رشد ۶۷ درصدی اینترانت ایران در ۱٫۵ ماه

چاپ

آوای شمال/ نگاهی به شاخص ارتباطات داخلی کشور نشان می‌دهد که ۵۶ هزار و ۶۶۹ کیلومتر فیبرنوری بین شهری در بخش ارتباطات زیرساخت تا پایان فصل سوم سال ۹۴ مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

در همین بازه زمانی وضعیت شاخص‌های پهنای باند بین‌الملل و ظرفیت شبکه IP داخلی نیز به ترتیب ۲۷۶٫۳ و ۲۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه بوده است.

این در حالی است که محمود خسروی –مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت- در مراسم افتتاح پروژه فجر که بهمن ماه سال گذشته برگزار شد به عملکرد دولت یازدهم در حوزه زیرساخت‌های ارتباطی اشاره کرد و گفت: در ابتدای دولت یازدهم ظرفیت شبکه IP داخل کشور  ۶۲۴گیگابیت بر ثانیه بود که اکنون به  ۴۰۰۰گیگ رسیده است.

وی درباره رشد ظرفیت پهنای باند بین‌الملل در دولت یازدهم نیز عنوان کرد: در همین مدت ظرفیت پهنای باند از  ۷۲به ۳۰۷ گیگابیت بر ثانیه رسید.

آمارهای منتهی به سه ماهه سوم سال ۹۴ که از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات منتشر شده، نشان می‌دهد که میزان ترانزیت ارتباطات بین‌الملل تا این تاریخ معادل ۳۶۰۰ لینک STM1 یا به عبارتی ۵۵۸ گیگابیت بر ثانیه بوده است.

از آن جهت که آمار این معاونت تا آذر ماه سال گذشته می‌گوید که ظرفیت پهنای باند شبکه داخلی ۲۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه بوده اما معاون وزیر ارتباطات در اواسط بهمن ۹۴ اذعان کرد که ظرفیت این بخش به ۴۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده، می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که ظرفیت اینترانت کشور در کمتر از دو ماه ۶۷ درصد رشد کرده است.

با توجه به اظهارات خسروی، اگر ظرفیت پهنای باند اینترانت در ابتدای کار دولت یازدهم (حدودا شهریور ۹۲) را ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه و تا پایان آذر ماه ۹۴ (مطابق گزارش معاونت برنامه‌ریزی) ۲۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه در نظر بگیریم، پهنای باند شبکه IP داخلی در مجموع ۲۷ ماه میانگین رشدی معادل ۱۰٫۵ درصد به صورت ماهانه داشته است.

بنابراین اگر سرعت رشد طبق این الگو پیش می‌رفت در عرض ۱٫۵ ماه، ظرفیت شبکه IP داخل می‌بایست ۱۵٫۷۵ درصد به نسبت قبل رشد می‌کرد اما رشد ۶۷ درصدی نشان می‌دهد که بر سرعت رشد هم ۵۱٫۲۵ واحد افزوده شده است.