آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸ , Tuesday 21 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48973
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ فروردین, ۱۳۹۵ - ۰۰:۴۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  از همنشینی با بنفشه و بچابچا تا تجربه طبیعتی بدون زباله در روز سیزده‌بدر

  مردم ترجیح می‌دهند در این روز به دامن طبیعت پناه ببرند و از زیبایی‌ها و مواهب خدادادی روح و روان خود را صیقل دهند حتی هوای ابری و بارانی مانع از این نمی‌شود که مردم سیزده‌بدر را در منازل سپری کنند.

  آوای شمال/ سیزدهمین روز از فروردین ماه هر سال با عنوان روز طبیعت نامگذاری شده که مردم ترجیح می‌دهند در این روز به دامن طبیعت پناه ببرند و از زیبایی‌ها و مواهب خدادادی روح و روان خود را صیقل دهند حتی هوای ابری و بارانی مانع از این نمی‌شود که مردم این روز را در منازل سپری کنند.

  مازندران در این روز با توجه به زیبایی‌هایی طبیعی میزبان گردشگران بسیاری است اما برخی افراد بدون توجه به این مواهب خدادادی زباله‌ها را در طبیعت سرسبز رها می‌کنند و برخی نیز با روشن کردن آتش موجب می‌شوند غبار خاکستری دامن‌گیر جنگل سبز شود.

  البته روز طبیعت در مازندران با آیین‌های مختلفی همراه است که براساس اطلاعاتی برگرفته از کتاب «مازندران در یک نگاه» به بحث سیزده‌بدر و انتخاب همسر آینده اشاره می‌شود.

  در روز سیزدهم فروردین اهالی هر شهر و روستا از پیر و جوان و کودک با برداشتن ناهار، شیرینی، آجیل، سبزی سفره هفت‌سین پیاده یا با هر وسیله‌ای که در دسترس باشد راهی بیرون شهر می‌شوند و در میان جنگل‌ها و دامنه کوه‌ها روح و جان خود را به دست طبیعت می‌سپارند تا آخرین روز از جشن‌های نوروز خود را همنشین بنفشه، بچابچا و گل‌های زرد وحشی باشند.

  سبزه را یا در آب روان رها می‌کنند و یا بر بلندی تپه‌ها می‌اندازند از جمله تفریحات این روز بستن تاب است، تاب را ممینه (شاخه تاک جنگلی) یا باربند (نوعی طناب بافته‌شده از پشم) می‌بستند امروزه ممینه و باربند جای خود را به طناب‌های پلاستیکی و پنبه‌ای داده است.

  در قدیم به‎طور گروهی به سیزده‌بدر می‌رفتند یعنی پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، عمه، خاله، دایی و دیگران به اتفاق اعضای خانواده خود گروه بزرگی تشکیل می‌دادند و به سیزده‌بدر می‌رفتند.

  وقتی جوانی تاب می‌خورد، یک نفر ترکه‌ای به دستش می‌گرفت و به پای او می‌زد و به او می‌گفت «نوم نومزه» یعنی نام نامزدت را بگو، منظور سوال‌کننده این بود که جوان نام دختری را، ترجیحاً از بین افراد فامیل بگوید، آنقدر با ترکه به پای جوان می‌زدند که مقاومت ممکن نبود و طرف مجبور به اعلام نام همسر آینده خود می‌شد.

  بسیاری از نامزدی‌ها و ازدواج‌ها از همان تاب خوردن روز سیزده‌بدر سرچشمه می‌گرفت، امروزه این رسم از رونق افتاده و آرزومندان تنها به گره زدن سبزه‌ها برای رسیدن به آرزوهای‌شان اکتفا می‌کنند.

  * مردم به‌راحتی زباله‌‌ها را در مناطق جنگلی، اطراف جاده‌ها و محیط زیست رهاسازی می‌کنند

  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: محیط زیست مازندران با وجود زیبایی‌ها و جذابیت‌هایی که دارد شکنندگی‌هایی زیاد و نگرانی‌های مختلفی برای آن مطرح است.

  ناصر مهردادی بیان کرد: در این مدت جمعیت استان چندین برابر و به‌نوعی مشکلات زیست‌محیطی از جمله زباله نیز افزایش می‌یابد که توصیه ما به تمام مردمی که وارد مازندران می‌شوند حداقل در مکان‌های مختلفی که استقرار پیدا می‌کنند، این است که زباله‌های تولیدی را حتماً جمع‌آوری کرده و در محل دپوی زباله رهاسازی کنند.

  وی ادامه داد: طی بازدیدهای انجام‌شده شاهد این بودیم مردم به‌راحتی زباله‌‌ها را در مناطق جنگلی، اطراف جاده‌ها و محیط زیست رهاسازی می‌کنند.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با تأکید بر اینکه محیط زیست متعلق به تمام مردم است، خاطرنشان کرد: همه مردم حق دارند از فضاهای سبز استفاده کنند، برخی مردم به این مسائل توجه نمی‌کنند که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

  مهردادی با اشاره به اینکه مازندران را به چهار بخش اصلی تقسیم کردیم، تصریح کرد: شهرهای مهم استان را به‌عنوان معین شهرهای کوچک‌تر قرار دادیم و همکاران ما در شیفت‌های مختلف خدمات خوبی را به مردم ارائه می‌دهند.

  وی به پاک‌سازی منطقه زیبای آشوراده میانکاله اشاره کرد و افزود: این اقدام زیبایی بوده که امیدواریم گسترش یابد و همچنین در این راستا فک دریایی گرفتار تورهای ماهیگیر شد که توانستیم آن را رهاسازی کنیم.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در پایان با اعلام اینکه در آستانه روز طبیعت برنامه‌ریزی‌های مختلفی داشتیم تا با مشکلی مواجه نشویم، اظهار کرد: توصیه ما به مردم این است اگر آتشی در حریم جاده و جنگل روشن کردند از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند.

  عضو شورای اسلامی شهر ساری در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: امسال شهرداری همانند سنوات گذشته مجموعه‌ای از تورهای رایگان ساری‌گردی را در اختیار مسافران و اهالی شهر ساری قرار داده که مورد استقبال خوبی قرار گرفت.

  مسعود پیری ادامه داد: در کنار آن جشن‌ها و تئاتر آئینی را در پارک ملل و مجموعه‌ای از برنامه‌های متنوع در پارک قائم (عج) داشتیم که همه این‌ها منجر به این شد مسافرانی که برای اقامت یا برای عبور وارد شهر ساری شدند از وضعیت این شهر رضایت داشتند.

  وی اضافه کرد: البته در کنار این موضوع المان‌ها، فضاسازی شهری داشتیم تا به استقبال از بهار طبیعت و مسافران نوروزی رویم.

  عضو شورای اسلامی شهر ساری تصریح کرد: در آستانه روز طبیعت نیز با توجه به اینکه مازندران، استان سرسبزی است و به‌طور حتم فردا شاهد حجم سفر بیشتری هستیم، به همان تناسب نیز زباله بیشتری تولید می‌شود.

  پیری با بیان اینکه بحث جمع‌‌آوری، حمل و دفع زباله هزینه‌بر و غیربهداشتی است، تصریح کرد: توصیه ما به مسافران این است که مراعات طبیعت زیبای مازندران را بکنند و با همکاران ما در شهرداری همکاری داشته باشند تا ما بتوانیم زباله فردا و ایام آینده را به‌خوبی دفع و جمع‌آوری کنیم.

  بیاییم روز طبیعت امسال را در دامان طبیعت سپری کنیم، بدون اینکه صدمه‌ای به محیط زیست ما وارد شود؛ چرا که این طبیعت سرسبز به‌عنوان امانت برای ما به یادگار گذاشته و آن را باید به نسل آینده انتقال دهیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات