آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ , Wednesday 12 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4939
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ دی, ۱۳۹۳ - ۰۶:۳۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اصلاحات در باتلاق “رفع حصر “

  آوای شمال/ علیرغم امیدواری های جوانان اصلاح طلب برگزار کننده همایش روز پنجشنبه، خاتمی نیامد و تنها به فرستادن پیامی بسنده کرد که در آن هم حرف تازه ای نزده بود. اما گذشته از غیبت خاتمی و دلخوری صادق خرازی و خط و نشان کشیدن مرموز موسوی لاری برای کسانی که به گفته او بخواهند […]

  آوای شمال/ علیرغم امیدواری های جوانان اصلاح طلب برگزار کننده همایش روز پنجشنبه، خاتمی نیامد و تنها به فرستادن پیامی بسنده کرد که در آن هم حرف تازه ای نزده بود. اما گذشته از غیبت خاتمی و دلخوری صادق خرازی و خط و نشان کشیدن مرموز موسوی لاری برای کسانی که به گفته او بخواهند “راه اصلاحات را عوضی بروند” همایش روز پنج شنبه ناگفته های بسیاری را از درون این طیف سیاسی افشاء کرد.

  در نمایش تکراری اصلاح طلبان درجه دوم در کانون توحید تهران کار به جای رسید که فاطمه راکعی بر سر اتمام وقت سخنرانی اش با مجری مراسم درگیری لفظی پیدا کرد و صادق خرازی که حالا دیگر با تشکیلات “ندا” خودش را یک پایه اصلاحات می داند هنگامی که دید صندلی خالی برای وی در جایگاه میهمانان ویژه تدارک ندیده اند در حرکتی اعتراضی به سمت صندلی خبرنگاران در انتهای سالن رفت و پس از چند مصاحبه کوتاه سالن همایش را ترک کرد. حتی هنگامی که از او خواستند به ردیف نخست برگردد با بیان اینکه جایگاه فعلی ام را ترجیح می دهم یکبار دیگر اعتراض خود را به بی اعتنایی عمدی برگزار کنندگان همایش نشان داد.

  در عین حال مهمترین نکته همایش روز پنج شنبه اصلاح طلبان را می توان ناتوانی این طیف سیاسی از حل و فصل مساله حصر موسوی و کروبی دانست. اگر چه سخنرانان همایش تلاش کردند تا با نام بردن از محصوران فتنه ۸۸ سوت کف بیشتری را به حساب خود بریزند اما در عین حال نباید فراموش کرد انباشت احساسات هواداران اصلاحات در این زمینه خود به نوعی تهدید برای سیاسیون این جناح تبدیل شده است چنانکه می توان امروز اصلاحات را در بند حصر دانست، بندی که به نظر نمی رسد به این زودی ها از دست و پای جریان اصلاحات گشوده شود.

  اصلاح طلبان هرگاه درباره رفع حصر مواضع تندی نگیرند از سوی هوادارانشان متهم به خیانت می شوند و چنانچه به بیان مطالب تکراری پیشین بپردازند عملاً جایگاه سیاسی خود را در میان اپوزیسیون مقابل نظام تعریف کرده اند که البته در این صورت نظام نمی تواند مجوز حضور در عرصه های سیاسی را برای آنان صادر کند. فرجام چنین وضعیتی در نهایت همان موضعی است که اصلاح طلبان امروز در آن گرفتار شده اند.
  آنان به اشخاصی مانند صادق خرازی که مرزبندی های مبهمی با جریان فتنه دارد به چشم غیر خودی می نگرند و از تحقیر وی در هر فرصت ممکن چشم پوشی نمی کنند و از سوی دیگر مجبورند افرادی مانند علی مطهری را که بنا به گفته سید هادی خامنه ای “سابقه اصلاح طلبی ندارد” و در عین حال رفتار سیاسی غیر قابل پیش بینی وی به معزلی برای هر دو جناح تبدیل شده با افتخار اصلاح طلب خطاب کنند.

  از سوی دیگر عبدالواحد موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات نیز با اظهارات دو پهلوی خود درباره تصفیه حساب با کسانی که به گفته او “راه اصلاحات را عوضی بروند” به این احتمال دامن می زند که تشکل های تازه شکل گرفته ای همچون “ندای ایرانیان” به رهبری صادق خرازی مخاطب سخنان او بوده اند که در این صورت باید منتظر واکنش ها و جنجال های تازه در این اردوگاه سیاسی بود.

  رسم حمله به ” ناطق” را چه کسانی پایه گذاری کردند؟!
  به هر حال این هم از عجایب روزگار است که اصلاح طلبان ، در همایش سراسریشان از علی مطهری تمجید می کنند و معترضان به نطق او را چنانکه رسول منتجب نیا در آخرین فرازهای سخنرانی اش تاکید کرد شایسته محاکمه می دانند اما فراموش کرده اند که رسم حمله به “ناطق” در جلسه علنی مجلس را افرادی از درون همین طیف سیاسی پایه گذاری کرده اند.

  هادی غفاری عضو مجمع روحانیون مبارز روز پنج شنبه در حالی برای سخنان رسول منتجب نیا که در مدح علی مطهری سخن می گفت کف می زد که گویی فراموش کرده است در جریان نطق هاشم صباغیان در مجلس اول چنان وی را مضروب کرد که خون از سرو صورت ناطق جاری شد.

  معین فر یکی دیگر از نمایندگان وقت مجلس در شرح حرکات آن روزهای هادی غفاری می نویسد:”حضار جلسه ملاحظه کردند که حدود ۱۰ نفر از نمایندگان محترم بر سر آقای صباغیان ریختند و با ضربات مشت و لگد ما را مضروب و مصدوم کردند. خصوصاً حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای هادی غفاری با خارج ساختن کفش از پای خود و کوفتن‌های مرتب بر سر و صورت و بدن اینجانب گوی سبقت را از دیگران ربودند.

  http://www.afkarnews.ir/images/docs/files/000389/nf00389442-1.jpg

  اما ” فارغ از نسیان های عمدی اصلاح طلبان همایش روز پنجشنبه را می توان ترکیبی از سوت و کف برای “رفع حصر” از یک سو و رقابت سخنرانان برای جلب توجه بیشتر از سوی شرکت کنندگان از سوی دیگر دانست. رقابتی که به نظر می رسد با نزدیک شدن هرچه بیشتر به انتخابات مجلس دهم بیش از پیش رنگ حاشیه سازی و جنجال به خود بگیرد

  برچسب ها :

  نظرات