ترتیب ۰/۳۷۸۸، ۰/۳۶۰۹ و ۰/۳۴۰۱ بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ که ضریب جینی در کل کشور و مناطق شهری و روستایی به ترتیب ۰/۳۶۵۰، ۰/۳۵۱۲ و ۰/۳۲۴۳ بوده، افزایش یافته یعنی فاصله طبقاتی بیشتر، فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندتر شدند.

  در این میان بانک مرکزی نیز در آخرین گزارش خود در اسفند ۹۴ نوشت: در سال ۱۳۹۳، علی‌رغم کاهش نرخ تورم و افزایش ارزش واقعی دستمزدها، ضریب جینی افزایش یافت و از رقم ۰/۳۹۵ به ۰/۳۹۹ رسید تا  این مسئله تایید شود. براساس گزارش بانک مرکزی، مقایسه سهم ۴۰ درصد خانوارهای پایین و متوسط نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۳ خانوارهای پایین درآمدی با کاهش سهم بیشتری در مقایسه با ۴۰ درصد خانوارهای متوسط درآمدی روبه‌رو بوده‌اند.

  نسبت هزینه دهک آخر (پولدارترین) به دهک اول (کم‌‌درآمدترین) به ۱۴/۳ برابر رسید که در مقایسه با نسبت به ۱۳/۸ برابری سال ۹۲ نشان‌دهنده افزایش نابرابری است. گفتنی است، ضریب‌جینی عددی است بین صفر و یک، که در آن صفر به معنی توزیع کاملا برابر درآمد یا ثروت، و یک به معنای نابرابری مطلق در توزیع ثروت است.

  هرچند هنوز آمار ضریب جینی در سال ۹۴ منتشر نشده اما با نگاهی به وضعیت حقوق و دستمزدها، نرخ بیکاری که هنوز نزدیک به ۱۲ درصد است و گسترده شدن فقری که در جامعه دیده می‌شود، می‌توان حدس زد وضعیت بهتر از سال ۹۳ نخواهد بود.

  شعارهای دولت یازدهم اما درباره ریشه کن کردن فقر که قدم اول آن کاهش بیکاری است زیاد بود. به عنوان مثال، روحانی در همان ابتدای شروع به کار گفته بود:  دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند. او در جایی دیگر تاکید کرده بود: اساس سیاست من بالا بردن ثروت ملی و رونق تولید و اشتغال و بهبود فضای کسب و کار و توزیع عادلانه ثروت است.

  روحانی همچنین گفته بود: دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آنچنان مردم را از درآمد سرشار کنند که اصلا به یارانه‌ ۴۵ هزار تومانی نیازی نداشته باشند. او حتی در یکی از برنامه‌های تلویزیونی خود با اعلام برنامه‌های دولت اعلام کرده بود: باید زندگی خوب و شغل آبرومند برای مردم افتخار باشد.

  با این حال و با وجود همه این وعده‌ها، هنوز از یادها نرفته است که اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ با وجود اینکه نزدیک به یک سال از روی کار آمدن دولت حسن روحانی می‌گذشت، او بسیار وعده داده بود که ریشه فقر و بیکاری را بخشکاند.

  معرکه‌گیری تروریست‌ها آزاد /روشنگری درباره تروریسم ممنوع!
  دولت اتریش در حالی به بهانه آزادی تجمع موجب لغو سفر روحانی به این کشور شد که ماه گذشته مانع از انتشار نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپایی در مدارس این کشور شده بود.

  سفر آقای روحانی به اتریش به خاطر شیطنت دولت اتریش در دادن مجوز تجمع و راهپیمایی به گروهک تروریستی منافقین لغو شد.

  هاینس فیشر در مصاحبه‌ای و در واکنش به اعتراض دولت روحانی مدعی شده بود: اتریش نمی‌تواند تجمع و تظاهرات را ممنوع کند. حق تجمع در قانون اساسی اتریش وجود دارد و نمی‌توانیم بگوییم مثلاً در سه‌شنبه یا چهارشنبه تجمع را برگزار کنید. در دموکراسی ما، تجمع ممنوع نمی‌شود.

  گرفتن این ژست آزادیخواهانه و دادن مجوز تجمع و راهپیمایی به گروهکی جنایتکار که ۱۷ هزار نفر را با قساوت تمام ترور کرده، در حالی است که دولت اتریش اوایل اسفند ۹۴ با اعمال سانسور شدید، مانع از انتشار نامه رهبر انقلاب خطاب به جوانان غربی در مدارس اتریش شد.

  به گزارش دویچه وله، دولت اتریش، مانع ارسال نامه آیت‌الله خامنه‌ای به مدارس این کشور شده و سفارت ایران را از ارسال ترجمه این نامه به جوانان غرب منع کرده است. خبر این اقدام ضمن بحث در مجلس اتریش علنی شد. در پی پرسش یک نماینده حزب سبزها در مجلس اتریش از وزارت آموزش و پرورش درباره رویکرد این وزارتخانه در برابر ارسال نامه آیت‌الله خامنه‌ای به مدارس، وزارتخانه یاد شده پاسخ داد که قبل از آنکه سفارت ایران دست به چنین اقدامی بزند «ما نماینده سفارت را به وزارتخانه فرا خواندیم و نسبت به هرگونه اقدامی از این دست اعتراض کردیم».
  یادآور می‌شود نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان غربی، نامه‌ای مستند و روشنگر درباره پیوند پنهان قدرت‌های غربی با «تروریسم» ‌بود.

  اکنون پرسش این است که چرا در اروپا تروریست‌ها امکان فعالیت دارند اما روشنگری درباره این جنایتکاران و خاستگاه تغذیه آنها ممنوع است؟ همچنان که باید پرسید چرا اگر تروریست‌ها در اروپا به یک یا چند نفر حمله کردند باید جامعه جهانی عزادار باشد اما اگر در ایران یا دیگر کشورهای غیر اروپایی هزاران انسان بی‌گناه قربانی قساوت تروریست‌ها شدند، غربی‌ها به جای حمایت از قربانیان، به تروریست‌ها پناه می‌دهند و آنان را تغذیه می‌کنند؟

  معین: روحانی در ۲ سال گذشته فاقد اتاق فکر بوده
  نامزد حزب مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری نهم می‌گوید روحانی در ۲ سال گذشته فاقد اتاق فکر بوده است.

  مصطفی معین در مصاحبه با روزنامه آرمان و در پاسخ این سؤال که چه انتقاداتی را به دولت آقای روحانی وارد می‌دانید گفت: آقای روحانی نیاز به یک اتاق فکر بسیار قوی دارد. تشکیل این اتاق فکر نیز باید توسط خود رئیس جمهور صورت بگیرد. در شرایط کنونی در برخی کشورها رؤسای جمهور از مشاوران بسیار زبده‌ای بهره می‌برند که برخی از آنها در زمینه تخصصی خود برنده جایزه نوبل شده‌اند. (در دو سال گذشته آقای روحانی فاقد این اتاق فکر بوده‌اند؟) بله، تا حدودی این وضعیت وجود داشته است.

  وی ادامه می‌دهد: به نظر من آقای روحانی باید در همه حوزه‌ها اتاق فکر تشکیل دهد. مسئولیت یک رئیس جمهور تنها به حوزه‌های سیاسی، حقوقی و اقتصادی محدود نمی‌شود. رئیس جمهور در زمینه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی نیز مسئولیت دارد. در این زمینه حق تقدم با مسائل اجتماعی است و آقای روحانی در ابتدا باید یک اتاق فکر منسجم و کاربردی در زمینه مسائل اجتماعی تشکیل بدهد و سپس به مسائل اقتصادی و سیاسی بپردازد.

  معین گفت: در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی دولت آقای روحانی مسئله بیکاری و اشتغال جوانان است.

  استاندار و فرماندار قربانی ناکامی افراطیون در خراسان
  استاندار خراسان رضوی و فرماندار مشهد به خاطر ناکامی دولت و اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس احتمالاً برکنار می‌شوند.

  زمزمه‌های تغییر استاندار خراسان رضوی و فرماندار مشهد، در این شهر منتشر شده است و به برخی ادارات رسیده است.

  برخی افراطیون مدعی اصلاحات و نشریات آنها پس از انتشار نتایج انتخابات مجلس و ناکامی بارز طیف متبوع آنها در برخی از استان‌ها از جمله خراسان رضوی، ‌مسئولان دولتی در این استان‌ها را مقصر دانسته و خواستار برکناری آنها شده بودند. علیرضا رشیدیان استاندار فعلی خراسان رضوی است و از محمد پژمان و غلامحسین مظفری به عنوان جانشینان احتمالی وی نام برده می‌شود.

  یادآور می‌شود برخی مسئولان ارشد دولتی در تهران و استان‌ها به طور کم‌سابقه‌ای و به شکل غیرقانونی در انتخابات ۷ اسفند فعال بودند.

  برچسب ها :

  نظرات