آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ , Tuesday 28 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48948
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ فروردین, ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  گزارش/

  واکنش روسیه به استقرار “یگان زرهی آمریکا” در شرق اروپا /”موشک طلایی” کرملین در نبرد با غرب + تصاویر و مشخصات

  اخیرا پنتاگون تصمیم جدید نظامی در شرق اروپا گرفت .

  آوای شمال/ ایالات متحده آمریکا و روسیه  به عنوان دو رقیب سنتی از یک دهه اخیر وارد مرحله جدیدی از تنش شده اند که هر دو اقدامات نظامی پیشگیرانه را علیه یکدیگر افزایش داده اند.

  ایالات متحده آمریکا از اتفاقات اوکراین و به خصوص الحاق  “کریمه” به فدراسیون روسیه حشمگین است و “ولادیمیر پوتین” مرد شماره یک کرملین را مقصر می داند و لذا تلاش می کند حضور زمینی خود را در منطقه شرق اروپا توسعه دهد.

  **اقدام نظامی آمریکا در “شرق اروپا”

  وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد این کشور قصد دارد ماه فوریه ۲۰۱۷، به طور دائم یگانی زرهی در شرق اروپا مستقر کند. استقرار این یگان که به طور چرخشی در مناطق مختلف کشورهای شرق اروپا پایگاه خواهد داشت، در چارچوب تلاش هایی صورت می گیرد که هدف از آن بازدارندگی در قبال حمله احتمالی روسیه است.

  “لورا سیل” سخنگوی پنتاگون تصریح کرد:  “استقرار چرخشی این یگان به گونه ای بی وقفه صورت خواهد گرفت تا حضور یک یگان زرهی دائمی (در اروپای شرقی) تضمین شده و بهینه سازی مراحل آموزش و استمرار تمرین های نظامی با حضور دیگر متحدان ناتو امکان پذیر شود”

  ماه فوریه گذشته، “واشنگتن” اعلام کرد قصد دارد در سال ۲۰۱۷، بودجه حضور نظامی خود را در اروپا به سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برساند. رقمی که از چهار برابر شدن این بودجه و تلاش برای تقویت بیشتر نیروهای آمریکایی در خاک این قاره حکایت دارد.

  بر اساس این گزارش، در کل ارتش آمریکا ۶۲ هزار نفر از نظامیان خود را در خاک اروپا مستقر خواهد کرد. از بهار سال ۲۰۱۴ میلادی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو – یک رشته تدابیر را در اروپای شرقی اتخاذ کرد تا به متحدان خود در این منطقه تضمین دهد. احداث مراکز لجستیک، استقرار تجهیزات نظامی، اعزام هواپیماهای شکاری به کشورهای حوزه بالکان یا اعزام ناوهای نظامی بیشتر به دریای بالتیک و دریای سیاه از جمله این تدابیر به شمار می آید.

  شبکه یورونیوز (Euro News) در گزارشی با اشاره به تلاش پنتاگون برای تقویت حضور نظامی در شرق اروپا عنوان داشت : فرماندهی نظامی آمریکا در واکنش به اقدامات تنش برانگیز روس ها این تصمیم را گرفته است.

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  این شبکه به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد : فدراسیون روسیه حضوری پر رنگ در اوکراین دارد و لذا ایالات متحده آمریکا ۳ تیپ زرهی از سال آینده میلادی در شرق اروپا و در نزدیکی مرزهای روسیه مستقر خواهد کرد.  شبکه یورور نیوز تاکید کرد: ارتش ایالات متحده آمریکا قصد دارد با کشورهای  لتونی، لیتوانی، بلغارستان، رومانی، لهستان و … رزمایش مشترک نظامی برگزار کند.

  واکنش روسیه به استقرار

  شبکه خبری “بی بی سی فارسی” نیز در گزارشی جهت دار با اشاره به حضور مخرب روسیه در منطقه شرق اروپا و گسیل نیروهای روس به شبه جزیره  “کریمه” و “اوکراین” عنوان داشت: ارتش آمریکا در اروپا ۶۲ هزار نفر نیرو دارد  که ۲۵ هزار نفر از آن ها سرباز هستند.

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  این شبکه با اشاره به اینکه ایالات متحده آمریکا قصد دارد تا در سال جدید میلادی یکی از سه تیپ نظامی را که وعده داده در شرق اروپا مستقر کند، به این منطقه بفرستد گفت:  در سال آینده ۴ هزار و ۲۰۰ نفر  در مناطق شرقی اروپا مستقر خواهند شد.

  شبکه خبری  “بی بی سی فارسی” با اشاره به تقابل روسیه و آمریکا در منطقه شرق اروپا به نقل از یکی از تحلیل گران امنیتی گزارش داد: ۴ هزار و ۲۰۰ نیرویی که اوایل سال آینده میلادی به شرق اروپا اعزام می شوند ، ۹ ماه ماموریت دارند و پس از آن شرق اروپا را ترک می کنند و تیپ دوم و سوم جایگزین آن ها خواهد شد.

  ایالات متحده آمریکا بر این باور است که شاید ارتش روسیه قصد حمله نظامی به کشورهای همسایه خود و کشورهای منطقه غرب اروپا را دارد و این در حالی است که ارتش روسیه در صورت اقدام نظامی گسترده با این گسیل نیرو ( اعزام سه تیپ به منطقه شرق اروپا و بالکان)به راحتی از سد کشورهای غرب اروپایی خواهد گذشت.

  علاوه بر این مقامات  “کرملین”  گفته اند  که اقدامات نامتعارف “کاخ سفید” را در شرق اروپا  بی پاسخ نخواهند گذاشت. اما سوال اینجاست؛ چگونه روسیه به استقرار نیروهای نظامی آمریکا در نزدیکی مرزهای خود واکنش نشان می دهد.

  اگر به تنش های بین روسیه و آمریکا بر سر سامانه دفاع ضد موشکی در حد فاصل سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ نگاهی بیندازیم ، مشاهده می کنیم که روسیه با استفاده از موشک های راهبردی “اسکندر” ، “توپول” و سامانه های دفاع موشکی “اس ۴۰۰” و “پانتسیر” و … به اقدامات آمریکا پاسخ داد که هرکدام از این سیستم ها ویژگی های خاص خود را دارند.

  **موشک  “توپول ام”

   موشک “توپول ام (RS 12 Topol-M)”  از جمله موشک‌های قاره‌پیمای ۳ مرحله‌ای با برد ۱۰۵۰۰ کیلومتر بوده  و دارای  کلاهکی سنگین  و نیز تعدادی دستگاه ضد رادار برای جلوگیری از ردیابی است. وزن این موشک قاره پیما نیز حدود ۴۷ تن بوده و جزو مخوف‌ترین موشک‌های جهان به حساب می‌آید. سایت فس (Fas) درباره خصوصیات موشک  “توپول ام”  نوشت: این موشک نسخه جدیدی از موشک  ” SS-25 ” است که قاره پیما (Intercontinental Ballistic Missile) بوده و خصوصیات ویژه‌ای دارد؛ “توپول ام (RS 12 Topol-M)” شبیه موشک “مینوتمن (Minuteman-2) آمریکا است و مدرنیزه کردن این موشک بدون کمک اوکراین و کشورهای عضو CIS صورت گرفت.

  واکنش روسیه به استقرار

  سایت فس  (Fas) درباره ویژگی‌های موشک “توپول ام (RS 12 Topol-M)” نوشت: این موشک با طول ۲۱ تا ۲۳ متر و سرجنگی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم ، قطر قریب به ۲ متر، وزن ۴۷ تن، و برد ۱۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر و دارای هدایت اینرسی (Inertial Guidance)  به عنوان یک موشک قاره پیما و با قابلیت گریز از رادار شناخته شده است.   بر اساس اعلام ارتش روسیه، از جمله مزیت‌های موشک “توپول” ، قابلیت مانورپذیری، سیستم دفاعی مقابله با ردیابی رادار دشمن و همچنین مدت زمان کوتاه برای آماده سازی آن برای شلیک است.

  **مشخصات موشک “اسکندر”

  “اسکندر (Iskandar Surface to Surface Missile) ” یک موشک بالستیک برد کوتاه فدراسیون روسیه است. “اسکندر” جایگزین موشک “اسکاد (Scud)” شده و توانمندی گسترده ای در انهدام اهداف دارد. این موشک  دارای چند نوع سرجنگی شدید الانفجار و خوشه ای بوده و توانایی حمل کلاهک هسته ای (Nuclear Warhead) را دارد. “اسکندر ام (Iskandar -M)” یک موشک ویژه نیروهای مسلح ارتش فدراسیون روسیه بوده و به عنوان یک اسلحه پنهانکار و مانور پذیر توانمندی بسیاری داشته و بردی معادل ۵۰۰ کیلومتر دارد .

  واکنش روسیه به استقرار

  **سامانه موشکی دفاع موشکی “اس ۴۰۰”  و “اس ۳۰۰”

  سامانه “اس ۴۰۰ ” از موشک هایی در برد ۱۲۰ تا ۴۰۰ کیلومتر، لانچر و رادار تشکیل شده و می‌تواند  اهداف تعیین شده را هدف قرار دهد؛  سامانه مذکور در غرب روسیه و در پایتخت مستقر شده تا در صورت لزوم به هر تهدید احتمالی پاسخ دهد.  “اس۳۰۰” یک سامانه موشکی سطح‌ به‌ هوای دوربرد با قابلیت استفاده در ارتفاع های گوناگون تا سقف ۳۰۰ کیلومتر  است.  “اس۳۰۰ ” در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید و عملیاتی  شده است.

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  **سامانه موشکی “پانتیسر”

  “پانتسیر -اس ۱ (Pantsir-S1) ” که پیمان آتلانتیک شمالی ناتو آن را “سام-۲۲” نام‌گذاری کرده‌است، یک سامانه دفاع هوایی است که از ترکیب  موشک زمین به هوا میان‌برد و توپ ضدهوایی تشکیل گردیده و توسط فدراسیون  روسیه تولید شده‌ است.

  واکنش روسیه به استقرار

  واکنش روسیه به استقرار

  سامانه دفاع موشکی “پانتسیر” یک سامانه دفاع ضد هوایی در برد قریب به ۱۲ تا ۳۶ کیلومتر (مجموع برد موشک‌ها و رادار) بوده که قادر است انواع بالگردها، هواپیماهای جنگی و بدون سرنشین، موشک‌های سطح به سطح و بمب‌های هدایت شونده هوا به زمین را مورد اصابت قرار دهد.

    این سامانه برای حفاظت از پایگاه‌های نظامی و غیرنظامی (نیروگاه های برق اتمی و تاسیسات بزرگ) یا پوشش دادن پایگاه ضدموشکی با شعاع گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این سامانه هم در غرب روسیه مستقر است و برای رصد در بردهای کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.    سرگرد  “ایگور موگینوف” سخنگوی فرماندهی منطقه نظامی غرب روسیه گفت: یگان‌های دفاع هوایی مستقر در شمال غرب این کشور به سامانه ضد موشکی و توپ‌های ضد هوایی جدید و بی‌نظیر “پانتسیر – اس – ۱” مجهز شدند.

  **موشک طلایی ارتش روسیه در نبرد احتمالی با غرب

  البته در رزم زمینی و زرهی نیز روسیه یکی از کشورهای صاحب سبک دنیاست و می تواند در نبرد سطحی هم قابلیت های خود را نشان دهد. یکی از موشک های راهبردی ضد زره روسیه که می تواند در مقابل یگان ها و ادوات زرهی ارتش آمریکا مقابله کند ، موشک “کورنت ” است .

  واکنش روسیه به استقرار

  “کورنت”  نوعی موشک ضد تانک هدایت‌شونده سنگین روسی است که در سال ۱۹۹۴ طراحی شد.   این موشک برای انهدام تانک‌های اصلی میدان نبرد نسل جدید و هلیکوپترهای ارتفاع‌پایین ساخته  شده  است .

  این موشک با وزن ۲۷ کیلوگرم، لانچر سه پایه ، بردی معادل ۳ تا ۵ کیلومتر را دارد و می تواند تا ۱۰۰۰ میلی متر در زره نفوذ کند و با این اوصاف می تواند یک نگرانی جدی برای تانک های  “آبرامز” ایالات متحده آمریکا باشد.   

  در صورت نبرد احتمالی (که احتمال آن بسیار بعید است) فدراسیون روسیه در برابر یگان های زرهی ارتش آمریکا می تواند از موشک “کورنت” استفاده کند که تجربه استفاده از این موشک در جنگ های منطقه غرب آسیا نشان داده که  “کورنت” قابلیت های  منحصر به فردی دارد.

  برچسب ها :

  نظرات