آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ , Wednesday 29 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48879
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  اولویت‌های مجلس دهم چیست؟/ توصیه‌های جاماندگان به مجلس دهمی‌ها

  در حالی ترکیب مجلس دهم رفته رفته شکل اصلی خود را پیدا می‌کند که این مجلس به اعتقاد کارشناسان اولویت های مهمی پیش رو دارد.

  آوای شمال/ پس از پایان انتخابات مجلس دهم و مشخص شدن ترکیب بیش از ۷۰ درصد از نمایندگان آن، بسیاری به این موضوع پرداخته اند که چه مسائلی باید در اولویت کاری مجلس دهم باشد. 
  با توجه به این که شعارهای انتخاباتی هر دو لیست اصولگرایان و اصلاح طلبان برای حضور در بهارستان، مبتنی بر «رونق اقتصادی» و «رفع مشکلات معیشتی» بوده است، از هم اکنون می شود پیش بینی کرد که موضوعات اقتصادی در اولویت مجلس نشینان باشد. با این حال به گمان بسیاری از صاحب نظران محقق شدن این شعارهای انتخاباتی، نیاز به همدلی، پرهیز از حاشیه پردازی و همگرایی سیاسی دارد.
  با توجه به اینکه تعداد زیادی از نمایندگان مجلس نهم بعد از شرکت در انتخابات موفق به ورود به مجلس دهم نشدند به طور قطع تعدادی از برنامه‌هایی که برای رفع مشکلات حوزه انتخابیه خود داشتند، نیمه‌تمام باقی مانده است بنابراین این نمایندگان منتخب برای حضور در مجلس آینده هستند که باید با استفاده از تجربیات نماینده مجلس نهم تمام تلاش خود را برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه انتخابیه خود به کار بگیرند.

  در این گزارش تعدادی از نمایندگان نهم درباره اولویت‌های اصلی کاری مجلس دهم می‌گویند، که در ادامه آن را می‌خوانید.

  مشکلات معیشتی مردم اولویت اصلی مجلس دهم
  بیژن نوباوه نماینده مردم تهران در گفت و گو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: معتقدم رفع مشکلات معیشتی مردم باید اولین دستور کار نمایندگان حاضر در مجلس دهم باشد.
  وی با بیان اینکه هر گرایشی که در مجلس دهم حاضر می شود به سرعت باید از موانع و مشکلات اقتصادی مردم بکاهد، افزود: اگر در مجلس دهم نماینده‌ای جز حل مشکلات مردم به چیز دیگری بیاندیشد بدون شک آن نماینده زمین خواهد خورد.
  نماینده مردم تهران تصریح کرد: مطالبات معیشتی مردم اجازه نمی دهد تا نماینده ای به چیز دیگری بیاندیشد.
  نوباوه با بیان اینکه مجلس در کار گروهی مفهوم پیدا می‌کند، تاکید کرد: حل مشکلات مردم باید در دستور کار همه گروهای سیاسی جامعه قرار گیرد و تنها یک گروه سیاسی نمی تواند با مشکلات دست و پنجه نرم کند.
  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه تاکید کرد : معتقدم هر نیرویی که به مجلس دهم راه پیدا می کند باید چهره کارگرای واقعی داشته و به مشکلات به درستی نگاه کند چراکه در این صورت آن فرد با هر گرایشی سیاسی می تواند مقبول جامعه باشد.
  ادر ادامه بهروز نعمتی یک عضو فهرست ائتلاف اصلاح طلبان مجلس درباره اولویت‌های اصلی مجلس دهم می‌گوید: معیشت مردم مسئله‌ مهمی است که مجلس آینده باید با همکاری دولت به آن بپردازد، همچنین اشتغال جوانان و رونق اقتصادی از دیگر موضوعاتی است که باید به آن پرداخته شود.
  الویت‌های مجلس دهم چیست؟/ توصیه‌های جاماندگان به مجلس دهمی‌ها
  حل مشکل اشتغال و رکود  اولویت‌های مجلس دهم
  محمدحسین فرهنگی؛ عضو هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع مذکور معتقد است؛ مجلس دهم باید سر و سامان دادن به شرایط نابسامان موجود، حل مشکل بیکاران متقاضی کار و ایجاد اشتغال برای آن ها را در کنار از بین بردن رکود و حرکت به سمت عدالت اجتماعی و رونق اقتصادی به صورت توامان مدنظر قرار دهد.
  وی افزود: مجلس هشتم طرحی را در حمایت از بیکاران جویای کار تدوین کرد و مجلس نهم نیز آن را پیگیری کرد اما با مخالفت دولت این طرح عملیاتی نشد لذا لازم است دولت هم در حمایت از طرح های اینچنینی اقدام موثر انجام دهد تا شاهد حل بخشی از مشکل بیکاری در کشور باشیم.
  نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: موضوع اشتغال ترکیبی از مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است و حتی می تواند عامل بسیاری از جرایم شود. به طور طبیعی حل مشکل اشتغال نیز می تواند بخشی از مشکلات اجتماعی را حل کند و بار دستگاه قضایی را نیز کاهش دهد.
  الویت‌های مجلس دهم چیست؟/ توصیه‌های جاماندگان به مجلس دهمی‌ها
  ضرورت اشتغال زایی
  رمضانعلی سبحانی فر منتخب مردم سبزوار در مجلس دهم در همین رابطه تاکید دارد: اولویت کاری این مجلس باید معیشت، اشتغال با جذب سرمایه گذاری خارجی و تقویت روابط بین المللی باشد.
   عضو کمیسیون صنایع و معادن، آشتی با دنیا با حفظ حقوق و کرامت ایران اسلامی را از دیگر اولویت های مجلس آینده دانست و افزود: در مجلس آینده، دیگر تندروهای دو طرف حضور ندارند و اکثرا اعتدالیون دو طیف به مجلس راه یافته اند لذا با این ساختار، فضای اعتدال و عقلانیت در مدیریت این مجلس نیز قطعی است.
  اما دیدگاه‌های نمایندگان تنها معطوف به اولویت های کاری مجلس دهم نشده و برخی از آنهایی که به مجلس دهم راه پیدا نکردند، توصیه هایی به نمایندگان جدید الورود حوزه انتخابیه خود دارند.
  توجه به اقتصاد مقاومتی در مجلس دهم
  دخیل‌عباس زارع‌زاده‌مهریزی نماینده ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز در مجلس شورای اسلامی در خصوص مسائلی که باید نماینده جانشین وی در مجلس دهم در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد، می گوید: پیشنهادم به نمایندگان جدیدالورود این است که اولویت‌های اولیه را در جهت توسعه زیرساخت‌های اساسی کشور در راستای تولید و بالا بردن بهره‌وری و تاکید بر بحث اقتصاد مقاومتی قرار دهند.
  سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس تاکید کرد: از سوی دیگر نمایندگان در مجلس آینده باید رفع بحران کم آبی در کشور را مورد توجه قرار دهند چرا که هم‌اکنون این موضوع در حال تبدیل شدن به یک معضل پیچیده است.
  الویت‌های مجلس دهم چیست؟/ توصیه‌های جاماندگان به مجلس دهمی‌ها
  مجلس آینده باید همراه و همدل با دولت باشد 
  محمدعلی اسفنانی نماینده فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی در مورد اولویت‌هایی که نماینده جانشین وی در مجلس دهم باید در دستورکار خود قرار دهد، می‌گوید: موضوعی که از اهمیت بسزایی برخوردار بوده این است که وضع معیشت مردم و اوضاع اقتصادی کشور آسیب‌دیده و طبیعی است که بحث معیشت و اشتغال‌زایی باید در اولویت برنامه‌های مجلس آینده قرار بگیرد.
  وی افزود: آنچه مسلم است دولت یازدهم عزم خود را جزم کرده که خدماتی را به مردم ارائه دهد و برای تحقق این مهم هم نیاز به همدلی و همراهی دارد ضمن‌اینکه تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت همدلی و همزبانی بین مسئولان کشور بی‌جهت نبوده و طبیعی است که دولت برای تحقق اهداف خود باید از پشتوانه قوی مردمی برخوردار باشد که بخش مهم آن به همکاری مجلس برمی‌گردد.
  سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصریح‌کرد: توصیه اکید ما این است که مجلس آینده با دولت همراهی داشته باشد و اگر احیانا کاستی‌هایی نیز وجود دارد در کنار هم برطرف کند. 
  الویت‌های مجلس دهم چیست؟/ توصیه‌های جاماندگان به مجلس دهمی‌ها
  مجلس دهمی‌ها پرونده‌های مفاسد را پیگیری کنند
  حسین دهدشتی نماینده مرد آبادان در مورد اولویت‌هایی که نماینده جانشین وی در مجلس دهم باید در دستورکار خود قرار دهد، می گوید: مجلس دهمی‌ها پرونده‌های مفاسد را پیگیری کنند.
  وی ادامه می دهد: قطعا بنده توصیه می کنم که نمایندگان دوره دهم مجلس، پرونده های مفاسدی از جمله پرونده سعید مرتضوی و بابک زنجانی را مورد پیگیری قرار دهند. لذا بنده معتقدم که یکی از گلایه های مردم مبارزه نکردن با مفاسد است و منتظرند تا ببینند، سرنوشت چنین پرونده هایی چه خواهد شد.
  الویت‌های مجلس دهم چیست؟/ توصیه‌های جاماندگان به مجلس دهمی‌ها
  توصیه رهبر انقلاب به منتخبان مردم
  این درحالی است که رهبر معظم انقلاب در پیامی ضمن  تجلیل از حضور حماسی مردم در انتخابات هفتم اسفند به منتخبان مجلس دهم توصیه کردند: ساده زیستی، پاکدستی، حضور پیوسته در جایگاه مسئولیت، ترجیح منافع ملی بر خواسته های شخصی و جناحی، ایستادگی شجاعانه در برابر مداخلات بیگانه، واکنش انقلابی به نقشه های بدخواهان و خائنان، منش جهادی در اندیشه و عمل، و در یک جمله: کار برای خدا و در راه خدمت به خلق خدا را، برنامه دائمی خویش در دوران این مسئولیت بدانید و به هیچ قیمت از آن تخطی نکنید.
  الویت‌های مجلس دهم چیست؟/ توصیه‌های جاماندگان به مجلس دهمی‌ها
  با همه این تفاسیر، اکنون مردم منتظرند ببینند منتخبان ملت در مجلس دهم قرار است به چه نحوی گره از مشکلات عمده اقتصادی کشور، آنهم با تدوین طرح‌های مناسب باز کنند، چراکه کشور بیش از پیش نیاز به برنامه‌ریزی صحیح در رفع موانع اقتصادی داشته و توجه به آنها در مجلس دهم از جمله ضروریات است.

  برچسب ها :

  نظرات