آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ , Tuesday 12 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4930
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ دی, ۱۳۹۳ - ۰۶:۲۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  دیپلمات غربی: مذاکرات هسته‌ای پیشرفت چندانی نداشته است/ نسبتا با رسیدن به توافق فاصله داریم

  آوای شمال/ یک دیپلمات غربی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ از زمان تمدید مجدد مهلت گفت‌وگوها پیشرفت چندانی نداشته است. این خبرگزاری به نقل از «دیپلمات ارشد غربی نزدیک به مذاکرات»، نوشته است: «ایرانی‌ها هنوز حرکات لازم برای رسیدن به یک توافق خوب […]

  آوای شمال/ یک دیپلمات غربی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز مدعی شد مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ از زمان تمدید مجدد مهلت گفت‌وگوها پیشرفت چندانی نداشته است.

  این خبرگزاری به نقل از «دیپلمات ارشد غربی نزدیک به مذاکرات»، نوشته است: «ایرانی‌ها هنوز حرکات لازم برای رسیدن به یک توافق خوب را انجام نداده‌اند. احساس من این است که اوضاع تغییر زیادی نکرده و همچنان نسبتا از رسیدن (به توافق)، دور هستیم.»

  دیپلمات غربی افزود: «ما نباید خود را تحت فشار ساختگی قرار دهیم. بستن یک توافق ضعیف با ایران، علامتی فاجعه‌بار برای جهان است و دیگر کشورهای منطقه را نیز به پیش گرفتن این نمونه غلط تشویق می‌کند.»

  این در حالی است که «محمد جواد ظریف» و «جان کری» وزیران خارجه ایران و آمریکا روز جمعه برای دومین بار ظرف یک هفته در شهر پاریس پایتخت فرانسه دیدار کرده و به مدت یک ساعت در رابطه با پرونده هسته‌ای گفت‌وگو کردند. این دیدار تنها دو روز پس از آن صورت گرفت که دو وزیر خارجه، دیداری ۶ ساعته در شهر ژنو سوئیس، محل برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای، داشتند.

  وزیر امور خارجه ایران که روز جمعه دیداری هم با «لوران فابیوس» همتای فرانسوی خود داشت، پس از انجام مذاکره با کری، گفت: «ما راه‌های فائق آمدن بر مسائل و اختلافات را مورد بحث قرار دادیم.»

  «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا هم روز جمعه در نشست خبری مشترک با «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس که در واشنگتن برگزار شد، گفت شانس حصول توافق هسته‌ای نهایی با ایران، کمتر از ۵۰درصد است.

  «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه نیز دیروز طی نطق سالیانه خود گفت پاریس «قطعا» می‌خواهد با ایران به توافق برسد، اما حاضر نیست هر بهایی را برای آن بپردازد.

  در همین راستا «رومین نادال» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز جمعه پس از دیدار ظریف و فابیوس گفت: «این دیدار فرصتی بود تا بر اراده فرانسه برای رسیدن به توافقی که ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کند، تأکید کنیم.»

  دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) این هفته در حالی در ژنو آغاز می‌شود که با نزدیک شدن به ضرب‌الاجلی که برای رسیدن به چارچوب توافق تعیین شده، گفت‌وگوها بار دیگر اهمیت دوچندانی یافته است.

  در حالی که طرفین قرار بود تا سوم آذر امسال بر سر راهکار جامع به توافق برسند، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا گفت‌وگوها برای بار دوم تمدید شود. بر اساس برنامه جدید، دو طرف برای رسیدن به چارچوب توافق تا روز ۱۰ اسفند و برای حصول توافق نهایی تا ۹ تیر ماه زمان دارند.

   

  برچسب ها :

  نظرات