آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ , Monday 27 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48727
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  افزایش ۵۲ درصدی گردشگران روستایی در مازندران / گردشگری روستایی نگاهی جدید می‌خواهد

  افزایش 52 درصدی گردشگری روستایی در مازندران، فرصتی جدید و جدی را پیش روی کمیته اجرایی خدمات سفر این استان قرار داده تا در سال‌های آینده برنامه‎ریزی‎های مهم‎تری در راستای کیفی‎سازی این بخش، انجام شود.

  آوای شمال/ گردشگری روستایی و توجه به زیرساخت‌ها در روستاهای هدف گردشگری، چندسالی است که مورد توجه استان‎های مختلف قرار گرفته و از سال گذشته در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران نیز کمیته‎ای مستقل به همین نام گنجانده شده و یکی از ۱۲ کمیته عضو این ستاد است.

  امروز که وارد یازدهمین روز از نوروز ۹۵ و چهاردهمین روز از آغاز فعالیت‌های رسمی ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران هم‎زمان با سایر استان‌های دیگر در سال‎جاری هستیم، مجموع اقامت‌ها و بازدیدها از روستاهای مازندران توسط مسافران و گردشگران نوروزی، از ۴ میلیون نفر فراتر رفته است.

  در هفته نخست سفرهای نوروزی، با وجود بارش برف در ارتفاعات و باران در مناطق جلگه‌ای مازندران، اما بازار گردشگری در روستاها از رونق نیفتاد و افرادی بودند که لطافت بارش‌ها و گاه سرمای بهاری را کنار بخاری‌های نفتی و هیزمی، به شوفاژها و بخاری‌های گازی و برقی هتل‌ها و خانه‌های مسافر ترجیح دادند.

  هر چند تا رسیدن به نقطه مطلوب در گردشگری روستایی راه زیادی مانده و این مسیر نیازمند برنامه‌ریزی‌ها و البته اعتبارات و زیرساخت‌های مناسب‎تری است، اما مسئولان محلی نشان دادند که می‌توان به مدد همین ظرفیت‌های موجود، دریچه‌ای به سمت گردشگری هدفمند ایجاد کرد.

  * روستاها کلکسیونی از نعمت‌های الهی

  بی‎تردید، گردشگران نیازمند امکانات رفاهی اولیه مانند مکان مناسب برای استراحت، خواب و نظافت شخصی هستند، نیاز به «بلدمحلی» برای معرفی جاذبه‎های طبیعی و تاریخچه و معماری روستا نیز در کنار این موارد دارای اهمیت است، لذا برنامه‎ها باید به‎گونه‎ای باشد که گردشگر هم احساس امنیت و آرامش داشته و هم اطلاعاتی درباره منطقه‌ای که به آن قدم گذاشته را به‎دست بیاورد.

  روستاها سرشار از جاذبه و کلکسیونی بی‎نظیر از نعمت‎های خدادادی هستند، به‌ویژه مناطقی که اصالت اولیه خود را در پوشش، آداب و رسوم و معماری حفظ کرده‌اند.

  در روستاها که در مناطق کوهستانی و جلگه‎ای واقع هستند، شاهد زیبایی‎های طبیعی از قبیل کوه، جنگل، مرتع، صحرا، چشمه، آبشار، شالیزارها و گندم‎زارها هستیم، دیدن حیوانات اهلی، گله‎ها و دوشیدن سنتی شیر گاو و گوسفند، آغل، درختان متنوع میوه، گل‎خانه‎ها، پوشش‎های گیاهی به‎ویژه گیاهان دارویی و در کنار آن نیز توجه به معماری‎های سنتی و اصیل که هر کدام فلسفه خاصی برای خود دارند، بسیار جذاب است.

  * تأثیر مدیران محلی در جذب بیشتر توریست

  نحوه برخورد اهالی یک روستا با گردشگران نیز دارای اهمیت است، زیرا آنچه را که قرار است یک گردشگر در کوله‌بار خاطرات خود داشته باشد، ترکیبی از فرهنگ، طبیعت و تاریخ است که مهم‌ترین موضوع در حوزه فرهنگ روستا، نحوه برخورد مردمان آن دیار با مسافران و گردشگران است.

  هر چند بسیاری از فعالان و کارشناسان گردشگری بر این باورند که نباید گردشگری را در تعطیلات بهار و تابستان منحصر بدانیم، اما این موضوع در حال حاضر با توجه به زیرساخت‎های نامناسب در بسیاری از روستاها، قابل انجام نیست، زیرا یکی از مهم‎ترین موارد آن نبود جاده‎های دسترسی مطمئن در فصول سرد و برف‎گیر سال است و احتمال به‎خطر افتادن جان مسافران از طرفی و تبعات ناشی از این سوانح از سویی دیگر، به چالشی جدی در حوزه گردشگری تبدیل می‎‌شود.

  مدیریت هدفمند با در نظر گرفتن ظرفیت‎ها و زیرساخت‌های موجود، تلاش برای رفع نقاط ضعف، همچنین افزایش نقاط قوت و برنامه‌ریزی برای شناساندن جاذبه‎ها، منابع و محصولات و صنایع بومی و محلی از سوی مسئولان محلی در روستاها شامل دهیاران و شوراهای روستا انتظار می‎رود.

  اینکه تا چه اندازه گردشگری روستایی مورد توجه یا جدی گرفته شده است را باید در آیینه حضور مسافران و گردشگرانی ببینیم که قدم به روستاها گذاشته‌اند.

  * زباله، نمره‎ای منفی در گردشگری روستایی

  گاه‌گاهی که قسمت می‌شود و به‌اتفاق جمعی از دوستان، قدم در یکی از روستاهای مازندران می‌گذاریم، از سویی با دیدن مناظر طبیعی، صفا و صمیمیت هالی، نحوه کار و زندگی روزانه، نوشیدن آب چشمه‎سار و خوردن نان و غذاهای محلی و میهمان‎نوازی مردمان روستا از سفر خود لذت می‌بریم، اما موضوع مهمی که خاطره بدی را در ذهن ما بر جای گذاشته، زباله‎هایی است که در گوشه و کنار جنگل یا مرتع دیده می‎شود.

  بی‎تردید، رهاسازی زباله در دل جنگل، در نگاه نخست، نمره‎ای منفی برای دهیاران بوده و لازم است تا فکری اساسی برای این معضل دیده شود، زیرا این قبیل عملکردها نه‌تنها از ذهن مسافران عادی پاک نشده و آنها را به پرسش و تأمل وا می‌دارد، بلکه در بیشتر اوقات، گردشگران را به تکرار دوباره این سفر، ترغیب نمی‌کند.

  با اندکی تأمل، البته به این نکته می‎رسیم که تعامل دستگاه‌ها و اداراتی مانند منابع طبیعی و جنگل‌بانی با دهیاران می‌تواند نقش به‌سزایی در جمع‌آوری و مدیریت پسماند در روستاها داشته باشد، زیرا دهیاران به‎تنهایی نمی‎توانند این خدمت را انجام دهند و از طرفی دهیاری‌ها نیز سرفصل‌های اعتباری و سازمانی مشخصی دارند.

  در مجموع، کمتر گردشگری را می‎توان یافت که قدم به روستا بگذارد و از حضور در آن احساس نارضایتی داشته باشد، گویا طبیعت زیبا و دل‎فریب روستا، نقاط ضعف آن را می‌پوشاند.

  * دنیایی پر رمز و راز در دل زیبایی‎های روستا

  روستا با همه زیبایی‎هایش، در زمان بارندگی و سرمای طاقت‎فرسا نیاز به انسان‎هایی صبور و اهل تلاش و کار دارد، افرادی که از مواجهه با حوادث نمی‎هراسند و از فعالیت‎های روزمره خود دست نمی‎کشند، گردشگر واقعی نیز باید زندگی در چنین شرایطی را تجربه و سختی‎های روستائیان را درک کند و بداند قدم در جایی گذاشته که برای ماندن در طبیعت آن باید طبع لطیف و در عین حال مقاومی داشت.

  بخشی از هدف گردشگری روستایی در مناطق اصیل روستایی، آموختن تجاربی است که کمتر به‎چشم می‎آیند، توریسم و مسافر باید بداند که در دل زیبایی‎های روستا، دنیایی پر رمز و راز نهفته و هر فردی را یارای زندگی در چنین شرایطی نیست، لذا مردمان روستا، افرادی هستند که زندگی در شرایط سخت را آموخته و هر کدام مستندی از تلاش و امید محسوب می‎شوند.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران معتقد است که مازندران در بحث گردشگری روستایی، فرصت‌های زیادی دارد و توانسته است با توجه به اعتبارات و منابع موجود، تا حد قابل قبولی از این ظرفیت‌ها استفاده کند.

  * ضرورت توجه جدی به گردشگری روستایی

  دلاور بزرگ‌نیا با بیان اینکه باید گردشگری روستایی را بیش از پیش جدی گرفت و از زوایای مختلف به آن توجه داشت، افزود: این موضوع، نیازمند همکاری و همراهی بیشتر اهالی و مسئولان محلی است.

  وی ادامه داد: در دو سال گذشته، خدمات خوبی از سوی مسئولان محلی انجام شده و با ادامه روند فعلی می‎توانیم کارنامه مثبتی در گردشگری روستایی را متصور باشیم.

  دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با اشاره به حضور ۲۵ درصد گردشگران ورودی به مازندران در روستاهای هدف گردشگری این استان، اظهار امیدواری کرد که در سال‎های آینده و با استفاده از تجارب به‎دست آمده، سطح کیفی در روستاها افزایش یافته و در راستای آن نیز، تعداد گردشگران بیشتر شود.

  به گزارش فارس، موج دوم سفر در روستاهای مازندران نیز از دو روز گذشته آغاز و رونق بیشتری یافته است، وجود مناطق بکر و ناشناخته روستایی مانند جنگل، آب‌بندان،چشمه‌سارها، دشت، مرتع، جنگل، کوه، رودخانه و … در روستاها تا حدی است که حتی سکونت یک شب در آن برای گردشگران جذابیت دارد.

  دبیر کمیته دهیاری‌های ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران معتقد است که تعداد قابل توجهی از هموطنان در استان‌های مختلف کشور به‎ویژه تهرانی‎ها در روستاهای مختلف مازندران صاحب منازل مسکونی و ویلایی هستند، لذا بعضاً به همراه خانواده، بستگان، دوستان و همکاران خود را نیز میهمان می‎کنند و این یکی دیگر از عوامل هجمه مسافران در روستاهاست.

  * حضور ۴ میلیون گردشگر نوروزی در روستاها

  روح‎الله علی‎زاده به فارس گفت: وجود توده هوای سرد در دیگر استان‌ها، تگرگ، باران، گرد و غبار و … در استان‌های دیگر، وجود ترنم بارش مطبوع بهاری در مازندران و همچنین راه دسترسی آسان، اقامت مسافران را در روستاها آسان‌تر کرده است.

  وی با بیان اینکه از ۲۷ اسفندماه ۹۴ تا پایان دهمین روز از نوروز ۹۵، مجموع مسافران اقامتی در روستاهای مازندران به ۲ میلیون و ۳۵۰ و تعداد گردشگران غیراقامتی از یک‎میلیون و  ۸۰۰ هزار نفر فراتر رفته است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‎شود که در روزهای پایانی هفته جاری با توجه به نزدیک شدن به روز طبیعت و ۱۳ فروردین، منحنی آمار سفر به روستاهای استان سیر صعودی داشته باشد.

  دبیر کمیته دهیاری‎های ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران، با اعلام اینکه برای روز ۱۳ فروردین ماه نیز می‌طلبد که همه ادارات پای کار باشند، افزود: با عنایت به آموزه‎های دینی و فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی، همچنین برگرداندن سبزه به دامان طبیعت و رهاسازی ماهی در آب‌های رودخانه‎ها و استخرها و گذراندن یک‎روز با خانواده در کنار مواهب الهی که جزو جدایی‎ناپذیر زندگی هر ایرانی است، اقامت‎گاه‎های روستایی ما را پربار می‎کند.

  علی‌زاده بیان کرد: در همین راستا نیز به بخشداران و دهیاران تأکید شده است که همه تلاش خود را در راه ارائه خدمت شایسته به مسافران و هم‌استانی‌ها به‌کار بگیرند، لذا ایجاد امنیت و آرامش اولویت اصلی دستگاه‌های اداری بوده، همچنین رعایت موارد بهداشتی، ایجاد ترافیک روان و خدمات اورژانسی از دیگر وظایف دستگاه‌هاست.

  وی ادامه داد: از مسافران و گردشگران نیز انتظار می‎رود که از پراکنش زباله جلوگیری کنند، در صورت استفاده از آتش برای طبخ غذا نسبت به اطفای حریق اقدام جدی داشته باشند، در رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی اهتمام داشته باشند، در حاشیه رودخانه‌ها و سواحل مراقب کودکان باشند، از قطع درختان و شکستن شاخه‌ها برای روشن کردن آتش خودداری کنند.

  * افزایش یک تا دو برابری حجم زباله در روستاهای مازندران

  دبیر کمیته دهیاری‌های ستاد خدمات سفر مازندران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به‌صورت میانگین در هر بخش از استان یک تا دو برابر افزایش زباله داشتیم، افزود: زباله‌ها به‌صورت روزانه با مدیریت دهیاران جمع‌آوری و معدوم می‌شود.

  علی‎زاده در پایان گفت: رهاسازی زباله در تفرج‎گاه‎ها، موضوعی جدید نیست اما لازم است تا نگاهی جدید و جدی به آن صورت بگیرد، گردشگران و مسافران باید در کنار بهره‎برداری از زیبایی‎های طبیعت، به حساسیت و اهمیت محیط زیست آگاه باشند و این نگاه باید در رها نکردن زباله‌ها در طبیعت بروز و ظهور کند.

  * افزایش ۵۲ درصدی حضور مسافران اقامتی و غیراقامتی در روستاهای مازندران

  به گزارش فارس، کمیته دهیاری‎های ستاد خدمات سفر مازندران از سال گذشته فعالیت خود را در ۵۶ روستای هدف گردشگری از رامسر تا گلوگاه آغاز کرده و تصمیم دارد تا در پایان فروردین‌ماه سال‎جاری علاوه بر معرفی سه روستای برتر گردشگری، تعداد روستاهای هدف گردشگری را به ۳۰۰ مورد افزایش دهد.

  این افزایش روستاها نشان از اهتمام مسئولان محلی و استانی در گردشگری روستایی دارد و هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی است، اما فعالیت‌های صورت‌گرفته با توجه به زیرساخت‎های موجود قابل قبول بوده است.

  با توجه به رشد ۵۲ درصدی حضور گردشگران در روستاها، بی‎تردید گردشگری روستایی می‎تواند با توجه به جاذبه‎هایی که دارد، با برنامه‎ریزی‎ها و مدیریت هدفمند نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی و غیر نفتی داشته باشد.

   

  برچسب ها :

  نظرات