آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 20 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 49482
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/ دوشنبه

  ۶خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  ناامیدی یک افراطی مجلس ششمی از اصلاح‌طلبان مجلس دهم/خسارت محض یعنی همین معامله یکطرفه دولت با غرب/روایت سایت حامی دولت از هشدار اقتصادی کارشناسان/انگلیس: توافق هسته‌ای دیدگاه ما به ایران را تغییر نداده است/آمریکا با بشار اسد مخالفت می‌کند حتی اگر مردم سوریه او را انتخاب کنند!/خروجی سیاست اقتصادی دولت افزایش تورم است نه ایجاد اشتغال

  به گزارش آوای شمال،
  ناامیدی یک افراطی مجلس ششمی از اصلاح‌طلبان مجلس دهم
  عضو فراکسیون افراطیون در مجلس ششم می‌گوید مجلس دهم مانند مجلس ششم نخواهد بود. ناصر قوامی همچنین تصریح کرد از اصلاح‌طلبان راه یافته به مجلس برنامه‌ای ندیده است.

  این عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم به سایت ضدانقلابی زیتون گفته است: باید دید ۶۰ نفر باقی مانده برای دور دوم چه برنامه‌ای دارند و دارای چه تفکراتی هستند، در حال حاضر قضاوت در مورد چند و چون برنامه مجلس دهم کار مشکلی است. می‌توان گفت مجلس به همان سبک مجالس قبل دایر می‌شود و تا حدودی همراه دولت خواهد بود.

  وی می‌افزاید: با توجه به اینکه نخبه‌های شرکت‌کننده در انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت گسترده شده‌اند، می‌توان گفت آنها که از اصلاح‌طلبان باقی مانده و به مجلس راه یافته‌اند در رده‌های سوم و چهارم بوده‌اند که خود امیدی به نماینده شدن و ورود به مجلس را نداشتند.

  قوامی گفت: این مجلس تفاوت زیادی با مجلس ششم دارد. از طرف دیگر من کمتر برنامه درست و حسابی از این نمایندگان (اصلاح‌طلب) دیده‌ام.

  خسارت محض یعنی همین معامله یکطرفه دولت با غرب
  در حالی که کشورهای غربی به هیچ یک از تعهدات خود در اجرای برجام پایبند نبوده‌اند، مدیر کل سازمان انرژی اتمی اعلام کرد اقدامات شفافیت‌ساز ایران، فراتر از توافقاتی بوده که این کشور با آژانس انرژی اتمی داشته است.

  به گزارش رجانیوز، یوکیا آمانو در بیانیه‌ای که پس از دیدارش با رؤسای جمهور و نمایندگان کشورهای ۵+۱ منتشر کرده، آورده است: «من (در جلسه) یادآوری کردم که ایران هم اکنون در معرض شدیدترین نظام راستی‌آزمایی هسته‌ای جهان قرار دارد. این کشور نه تنها توافقنامه پادمانی با آژانس، بلکه پروتکل الحاقی را هم اجرا می‌کند؛ اقدامات شفافیت‌سازی که فراتر از تعهدات ایران در توافقات رسمی با آژانس هستند نیز مورد موافقت قرار گرفته‌اند.»

  دولت در حالی تمامی تعهدات برجام را عملیاتی کرده است که کشورهای ۵+۱ تنها بر روی کاغذ وعده انجام برخی از تعهدات را داده‌اند. این در حالی است که پس از انعقاد برجام، منتقدین با اشاره به عبارات ابهام‌برانگیز و تفسیرپذیر این سند از امکان دبه کردن آمریکایی‌ها سخن می‌گفتند و خواهان مسدود شدن راه‌های فرار کشورهای غربی از تعهداتشان پیش از اجرایی شدن تعهدات ایران بودند.

  منتقدان معتقد بودند زمانی که ایران تعهدات خود را که عموماً قابلیت بازگشت‌پذیری ندارند، اجرایی کند کشورهای ۵+۱ دیگر هیچ فشار یا انگیزه‌ای برای انجام تعهداتشان ندارند چرا که این کشورها بدون دادن یک امتیاز در عمل به تمامی خواسته‌های خود رسیده‌اند.

  البته مقامات دولتی با خلق عبارات مبالغه‌آمیز در وصف برجام توافق به دست آمده را پیروزی دیپلماتیک ایران توصیف کرده و بدون توجه به عبارات به کار برده شده در برجام و شرایط تحمیل شده به ایران، توافق به دست آمده را ضامن رفع فوری همه تحریم‌ها، آغاز سریع مبادلات تجاری، افزایش فروش نفت و انتقال بدون دردسر پول به کشور و… می‌دانستند.

  حال در شرایطی که دیپلمات‌های غربی در سایه کم‌توجهی و نابلدی دیپلمات‌های ایرانی تنها با برگه «وعده توقف تدریجی بخشی از تحریم‌ها» تمامی برگه‌های هسته‌ای ایران را بر روی کاغذ و در صحنه عمل سوزاندند، پا را فراتر نهاده و با همین برگه درصدد هستند ایران را در دیگر حوزه‌ها نیز عقب برانند.

  صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری اخیر در همین راستا قابل ارزیابی است. باراک اوباما در این نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آمریکا چه زمانی تعهدات خود را در قبال تسهیل تجارت برای ایران فراهم می‌کند گفت: «یکی از کارهایی که لو (وزیر خزانه‌داری آمریکا) و همتایان او داخل گروه ۵+۱ و جاهای دیگر انجام خواهند داد روشن کردن این برای بنگاه‌های تجاری است که چه نوع معاملاتی در واقع مجاز هستند؛ برای شرکت‌ها و اداره‌های حقوقی‌شان زمان خواهد برد تا طی چند ماه آینده اطمینان پیدا کنند که در صورت تجارت با ایران برایشان خطر مسئولیت وجود نخواهد داشت. بنابراین ما برای حل برخی از نگرانی‌هایی که ایران ابراز کرده با آنها همکاری خواهیم کرد.»

  بنابراین همان طور که منتقدان پیش از این معتقد بودند تعامل و مبادله شرکت‌های تجاری خارجی با ایران تنها در صورتی محقق خواهد شد که وزارت خزانه‌داری آمریکا به این دست از شرکت‌ها اجازه تجارت را بدهد. به بیان دیگر رابطه تجاری ایران و کشورهای دیگر همانند زمان تحریم‌ها تابع تصمیم‌گیری‌های دولت آمریکاست.

  استراتژی آمریکا برای عقب راندن ایران در موضوع موشکی پس از موفقیت این کشور در سمبلیک کردن برنامه هسته‌ای ایران در حالی است که همانند برجام یک، عده‌ای در داخل با هجمه خیانتکارانه به صنعت دفاعی کشور جاده‌صاف‌کن سیاست‌های آمریکا در ایران شده‌اند.

  روایت سایت حامی دولت از هشدار اقتصادی کارشناسان
  یک سایت حامی دولت هشدار داد سیاست‌های اقتصادی دولت در جهت تعمیق رکود و افزایش نقدینگی عمل کرده و در نهایت ممکن است مانند فنری به انفجار قیمت‌ها منتهی شود.

  خبر آن‌لاین که از سوی دو تن از مدیران ارشد دولتی اداره می‌شود، در تحلیلی خاطر نشان کرد: نرخ دلار ۲۹ تومان گران‌تر از بودجه ۹۵ شد؛ این مهمترین خبری است که بازار در اولین روز کاری رسمی خود با آن روبه‌رو شده است. در حالی که ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی پیش از آغاز سال جدید اعلام کرد که دولت قصد دارد در شش ماه دوم سال ۹۵ ارز را تک نرخی کند، اما او این وعده را سال قبل هم داد. وعده‌ای که برای محقق نشدن آن بارها مورد پرسش از سوی کارشناسان اقتصادی قرار گرفت.

  دولت یازدهم طی سه سال گذشته اهتمام ویژه‌ای بر کاهش نرخ تورم داشته است. بنابر اعلام بانک مرکزی میانگین نرخ تورم در سال ۹۴ به ۱۱/۹ درصد رسیده است. اما نکته اینجاست که این اتفاق بدون تحقق رشد اقتصادی صورت گرفته است؛ اگرچه دولت بارها اعلام کرده که اقتصاد ایران گرفتار رکود است، اما رکود هنوز دامن اقتصاد ایران را رها نکرده است. حتی برخی اقتصاددانان معتقدند که نرخ رشد اقتصادی نیمه اول سال ۹۴ منفی هم شده است.

  به گزارش خبر آن‌لاین کارشناسان اقتصادی به دولت هشدار می‌دهند، در شرایط رکودی کاهش بیش از حد نرخ تورم می‌تواند مشکل‌ساز باشد و رکود در بخش تولید و صنعت را تعمیق بدهد. برخی‌ها هم معتقدند رسیدن به رشد اقتصادی با کنترل تورم و کاهش آن ممکن نیست. با این حال ولی‌الله سیف اصرار دارد که چون بانک مرکزی حساسیت‌ ویژه‌ای روی ثبات اقتصاد دارد، حفظ ثباتی که به سختی در اقتصاد ایجاد شده است باید ادامه یابد.

  شاید به همین دلیل با وجودی که سال گذشته، رییس کل بانک مرکزی نسبت به اجرای سیاست ارز تک نرخی وعده داد، وعده‌ای که در نهایت پایان سال این اتفاق نیفتاد. ولی‌الله سیف گفته بود زمانی بانک مرکزی سیاست ارز تک نرخی را اجرایی خواهد کرد که ثبات در فضای اقتصادی ایجاد شود،اما آیا ثبات با کاهش تورم اتفاق خواهد افتاد؟

  نکته دیگر سیاست حمایت از تولید و اشتغال است که طی دو سال گذشته با ارایه دو طرح خروج از رکود، در دستور کار دولت قرار گرفته است. بعد از اجرای طرح دوم خروج از رکود، که با وام خودرو و افزایش وام مسکن همراه شد، هنوز اقتصاد از رکود خارج نشده، با این حال تورم روند کاهشی خود را ادامه می‌دهد. اتفاقی که کارشناسان اقتصادی هشدار می‌دهند سیاست کاهش نرخ تورم درست مثل فنری است که ممکن است هر لحظه رها شود و قیمت‌ها روند انفجاری به خود بگیرد. کما اینکه ثبت رقم ۹۰۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی در اسفندماه این خطر را بیشتر کرده است.

  انگلیس: توافق هسته‌ای دیدگاه ما به ایران را تغییر نداده است
  وزیر دفاع انگلیس می‌گوید دیدگاه این رژیم در قبال ایران به خاطر توافق هسته‌ای تغییر نکرده است.

  مایکل فالون در مصاحبه با الجزیره گفت با وجود توافق هسته‌ای، دیدگاه ما نسبت به ایران عوض نشده است.

  خبرنگار پرسید «کشورهای حوزه خلیج فارس در این باره که توافق هسته‌ای با ایران لطمه‌ای به امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس نمی‌زند با کشورهای غربی هم نظر نیستند، از این رو شما چه تضمین‌هایی به کشورهای حوزه خلیج فارس داده‌اید که امنیت‌شان به هیچ وجه تحت تأثیر این توافق قرار نخواهد گرفت؟» و فالون جواب داد: ما خواهان تقویت روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس هستیم و به صورت ویژه برای استحکام امنیت منطقه تلاش می‌کنیم و به دنبال افزایش حضورمان در منطقه خلیج فارس هستیم و می‌خواهیم که این حضور دایمی باشد. از این رو ما پایگاه‌های دریایی جدیدی در منطقه خلیج فارس می‌سازیم و تعداد نیروهای‌مان در خلیج فارس را افزایش می‌دهیم. به همین منظور ما مسئله ایجاد پایگاههای هوایی جدید و اجرای آموزش‌های میدانی را مورد بررسی قرار می‌د‌هیم. همچنین ما با هم‌پیمانان‌مان شفاف بوده‌ایم. با وجود آنکه ما در انعقاد توافق هسته‌ای با ایران مشارکت داشته‌ایم این به منزله آن نیست که هوشیاری ما در قبال ایران و اقدام‌های این کشور کاهش یافته است بلکه برعکس هوشیاری در قبال ایران افزایش یافته است.

  وی افزود: از آنجا که ایران توافق هسته‌ای را امضا کرده است، بسیار مهم است که مطمئن شویم اقدام‌های ایران، صلح‌جویانه است. ما منتظریم که شاهد این تغییر در روش ایران باشیم. بنابراین انعقاد توافق هسته‌ای با ایران دیدگاه ما نسبت به این کشور را تغییر نداده است.

  آمریکا با بشار اسد مخالفت می‌کند حتی اگر مردم سوریه او را انتخاب کنند!
  وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، حتی در صورت برگزاری انتخابات شفاف و رأی مردم سوریه به بشار اسد، کاخ سفید باز هم با اسد مخالفت می‌کند.

  الیزابت ترودو رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد؛ موضع واشنگتن حتی در صورت پیروزی بشار اسد در انتخابات، لزوم کناره‌گیری وی از قدرت و تشکیل دولت انتقالی خواهد بود.

  وی در پاسخ به خبرنگاری که سؤال کرد آمریکا همواره تکرار می‌کند آینده قدرت در سوریه به مردم بستگی دارد و باید توسط مردم این کشور مشخص شود، در صورت برگزاری انتخابات شفاف ریاست جمهوری در سوریه و پیروزی مجدد بشار اسد، موضع آمریکا چه خواهد بود، تصریح کرد: «موضع ما در خصوص اسد تغییری نکرده است، اسد مجبور است کناره‌گیری کند.»

  الیزابت ترودو اظهار داشت، «تصمیم‌گیری بر سر چگونگی انجام آن باید در چارچوب مذاکرات سیاسی سازمان ملل که در اواسط ماه آوریل شروع خواهد شد، مشخص شود.»

  خروجی سیاست اقتصادی دولت افزایش تورم است نه ایجاد اشتغال
  یک اقتصاددان اصلاح‌طلب برخلاف ادعاهای دولتی تصریح کرد، رفع تورم در سال ۹۵ افزایش می‌یابد و سیاست‌های کنونی اقتصادی، ایجاد اشتغال نمی‌کند.

  حسین راغفر در مصاحبه با فرارو گفته است: «سیاست دولت در افزایش  وام مسکن به ۱۶۰ میلیون تومان بیش از آنکه موجب تولید مسکن ارزان قیمت شود و در اختیار خانواده‌های جوان قرار بگیرد فقط رانت بسیار بزرگی را به جیب کارتل‌های مسکن و سوداگران مستغلات وارد و تورم قابل توجهی به مسکن تزریق می‌کند.»

  وی ادامه داد: «لذا می‌توان پیش‌بینی کرد که شروع این سیاست می‌تواند موجب افزایش قیمت مسکن شود که در شرایط کنونی با حباب بسیار بزرگی روبه‌رو است و عملا منافع کارتل‌های بزرگی که در بخش‌های سیاست‌گذاری کلان کشور نفوذ دارند تامین شود و مسکن از سبد خانوارهای متوسط هم دورتر شود.»

  راغفر درباره میزان رشد اقتصادی در سال ۹۵ گفت: «سیاست‌های اقتصادی کنونی خلق شغل نخواهد کرد، اما رشد اقتصادی بدون خلق شغل هم امکان‌پذیر خواهد بود که می‌تواند موجب افزایش واردات کالاها شود و بخشی از خدمات و واسطه‌گری‌ها را متورم‌تر کرده و سهم فعالیت‌های سوداگری و دلالی را افزایش دهد.»

  وی ادامه داد: «در این شرایط افزایش قیمت مسکن به اسم رشد اقتصادی خود را در سبد بخش مستغلات و مسکن نشان خواهد داد. البته بعید است که این امر منجر به رشد بخش مسکن شود چون اکنون تعداد زیادی مسکن لوکس وجود دارد که متقاضی ندارند.»

  وی افزود: «لذا در صورت افزایش قیمت مسکن ممکن است اندکی به تقاضای این بخش افزوده شود و افرادی که منتظر بودند قیمت‌ها کاهش پیدا کند از هراس بدتر شدن شرایط اقدام به تقاضا کنند؛ اما واقعیت این است که این تقاضا قابل توجه نخواهد بود چون قیمت مسکن سال‌ها است که با حباب روبرو  است که کارتل‌هایی که در سیاست‌گذاری‌های بخش عمومی نفوذ دارند مسبب آن هستند.»

  وی افزود: «در سال جدید زمینه برای افزایش قیمت ارز فراهم خواهد شد و باعث می‌شود که صادرات محصولات در انبار مانده فولاد و پتروشیمی منطقی شود وبا قیمت‌های ارزان‌تر اما با توجه به افزایش قیمت ارز ناکارآمدی خود را پوشش دهند.»

  این استاد دانشگاه تصریح کرد: «لذا تورم در سال ۹۵ به طرز چشمگیری بالا خواهد رفت بدون اینکه اشتغال افزایش یابد و اگرچه شاهد حضور تدریجی شرکت‌های خارجی خواهیم بود اما آنها بیشتر برای فعالیت در بخش‌های تولید کالاهای مصرفی وارد کشور خواهند شد نه سرمایه‌گذاری‌هایی که به رشد اشتغال در کشور منتهی شود.»

  برچسب ها :

  نظرات