آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 20 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 49564
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۶
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  وزیر خارجه روسیه امروز بار دیگر خواستار توقف فوری درگیری‌ها در منطقه ناگورنو قره‌باغ شد و گفت اوضاع نباید به سمتی برود که حل و فصل مسالمت‌آمیز آن دشوار شود.

  لاوروف: مناقشه قره‌باغ باید مسالمت‌آمیز حل شود/ترکیه از مداخله در امور دیگران دست بردارد

  آوای شمال/ سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «آندری گالبور» وزیر خارجه مولداوی در مسکو حضور یافت.  وی در مورد درگیری‌های اخیر در منطقه ناگورنو قره‌باغ، گفت: «ما قبلا هم موضع خود را اعلام کرده‌ایم، رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و وزیر دفاع موضع خود را اعلام کرده‌اند. وزیر دفاع (سرگئی) […]

  آوای شمال/ سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «آندری گالبور» وزیر خارجه مولداوی در مسکو حضور یافت. 

  وی در مورد درگیری‌های اخیر در منطقه ناگورنو قره‌باغ، گفت: «ما قبلا هم موضع خود را اعلام کرده‌ایم، رئیس‌جمهور، وزیر خارجه و وزیر دفاع موضع خود را اعلام کرده‌اند. وزیر دفاع (سرگئی) شایگو و من با همتایان خود در باکو و ایروان صحبت و نگرانی خود را ابراز کرده‌ایم… پیام رئیس‌جمهور (ولادیمیر) پوتین هم این بود که باید هرچه زودتر آتش‌بس برقرار شود و طرفین اوضاع را به سمتی پیش نبرد که حل و فصل مسالمت‌آمیز آن دشوار شود.»

  لاوروف با بیان اینکه همچنان برخی درگیری‌ها در قره باغ ادامه دارد، به بیانیه گروه همکاری مینسک که هدف آن حل و فصل بحران قره باغ است اشاره کرد و گفت راه‌حل نهایی مناقشه باید راه‌حلی عملی و جامع باشد.

  وزیر خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که مناقشه قره‌باغ راه‌حل نظامی ندارد و حتما باید از طریق راه‌های مسالمت‌آمیز حل شود. 

  او در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات مقامات دولت ترکیه که از آذربایجان اعلام حمایت کرده‌اند، گفت: «ما هیچ کشور خارجی‌ای را متهم به تشدید تنش در ناگورنو قره‌باغ نمی‌کنیم، از جمله آنکارا را. قطعا اظهارات سران ترکیه را شنیده‌ایم که به نظر یکجانبه می‌آیند. قطعا مهم است که مقامات ترک از دخالت در امور کشورهای همسایه خود از جمله عراق و سوریه دست بردارند، چراکه مدارک زیادی وجود دارد که از حمایت آنکارا از تروریسم حکایت دارد. در مورد مناقشه ناگورنو قره باغ هم تنها می‌توانم بگویم که برای همه از جمله ترکیه و مردم ترکیه بهتر است که آنکارا از حمایت از تروریسم دست بردارد، این چیزی است که من می‌توانم با اطمینان بگویم.»

  منطقه ناگورنو قره‌باغ در مرز دو کشور ارمنستان و آذربایجان واقع شده است. کنترل این منطقه در اختیار یک جمهوری‌ خودخوانده تحت حمایت ارمنستان است و با وجود آتش‌بسی که در سال ۱۹۹۴ بین طرفین منعقد شد، همچنان آذربایجان و ارمنستان بر سر این منطقه مناقشه دارند و هر ازچند گاهی درگیری‌هایی در قره باغ رخ می‌دهد.

  دور جدید درگیری‌ها که از جمعه شب آغاز شده و از آن با عنوان شدیدترین تبادل آتش در دو دهه گذشته یاد می‌شود، تاکنون به مرگ بیش از ۳۰ نفر از نیروهای طرفین و خسارات سنگین به مناطق مرزی منجر شده است. دو طرف یکدیگر را به آغاز درگیری متهم کرده‌اند.

   

  برچسب ها :

  نظرات