آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ , Friday 19 October 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 49402
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  جنگل‌خواری در مازندران هر روز بیشتر گل می‌کند

  سوء‌مدیریت و عملکرد ضعیف مسئولان سازمان جنگل‌ها و مراتع عامل عمده گسترش پدیده جنگل‌خواری در کشور است.

  آوای شمال/ سوء‌مدیریت و عملکرد ضعیف مسئولان سازمان جنگل‌ها و مراتع عامل عمده گسترش پدیده جنگل‌خواری در کشور است.» این خبر روز گذشته به نقل از عبدالوحید فیاضی، نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی، روی خروجی خبرگزاری خانه ملت قرار گرفت؛ نماینده‌ای که می‌گوید مجلس نهم از حساسیت لازم برای مقابله با جنگل‌خواری برخوردار نیست.

  این نماینده مجلس با بیان اینکه شیوع پدیده جنگل‌خواری نشانه اعمال نفوذ برخی افراد و ارتباط آنها با دستگاه‌هاست، تصریح کرد: مواردی وجود دارد که با لابی‌گری و دخالت مسئولان قسمت‌هایی از جنگل به یکسری افراد واگذار می‌شود البته نه به افراد عادی بلکه افراد قدرتمند و صاحب نفوذی که با حمایت مسئولان زمین‌های چندصد هکتاری را تصاحب می‌کنند.

  فیاضی، با یادآوری نمونه‌ای از جنگل‌خواری در حوزه انتخابیه خود، گفت: حدود ۱۰ سال گذشته رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع وقت به‌راحتی ۱۱۰ هکتار زمین منابع طبیعی را به نام یک نفر سند زد؛ یعنی زمین اجاره‌ای ۹۹ ساله طی ۱۰ الی ۱۵ سال در اختیار این فرد قرار گرفت. این موضوع نشانه این است که مسئولان کشوری، استانی و محلی سازمان جنگل‌ها و مراتع، زمینه‌ساز جنگل‌خواری شده‌اند بنابراین در این زمینه باید عملکرد مسئولان امر را زیرسؤال برد و با آنها برخورد کرد.

  • ساخت‌وسازها با اطلاع مسئولان انجام می‌شود

  این نماینده مردم در مجلس نهم، از بی‌توجهی برخی مسئولان نسبت به گسترش پدیده جنگل‌خواری انتقاد کرد و افزود: به‌طور حتم جنگل‌ها و مراتع جزو منابع عمومی کشور است و دولت باید از آنها به درستی حفاظت کند، البته متولی اصلی حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است اما واقعیت این است که تاکنون تصرف‌های غیرقانونی زیادی توسط این دستگاه صورت گرفته است.

  فیاضی ادامه داد: چطور امکان دارد افرادی جنگل را تصاحب کنند و مسئولان از آن بی‌اطلاع باشند؟ هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند باور کند که ساخت‌و‌سازهای انجام شده در جنگل به دور از چشم مسئولان بوده باشد. آیا بهتر نیست از صدور چنین مجوزهایی جلوگیری شود و در واقع علاج واقعه را قبل از وقوع انجام دهیم؟ وی با بیان اینکه پدیده زمین‌خواری مربوط به دیروز و امروز نیست، تصریح کرد: به‌مدت ۲دهه است که با این معضل به‌خصوص در جنگل‌های شمال کشور روبه‌رو هستیم در حالی‌که تاکنون اقدام مناسبی در طول این دودهه برای رفع آن انجام نشده است.

  عضو مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس، عامل عمده شیوع پدیده جنگل‌خواری را ناشی از سوءمدیریت و عملکرد ضعیف مسئولان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور عنوان کرد و گفت: به‌طور حتم کوتاهی در برخورد با پدیده جنگل‌خواری از سوی این سازمان صورت می‌گیرد زیرا اگر در مراحل اولیه برخورد جدی و قاطعانه با متخلفان داشته باشند شاهد تخلفات بعدی نخواهیم بود. ضمن اینکه رسیدگی قوه قضاییه به پرونده‌های جنگل‌خواری به سهولت انجام می‌شود.

  فیاضی، با تأکید بر اینکه حساسیت‌ها در مورد تداوم پدیده جنگل‌خواری در آینده وجود دارد، ادامه داد: سازمان جنگل‌ها و مراتع طی ۲سال اخیر برای احراز حق منابع طبیعی و ملی و همچنین حفاظت از جنگل‌ها اقداماتی انجام داده ولی اقدامات درستی نبود. برای نمونه این دستگاه تعدادی از زمین‌های شخصی مردم را منابع ملی اعلام کرد و در عین حال زمین‌های منابع طبیعی را به‌راحتی به افراد واگذار کرد و این روند همچنان ادامه دارد.

  • ضرورت برخورد مجلس با جنگل‌خواری

  این نماینده مجلس، با بیان اینکه رفع پدیده جنگل‌خواری و مقابله جدی با آن باید اولویت مجلس دهم باشد، تصریح کرد: متأسفانه مجلس نهم در این زمینه حساسیت‌های لازم را نداشت به‌طوری که حتی نمایندگانی که در این زمینه اظهارنظر و موضع‌گیری می‌کردند چندان از سوی مسئولان امر حمایت نمی‌شدند و واکنش‌های مثبتی در این زمینه دریافت نمی‌کردند.

  عضو مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس نهم، رفع ریشه‌ای معضل جنگل‌خواری را مستلزم همکاری مجلس دهم و دولت یازدهم دانست و گفت: مجلس و دولت باید در سال ۹۵ به‌صورت جدی به این معضل ورود کرده و با همکاری یکدیگر این پدیده را مهار و یک‌بار برای همیشه ریشه آن را در کشور بخشکانند.

  • نباید به واکنش‌ها در مورد جنگل‌خواری انگ سیاسی زد

  عبدالوحید فیاضی، نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه نباید به واکنش‌ها در مورد جنگل‌خواری انگ سیاسی زد، تصریح کرد: مسئولان باید اظهارنظر، مخالفت و اعتراض‌ها را نسبت به این پدیده محترم بشمارند و به آن انگ سیاسی نزنند. در حال حاضر وقتی نماینده‌ای در این خصوص اعتراضی می‌کند به او انگ سیاسی می‌زنند و فکر می‌کنند هدفش تخریب دولت است درحالی‌که باید به این مقوله به‌صورت جدی ورود کرد و تمامی دستگاه‌ها در مقابله با این پدیده همکاری لازم را داشته باشند. این نماینده مجلس می‌گوید: دولت باید به اعتراض نمایندگان توجه کافی داشته باشد. واقعیت آن است که بارها این موضوع را در مجلس مطرح کردم ولی متأسفانه نه‌تنها به جایی نرسید بلکه انگ سیاسی زدند درحالی‌که چنین رویکردی به نفع منافع ملی و مصالح کشور نیست

  برچسب ها :

  نظرات