آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 20 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 49070
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۶
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/شنبه

  ۴خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  راز تعلیق سفر روحانی دلایل امنیتی یا تحریم‌های پسابرجامی؟!/آیت‌الله خامنه‌ای برجام 2 را در زباله‌دان انداخت/استقبال سرد از اردوغان در سفر به آمریکا/ترکیب مجلس خبرگان ریاست هاشمی را نمی‌پذیرد

  به گزارش آوای شمال،
  راز تعلیق سفر روحانی دلایل امنیتی یا تحریم‌های پسابرجامی؟!
  رئیس جمهور اتریش می‌گوید تعلیق سفر روحانی به وین به خاطر دلایل امنیتی نبوده است. فیشر می‌گوید با تعلیق انجام گرفته، سفر روحانی دیگر در دوره ریاست جمهوری وی (فیشر) نخواهد بود. فیشر همچنین به شکل سربسته گفته است که برخی تحریم‌ها همچنان برقرار است و اتریش به تنهایی کاری نمی‌تواند بکند.
  هاینتس فیشر در مصاحبه با تلویزیون اتریش گفته است: سفر روحانی برای اتریش و ایران، دیدار مهم و ارزشمندی بود و بنابراین از تعویق آن متأسفم. آنچه برای من مشخص و واضح است، اگر مسئله نگرانی‌های امنیتی باشد، این به خود ایران و تصمیمش بازمی‌گردد. ارزیابی من آن است که مخاطرات امنیتی وجود نداشت.

  وی افزود: پلیس اتریش به صراحت اعلام کرد همه اقدامات لازم را با در نظر گرفتن تدابیر بسیار شدید امنیتی و استانداردهای مدنظر، مطابق دیدارهای رؤسای جمهور روسیه، چین و حتی چند سال قبل، کنفرانس اروپا و آمریکا که با شرکت جرج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا در اتریش برگزار شد، تدارک دیده شده بود، به همین خاطر برایم محرز است که شرایط امنیتی ممتاز و از بوته آزمون درآمده‌ای برای این سفر پیش‌بینی شده بود.

  فیشر گفت: فرض من بر آن است دیداری که به تعویق افتاده اما لغو نشده است، دیگر در دوران ریاست جمهوری‌ام (تا اواسط تیر ۱۳۹۵‌)برگزار نمی‌شود بلکه در دوران رئیس جمهور آینده اتریش که جانشین من است، برگزار خواهد شد. و در این صورت لازم است همه چیز دوباره برنامه‌ریزی شود.

  فیشر همچنین در مصاحبه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت معلوم نیست لغو همه تحریم‌های غرب علیه ایران چه قدر طول می‌کشد.

  وی گفت: «اتریش به تنهایی نمی‌تواند تحریم‌ها را لغوکند. اتحادیه اروپا هم نمی‌تواند به تنهایی چنین کند، اما این جامعه جهانی است که باید چنین کند… آمریکا هم در این زمینه نقش دارد.»

  وی می‌افزاید: اختصاصاً درباره سوئیفت باید بگویم که هنوز مذاکراتی در این زمینه در جریان است.

  به گزارش بی‌بی‌سی کریس بک‌مایر، معاونت هماهنگی تحریم‌های ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، هفته پیش در جریان سفری به دوبی گفت بانک‌های آمریکایی حق ندارند با ایران معامله‌ای داشته باشند و بانک‌های خارجی هم در عمل نمی‌توانند به دلار با ایران معامله کنند، چرا که دلار آنها باید از سیستم مالی آمریکا عبور کند.

  یادآور می‌شود سفر روحانی به ایتالیا و فرانسه هر چند باتبلیغات گسترده همراه بود اما به اعتبار تداوم تحریم‌ها و شیطنت‌ها و فشارهای آمریکا، واجد نتایج اقتصادی واقعی برای کشورمان نبود و در حد حرف و حدیث- چند تفاهم‌نامه فاقد ارزش و اعتبار حقوقی- باقی ماند. همان زمان در رسانه‌های اروپایی گفته شد که سایه سنگین تحریم‌های آمریکا که بارها موجب جریمه‌های چند میلیاردی برای شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی شده، همچنان برقرار است و توافق برجام تغییر جدی و محسوسی در این زمینه ایجاد نکرده است.

  در همین حال برخی نشریات اتریش مجوز دادن دولت این کشور به اپوزیسیون جمهوری اسلامی برای انجام تظاهرات در حین سفر روحانی به وین را علت لغو سفر عنوان کرده‌اند.

  آیت‌الله خامنه‌ای برجام ۲ را در زباله‌دان انداخت
  «رهبر جمهوری اسلامی، برجام ۲ را در زباله‌دان تاریخ انداخت و روحانی رئیس‌جمهور نیز با پس گرفتن سخنان قبلی درباره برجام۲، آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبان ریخت و گفت دولت به طور کامل از رهنمودهای رهبری تبعیت می‌کند».

  سایت ضدانقلابی گویانیوز ضمن انتشار مطلب فوق نوشت: روحانی در پیام نوروزی خود از برجام ۲ در فضای سیاسی داخلی  سخن به میان آورده بود. اما بیان او مستثنی از سخنان قبلی وی نبود. در این راستا داستان غم‌انگیز «اشرفی اصفهانی»  از زبان «عبدالواحد موسوی‌لاری» بسی شنیدنی‌ است. موسوی لاری در بیست و چهارم بهمن‌ماه  نود و چهار گفته بود؛
  «آقای اشرفی اصفهانی که در مصاحبه‌ای گفته بود که آقای روحانی می‌خواهد پیش رهبری برود و برای رد صلاحیت‌ها درخواست حکم حکومتی کند؛ هنگامی که آقای اشرفی اصفهانی آمد آن حرف را زد که ایشان باید برود حکم حکومتی از رهبری بگیرد. من از آقای اشرفی پرسیدم که داستان چیست؟  اشرفی اصفهانی گفت آقای روحانی از این حرف من آنچنان ناراحت شد و آنچنان دادی در جلسه سر من کشید و گفت: «مگر ما وکیل این همه رد صلاحیت شده هستیم، هر کس مشکلی دارد خودش برود با شورای نگهبان حل کند. چرا من باید برای یک عده که معلوم نیست بعدا قرار است چکاری انجام دهند، کلیت دولت را هزینه کنم. شما هم بروید این حرفتان را پس بگیرید. من برای هسته‌ای و فشاری که تحمل کردم، نرفته‌ام حکم حکومتی بگیرم یا کارهای دیگری انجام دهم».

  گویانیوز می‌افزاید: (آیت‌الله) خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی درباره برجام ۲ متذکر شد در قضیه هسته‌ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم برجام؛ برجام دیگری در قضایای منطقه، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام دو و سه و چهار و الی غیر ذلک بایستی به وجود بیاید تا ما بتوانیم راحت زندگی کنیم. این منطقی است که سعی می‌کنند این منطق را در بین نخبگان جامعه و از سوی نخبگان جامعه به افکارعمومی جامعه منتقل کنند. معنای این حرف چیست؟  معنای این حرف این است که جمهوری اسلامی از مسائل اساسی‌ای که به حکم اسلام و به حکم برجستگی‌های نظام جمهوری اسلامی پایبند به آنها است، صرف‌نظر کند… در همین توافقی هم که ما با آمریکایی‌ها در قضیه پنج به علاوه یک و مسئله هسته‌ای کردیم، آمریکایی‌ها به آنچه وعده داده‌ بودند عمل نکردند و کاری را که باید می‌کردند انجام ندادند. بله، به تعبیر  وزیر خارجه محترم ما، روی کاغذ کارهایی را انجام دادند اما از راه‌های انحرافی متعدد، جلوی تحقق مقاصد جمهوری اسلامی را گرفتند. شما نگاه کنید امروز در سرتاسر کشورهای غربی و کسانی که تحت تاثیر آنها هستند، همچنان معاملات بانکی ما دچار مشکل است، بازگرداندن ثروتهای ما در بانک‌های آنها دچار مشکل است، معاملات گوناگون تجاری‌ای که احتیاج به دخالت بانک‌ها دارد دچار مشکل است؛ وقتی دنبال می‌کنیم، تحقیق می‌کنیم و می‌گوییم چرا این جور است، معلوم می‌شود از آمریکایی‌ها می‌ترسند».

  نویسنده ادامه می‌دهد: رهبر جمهوری اسلامی بی‌هیچ پرده‌پوشی، بالفور و بی‌پرده تمامی مدعیات درباره برجام ۲ هم پیچیده، مچاله‌کرده و در زباله‌دان انداخت. او حتی خط بطلانی بر ادعاهای اقتصادی و نتایج برجام هسته‌ای هم کشید.

  گویانیوز خاطر نشان کرد: پرده آخر ماجرا در قاعده قدرت جمهوری اسلامی همان‌گونه که می‌باید از آب درمی‌آمد درآمد. روحانی آب پاکی را بر دست و اذهان اصلاح‌طلبان ریخت و با فصل‌الخطاب خواندن رهبر جمهوری اسلامی گفت: «تضعیف رهبری تضعیف همه ما است. با صراحت اعلام می‌کنم که رهبری، رهبر همه ماست. طبق معیارهای شرعی، قانونی و ملی، دولت به طور کامل از رهنمودهای رهبری تبعیت می‌کند و هر زمانی که دستور بدهند، عینا درصدد تحقق آن خواهیم بود. عظمت رهبری عظمت همه ما، عظمت نظام و کشور است و تضعیف ایشان، تضعیف همه ما، کشور و نظام است» در این سخنان معنایی عمیق نهفته است. روحانی نه تنها سخنان پیشین خود در ارتباط با برجام را پس گرفت، بلکه اعتراف نمود هر آنچه اجرایی است که رهبر عالی جمهوری اسلامی بگوید.

  استقبال سرد از اردوغان در سفر به آمریکا
  سفر رجب طیب اردوغان به آمریکا با استقبال سرد مقامات آمریکایی مواجه شد.

  به گزارش دویچه وله مناسبات دو کشور متحد و شریک عضو ناتو، تیره و سرد شده است. اردوغان که برای شرکت در اجلاس جهانی امنیت هسته‌ای وارد آمریکا شد، در فرودگاه دالاس مورد استقبال مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و سردار قلیچ، سفیر ترکیه در واشنگتن قرار گرفت.

  دویچه وله می‌افزاید: «استقبال سرد» از اردوغان در واشنگتن در رأس خبرهای رسانه‌های ترکیه قرار گرفت.

  محمت بارلاس، روزنامه‌نگار مشهور ترک که در روزنامه «صباح»، نزدیک به دولت ترکیه قلم می‌زند، در مقاله‌ای با عنوان «اوباما و اردوغان درباره یکدیگر چه فکر می‌کنند؟» نوشت: «ضعف تصمیم‌گیری اوباما باعث شده است در سیاست جهانی، پوتین و روسیه جای اوباما و آمریکا را بگیرند. خالی گذاشتن عرصه در عراق از سوی آمریکا باعث قدرت‌گیری داعش و خالی کردن عرصه سوریه از سوی اوباما نیز باعث پرکردن این خلاء از سوی روسیه و ایران شده است.»

  روزنامه «جمهوریت» نیز نوشت اوباما در نشست اردوغان با بنیادهای اندیشه‌وری آمریکا، حتی مشاور خود را نیز نفرستاده است.

  احمد هاکان نویسنده اسلام‌گرایی که در دوره‌های اخیر با انتقادهایش از رجب طیب اردوغان معروف شده، در روزنامه حریت نوشته است: «طرفداران دولت انتظار دارند اردوغان با اوباما دیدار کند تا هورا بکشند. مخالفان دولت نیز انتظار دارند این دیدار انجام نشود تا هورا بکشند. اما هر دو طرف روی یک چیز متفق‌القولند و آن این است که اردوغان با لحن همیشگی‌اش به اوباما نخواهد گفت «تو کی هستی و من تو را به حساب نمی‌آورم!»

  «تی‌آر‌تی»، سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه می‌نویسد اردوغان در دیدار با کری گفت: «اتحاد ما با آمریکا بی‌بدیل است.»
  امید شکری کله‌سر، کارشناس مسائل ترکیه از ویرجینیای آمریکا به دویچه‌وله می‌گوید بعد از به قدرت رسیدن اوباما در سال ۲۰۰۸ روابط صمیمانه‌ای بین اردوغان و اوباما برقرار شده بود و اوباما ترکیه را برای اولین سفر خارجی خویش انتخاب کرد.

  در ماه مه سال ۲۰۱۳ و دقیقاً دو هفته قبل از حوادث «پارک‌گزی» نیز اردوغان که در آن موقع نخست‌وزیر ترکیه بود با استقبال رسمی اوباما وارد واشنگتن شد و با مقامات آمریکایی دیدار و گفت‌وگو کرد.

  به گفته امید شکری اختلافات بین اردوغان و اوباما پس از حوادث پارک گزی شروع شد. نحوه برخورد دولت و پلیس ترکیه با تظاهرکنندگان پارک گزی با انتقاد مقامات آمریکایی مواجه شد.

  وقوع بهار عربی در کشورهای عربی و موضع‌گیری شخص اردوغان و دولت ترکیه در حمایت از مرسی و اخوان‌المسلمین و انتقاد اردوغان از اوباما بخاطر حمایت آمریکا از «دولت کودتا» در مصر خوشایند مقامات آمریکایی نبود. روابط خوب آمریکا با گروه‌های کرد سوری از قبیل «پ‌ی‌د» و «ی‌گ» و همچنین سیاست آمریکا در قبال این گروه‌ها با انتقاد دولت ترکیه مواجه شده است.

  اردوغان بارها از آمریکا خواست تا موضع خود را در قبال گروه‌های کرد سوری به وضوح مشخص کند. عارف کسگین پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه در گفت‌وگو با دویچه‌وله می‌گوید به تنش‌های موجود بین آمریکا و ترکیه اکنون دستگیری رضا ضراب تاجر ایرانی‌تبار ترکیه در شهر فلوریدا و حضور فتح‌الله گولن در پنسیلوانیا نیز اضافه شده است. برخی از کارشناسان ترکیه بر این باورند که آمریکا قصد دارد از دستگیری ضراب به عنوان اهرمی علیه اردوغان استفاده کند تا او را به سازش بیشتر با سیاست‌های آمریکا «ترغیب» کند.

  رئیس جمهور ترکیه در آستانه سفر خود به آمریکا گفت که قول سرمایه‌گذاری به میزان یک میلیارد دلار آمریکایی‌ها را خواهد گرفت. به باور عارف کسگین از پژوهشگران مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه، سفر اردوغان می‌تواند موفقیت اقتصادی داشته باشد ولی به لحاظ سیاسی دستاوردی نخواهد داشت.

  ترکیب مجلس خبرگان ریاست هاشمی را نمی‌پذیرد
  عضو جامعه روحانیت می‌گوید رئیس مجلس خبرگان احتمالا از میان موحدی‌کرمانی و هاشمی شاهرودی انتخاب خواهد شد و هاشمی رفسنجانی با توجه به ترکیب این مجلس نمی‌تواند انتخاب شود.

  حجت‌الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی در مصاحبه با عصر ایران ضمن اشاره به اختلاف فکری هاشمی رفسنجانی با جامعتین (جامعه روحانیت و جامعه مدرسین) گفت: «مواضع امروز هاشمی با مواضع گذشته او متفاوت است. هاشمی راهش را از جامعتین جدا کرد و زاویه گرفت و به سمت طرف مقابل رفت.»

  وی با بیان اینکه جامعه روحانیت در مورد هاشمی مصلحت اندیشی کرد گفت: با تمام این زاویه گرفتن، جامعه روحانیت مبارز از آقای هاشمی در انتخابات خبرگان حمایت کرد. ما نتوانستیم چشم خود را بر روی زحمات ایشان برای انقلاب ببندیم.

  وی گفت: هاشمی با توجه به ترکیب مجلس خبرگان پنجم نمی‌تواند امید داشته باشد که باز هم به کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه بزند. با توجه به زاویه‌ای که ایشان گرفته بعید است نمایندگان خبرگان رای به ریاست ایشان بدهند.

  وی درباره ریاست آینده مجلس خبرگان گفت: تصور می‌کنم رقابت بین آیات موحدی کرمانی و هاشمی شاهرودی خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات