آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ , Sunday 26 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48770
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۵
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  فاجعه وارداتی و ضداقتصادمقاومتی در ۱۰۰۰ روز گذشته

  رئیس سابق سازمان توسعه تجارت گفت: در ۱۰۰۰ روز گذشته واردات مواد اولیه کم و واردات کالاهای مصرفی افزایش یافت. دلیل سقوط تجارت خارجی کشور، تشدید رکود و انتظار بیش از حد به برجام بود.

  آوای شمال/ حمید صافدل رئیس سابق سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با نسیم درباره دلایل افت شدید صادرات غیر نفتی کشور در سال ۹۴ اظهار کرد: شرایط انتظاری که بر اقتصاد کشور حاکم شده به شکلی است که گاهی رکود و گاهی تورم ایجاد می شود و برجام شرایط اقتصادی را در حالت انتظار طولانی مدتی قرار داده است. بنابراین جدی ترین دلیل کاهش ۱۷درصدی صادرات غیر نفتی بعد از دو دهه این است که شرایط تجارت خارجی کشور در شرایط رکود و انتظار طولانی مدت به سر می برد.

  وی افزود: براساس وعده هایی که در خصوص برجام از سوی دولتمردان داده می شد تجار و بازرگانان کشور انتظار رونق اقتصادی در شش ماه دوم سال ۹۴ را داشتند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

  معاون وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت گفت: حالا دولتمردان وعده شش ماه اول سال ۹۵ را برای رونق اقتصادی می دهند که امیدواریم این بار به وعده خود عمل کنند. راه خروج از رکود بدون ایجاد تورم، گسترش صادرات غیر نفتی است. توسعه صادرات می تواند زمینه اشتغال و رفاه عمومی را فراهم کند و به نگرانی های بازگشت از حالت رکود به تورم را هم دامن نمی زند.

  صافدل عنوان کرد: اگر دولت به وعده دو سال و نیمه خود درباره حمایت از توسعه صادرات عمل کند وضعیت تجارت خارجی در سال ۹۵ بهتر خواهد شد. سال ۹۴ هم وعده حمایت از صادرات داده شد و برای رسیدن به صادرات غیر نفتی مطلوب هدفگذاری شد، اما متاسفانه در صادرات غیر نفتی هیچ جهشی نداشتیم و در پایان سال گذشته به نیمی از هدفگذاری سال ۹۴ هم دست نیافتیم.

  وی خاطرنشان کرد: اگر در سال جدید نگاه دولت به صادرات غیر نفتی مانند سال ۹۴ باشد، هیچ تغییری در وضع تجارت خارجی کشور ایجاد نخواهد شد. دولت موضوع مشوق‌های صادراتی، تسهیل صادرات، آسان سازی قوانین و مقررات برای صادرات، بهبود فضای کسب و کار به عنوان مطالبه اصلی بخش خصوصی و صدور ضمانت نامه های بانکی برای صادرات را مطرح کرده ولی در ۱۰۰۰ روز گذشته به هیچ کدام از این وعده ها عمل نکرده است.

  رئیس سابق سازمان توسعه تجارت در واکنش به رضایت دولتمردان از مثبت شدن تراز تجاری کشور نیز به نسیم آنلاین بیان کرد: مثبت شدن تراز تجاری در شرایط فعلی مثبت تلقی نمی شود، زیرا حجم تجارت ما کاهش پیدا کرده است. وقتی می توانیم بگوییم که مثبت شدن تراز تجاری ارزشمند است که حجم تجارت ما افزایش پیدا کند و واردات ما بیشتر مربوط به مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای باشد.

  صافدل تصریح کرد: متاسفانه در دولت آقای روحانی بیش از آنکه افزایش صادرات غیر نفتی باعث مثبت شدن تراز تجاری شده باشد، کاهش حجم تجارت خارجی به خصوص کاهش واردات، تراز تجاری را مثبت کرده است.

  وی عنوان کرد: ترکیب واردات خیلی مهم است، متاسفانه آنالیز ترکیب واردات کشور در دولت آقای روحانی نشان می دهد که واردات کالاهای مصرفی افزایش و واردات کالاهای سرمایه ای و مواد اولیه کاهش یافته است. این نشان می دهد تولید کشور در دو سال و نیم گذشته وضعیت بسیار بدی داشته است

  برچسب ها :

  نظرات