آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ , Tuesday 13 November 2018

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 49036
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  موشک‌های راهبردی “پیونگ یانگ” آماده نابودی “نیویورک” و “واشنگتن”؟! + تصاویر

  سوال اینجاست که آیا "جنگ هسته ای" در شبه جزیره کره رخ می‌دهد؟

  آوای شمال/ ایالات متحده آمریکا از ده‌ها سال پیش به دنبال ایجاد جهانی سازی یک جانبه یا پیاده سازی نظام تک قطبی بوده که این کشور تنها قدرت عظیم در جهان شناخته شود.

  ایالات متحده دارای بیش از “۷۰۰ پایگاه نظامی” در سراسر دنیاست که این پایگاه‌ها به منظور رصد مناطق مختلف جهان و گسترش قدرت نظامی، سیاسی و اقتصادی آمریکا به کار گرفته می‌شوند.

  ** تلاش ایالات متحده برای ایجاد یک “پلاریتی” در مناطق مختلف جهان

  امپریالیسم که نماد اصلی آن ایالات متحده است در هر نقطه از جهان به دنبال ایجاد یک پلاریتی  (Polarity) یا همان قطبیت بوده تا بین کشورهای آن منطقه اختلاف و درگیری ایجاد کند و این موضوع در غرب و شرق آسیا و شرق اروپا و قفقاز مشاهده شده است.

  در مناطق مختلف جهان، بخش‌های بسیاری وجود دارد که آمریکایی‌ها با دو دستگی و یارکشی دیپلماتیک، بین کشورها اختلاف انداخته‌ اند. برای مثال در منطقه غرب آسیا جمهوری اسلامی ایران بعنوان نماد ضد امپریالیسم شناخته می‌شود و کشورهایی همچون عربستان سعودی، قطر، کویت و… بعنوان هم‌پیمانان آمریکا درصف آرایی با ایران به حساب می‌آیند.

  در منطقه  “شرق اروپا و قفقاز”  فدراسیون روسیه بعنوان نماد مبارزه با امپریالیسم شناخته می‌شود و کشورهایی همچون لهستان، جمهوری چک، اوکراین، گرجستان و… هم‌پیمانان ایالات متحده هستند.

  اما یکی از مناطق حساس جهان، شرق آسیا بوده که ایالات متحده با یارکشی دیپلماتیک به دنبال ضربه زدن به برخی کشورهای ضدامپریالیسم این منطقه بوده که نمونه بارز آن کره شمالی است که مقامات کاخ سفید از ده ها سال پیش با این کشور اختلاف داشته اند.

  **تلاش کره شمالی برای ایجاد روابط دوستانه با کره جنوبی با ایجاد مراکز صنعتی در مرزها

  کره شمالی در یک دهه اخیر تلاش کرده تا با روش‌های مختلف با همسایه خود  یعنی کره‌جنوبی رابطه داشته باشد و ایجاد مجتمع‌های صنعتی در مرز دو کره تأیید کننده همین موضوع است.

  در این پروسه ایالات متحده آمریکا با پشتیبانی نظامی از کره جنوبی و تدارک رزمایش‌های مشترک با این کشور، به دنبال آن است تا شبه جزیره کره را ملتهب کرده و سعی دارد تا بین دو کره اختلاف بیاندازد.

  اخیرا رزمایش بزرگی با حضور ده‌ها هزار نظامی آمریکایی و کره‌ای در کره جنوبی انجام شده که هدف از آن ترسیم یک شرایط واقعی از جنگ هسته‌ای با کره شمالی است و این موضوع خشم مقامات “پیونگ یانگ” را برانگیخت.

  به نظر می‌رسد ایالات متحده آمریکا به مصابه یک عنصر نامطلوب در ثبات شبه جزیره کره عمل کرده و این اقدام امپریالیسم، امکان به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا را نیز افزایش می‌دهد؛ چرا که هر عملی را عکس‌العملی است.

  به طور کلی تنش در شبه جزیره کره از سال ۲۰۱۳ کلید خورد و ابتدا برخی اقدامات تحریک آمیز توسط آمریکا در منطقه شرق آسیا صورت گرفت. پس از آن “پیونگ یانگ” به سرعت موشک‌های راهبردی “موسودان” را به شمال شرق کره شمالی برای حمله به پایگاه “گوام”  منتقل کرد و پس از آن برخی  “رایزنی‌های جهانی”  احتمال شعله ور شدن یک جنگ بزرگ در شبه جزیره کره را منتفی کرد.

  موشک‌های راهبردی

  موشک‌های راهبردی

  مردم  کره شمالی ، رهبران پیشین و رهبر کنونی آن یعنی “کیم جونگ اون”  یک اراده جدی برای مقابله با امپریالیسم دارند و در این پروسه تلاش می‌کنند تا قابلیت‌های نظامی و اقتصادی خود را افزایش دهند.

  **اهمیت دوستی بین دو کشور در شبه جزیره کره

  البته سبقه تنش در شبه جزیره کره به دهه ۵۰ میلادی بازمی‌گردد که در آن زمان هم آمریکا با پشتبیانی از کره جنوبی یک جنگ بزرگ را در سه سال رقم زد. به نظر می‌رسد دوستی بین دو کره باعث ایجاد ثبات در  منطقه شرق اسیا خواهد شد و هر دو کشور باید در این زمینه بکوشند.

  البته در سه ماه اخیر دوباره احتمال یک جنگ فراگیر در شبه جزیره کره با انجام رزمایش‌ مشترک “سئول-واشنگتن” و پرواز نامتعارف جنگنده‌های غول پیکر ایالات متحده و آزمایش موشک‌های سطح به سطح زمین و دریا‌پایه کره شمالی افزایش یافته است.

  کره شمالی تاکنون ۱۱۱ موشک شلیک کرده که همگی کوتاه یا میان برد بوده اند. این کشور فقط در سال گذشته ۱۹ موشک شلیک کرده است. کره شمالی شلیک راکت‌ها و موشک های خود  را برای نشان دادن قدرت یا ابراز خشم از اقدامات تحریک آمیز نظیر رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی انجام می‌دهد.

  موشک‌های راهبردی

   

  موشک‌های راهبردی

  اخیرا مقامات ارشد کره شمالی دستور دادند تا در صورت لزوم نیروهای ارتش این کشور در حالت آماده باش برای حمله هسته‌ای قرار بگیرند؛ در یک فیلم تبلیغاتی که اخیرا “پیونگ یانگ” پخش کرده گفته شده که اگر امپریالیسم به سمت ما نزدیک شود با سلاح هسته‌ای آن را نابود خواهیم کرد.

  کره شمالی اهدافی را در آمریکا مدنظر دارد تا با موشک‌های قاره پیما  که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را دارند به این مناطق حمله کنند که از جمله آن  “منهتن” و سواحل غربی آمریکا (پایتخت ایالات متحده یعنی “واشنگتن”) مدنظر است که مقامات ورسانه‌های کره شمالی به آن اشاره کرده‌اند.

  موشک‌های راهبردی

  «ری سو یونگ،» وزیر امور خارجه کره شمالی در گفت و گو با خبرگزاری «تاس» روسیه اظهار داشت:  در پاسخ به رفتار جنون آمیز آمریکا برای شعله ور کردن آتش جنگ اتمی، ارتش را در وضعیت حمله پیشدستانه قرارداده‌ایم و با قاطعیت آمادگی مان را برای حمله اتمی اعلام می کنیم.  وی در ادامه گفت: شبه جزیره کره بر سر دو راهی صلح یا جنگ اتمی قرار دارد؛ البته کره شمالی به تقویت ارتش خود که نیروی اتمی هسته آن است، ادامه خواهد داد. 

  وی روند مسلح سازی کره شمالی را منوط به نوع موضع واشنگتن نسبت به پیونگ یانگ دانست. وزیر خارجه کره شمالی یادآور شد: “واشنگتن” هشدارهای مکرر “پیونگ یانگ” را نادیده گرفت چه اینکه آمریکا اکنون سرگرم رزمایش «کی ریزولف» در کره جنوبی است که به این شکل آشکارا همسایه شمالی اش را هدف قرار می دهد.  ری سو یونگ تصریح کرد: نیروی نظامی عظیمی در این تمرین شرکت دارد و از انواع سلاح اتمی استراتژیک درآن استفاده می شود. بنابراین می توان گفت رزمایش مزبور در شرایط مشابه جنگ واقعی است. وی خاطر نشان کرد: آمریکا خود باعث شد پیونگ یانگ برای برخورداری از سلاح اتمی بکوشد. دارای توانمندی نظامی بالایی هستیم که به ما اجازه می دهد از هر نوع سلاح در جنگ استفاده کنیم، کره شمالی ارتش خود را در پاسخ به رفتار تجاوزکارانه آمریکا در حال آماده باش برای حمله پیشدستانه قرار داده است.

  **آیا در شبه جزیره کره جنگ هسته ای رخ می دهد؟

  کره شمالی با موشک غول پیکر “تائپودونگ”  اهدافی را که از پیش معین کرده می‌تواند مورد اصابت قرار دهد و شرایط تنش زا در شبه جزیره کره هر احتمالی از جمله  “جنگ هسته‌ای”  را قوت می‌بخشد که البته یکی از عوامل بی‌ثبات کننده این منطقه آمریکا خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات