آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48519
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  گفت‎وگو با خانواده‌ای از جنس هلال‌احمر

  روایت یک زوج نجات‌گر رامسری از خاطرات تلخ و شیرین‌شان در جمعیت هلال‌احمر/تصاویر

  این سخن یکی از نیروهای هلال‌احمر رامسر است که می‌گوید هلال‌احمر زمینه‌ساز درک کلمه انسانیت به معنای واقعی شده و از خداوند شاکرم که نه به من، بلکه به کل اعضای خانواده‌ام توفیق خدمتگزاری به این سازمان مردم‌نهاد و ارزشمند را عطا کرده است.

  آوای شمال/ به نقل از نیمه پر رامسر، محمود عبدالعلیان متولد سال ۱۳۵۲ ساکن شهرستان رامسر، بیش از ۵ سال از ورودش به جمعیت هلال احمر می‌گذرد، فاطمه حکیم غیاثی همسر اوست که دارای سابقه‌ای ۸ ساله در جمعیت هلال احمر است.

  این زوج هلال احمری دارای دو فرزند به‌نام های محمد و آرمیتا هستند که در ابتدا با عضویت در غنچه‌های هلال و حال نیز در واحد جوانان شهرستان رامسر، مشغول به فعالیت و همکاری هستند.

  این زوج از نکات شیرین و خاطره‌انگیز زندگی مشترک خود را حضور و آشنایی با جمعیت هلال‌احمر شهرستان رامسر عنوان می‌کنند و آقای خانه می‌گوید هلال‌احمر در زندگی متأهلی، همراه با داشتن دو فرزند میان من و همسرم هیچ خلاء و فاصله‌ای ایجاد نکرده است، بلکه باعث تقویت و تحکیم‌پذیری بیشتری نیز شده است، بر همین اساس گفت‌وگویی را نیز با این خانواده نجاتگر ترتیب دادیم.

  * چگونه با جمعیت هلال‌احمر آشنا شدید؟

  عبدالعلیان: کار اصلی و تخصصی من رشته نجاری است و در سال‌های ابتدایی ازدواج نیز مشغول به این حرفه بودم و همچنان نیز هستم، ولی آشنایی من با هلال احمر از طریق فعالیت‌های همسرم در جمعیت بود.

  حکیم‌غیاثی: علاقه به کارهای درمانی و نجات جان انسان‌ها انگیزه‌ای در من ایجاد کرد که در جمعیت هلال‌احمر ثبت نام کنم و با فراگیری آموزش‌های درمانی و تخصصی به آرزوی دیرینه‌ام برسم.

  * در مدت فعالیت با هلال احمر چه دوره‌های آموزشی را گذراندید؟

  عبدالعلیان: دوره‌های مختلف و زیادی را به‌دلیل به‌روز نگه داشتن اطلاعات درمانی گذرانده‌ام تا بتوانم خدمات درست و مناسبی به حادثه‌دیدگان ارائه کنم و در طول همکاری‌ام با سازمان هلال‌‌احمر دوره‌هایی از قبیل کمک‌های اولیه، عمومی امداد، عمومی نجات، سیلاب، جاده، اسکان اضطراری و کمک بهیاری را توانسته‌ام فرا بگیرم.

  حکیم‌غیاثی: در دوره‌هایی که سازمان برای بانوان که اغلب بسیار کم و محدود است، خوشبختانه توانستم دوره‌هایی همانند کمک‌های اولیه، عمومی امداد، عمومی نجات، کمک بهیاری و دوره تخصصی CPR را با موفقیت پشت‌سر بگذارم.

  * بیشتر با کدام واحد در جمعیت هلال‌احمر همکاری می‌کنید؟

  عبدالعلیان: همکاری من بیشتر در واحد امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر شهرستان رامسر، به‌دلیل تخصص‌های من است، اما اگر واحد جوانان و یا داوطلبان هم در مأموریت‌هایی که نیاز به همکاری داشته باشند به آنها کمک می‌کنم ولی به‌طور معمول در واحد امداد و نجات به‌عنوان راننده و نجاتگر مشغول به فعالیت هستم.

  حکیم‌غیاثی: من نیز در ابتدا به‌دلیل هدفی که داشتم در واحد امداد و نجات و در تیم توانای شهرستان رامسر مشغول فعالیت بودم ولی در حال حاضر در واحد داوطلبان جمعیت شهرستان مشغول همکاری هستم.

  * زیباترین خاطره‌ای که از جمعیت هلال احمر دارید را بیان کنید.

  عبدالعلیان: زیباترین خاطره من از جمعیت همین روز اول ثبت نام من در جمعیت به‌واسطه آشنایی همسرم برای من رقم خورد، زیرا این اتفاق بی‌نظیر در زندگی من سبب شد که با گذشت زمان و فعالیت‌های بسیار در این سازمان جان بسیاری از هموطنان خود را نجات داده و این خود نیز بهترین و زیباترین خاطره از سازمان برای من است.

  حکیم‌غیاثی: در کنار تمامی خاطره‌های زیبا و به‌یادماندنی دوره‌های آموزشی سازمان، اما سفر تفریحی ـ آموزشی یک‌روزه هلال احمر که به همراه تعداد زیادی از بانوان به استان گیلان و شهرستان زیبای ماسوله انجام شد، برایم خاطره‌انگیزترین روز را در جمعیت هلال احمر فراهم آورد.

  * و اما تلخ‌ترین خاطره در جمعیت

  عبدالعلیان: هر کسی که دچار کم‌ترین آسیب و صدمه‌ای شود برایم تلخ‌ترین خاطره می‌تواند باشد، اما تلخ‌ترین خاطراتی که من در کنار تمامی حوادثی از قبیل سقوط از ارتفاع، غرق‌شدگی و تصادفات جاده‌ ای که منجر به فوت یا قطع عضو شد، بحران سفید یا همان برف سنگین سال ۹۲ در شهرستان رامسر است که خسارت‌های حبران‌ناپذیری را به مردم وارد کرد، این حادثه نه برای من بلکه برای تمامی امدادگران و مردمان ساکن شهرستان به‌دلیل بی‌سابقه بودن این اتفات بسیار سخت و دشوار بود و اگر اغراق نباشد باید به فعالیت‌های بی‌نظیر امدادگران شهرستان رامسر اشاره‌ای داشته باشم که در همان ساعات اولیه برای کمک‌رسانی به هم‌نوعان در جمعیت حضور به‌عمل آوردند و در طول ۱۰ روز خدمت‌رسانی شاید کمتر از یک روز توانستند استراحت کنند که این جز عشق خدمت به هم‌نوع نام دیگری نمی‌توان برای این کار تعریف کرد و تلخی این حادثه زمانی ملموس‌تر شد که سازمان هواشناسی اعلام کرد که بارش برف بعد از گذشت ۲ روز همچنان ادامه دارد، زیرا به تبع آن مسلماً ادامه قطعی برق، آب، گاز و تلفن در شهرستان ادامه پیدا می‌کرد و حال با اعلام این خبر کار بسیار دشوارتر از قبل شده بود زیرا در این زمان درک چنین حادثه‌ای برای همشهری‌های‌مان و علی‌الخصوص برای ساکنان مردم مناطق ییلاقی و اشکورات قابل درک نبود چون تا به حال در تاریخ مردم این شهر چنین رخدادی به وقوع نپیوسته بود.

  در طول این مدت نیز امدادگران جمعیت هلال‌ احمر شهرستان رامسر که انصافاً با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کردند خدماتی از قبیل بازگشایی مسیرها، پارو کردن مسیر و سقوف، ارائه مایحتاج زندگی و وسایل گرمایشی و دیگر خدمات که همگی این فعالیت‌ها برای کاستن رنج و مشکلات مردم بود، باید اشاره داشت که بسیار ستودنی و قابل تقدیر فراوان است و درضمن باید یادآور شد که ارتفاع برف در نقاطی از شهرستان به ۲ متر هم می‌رسید.

  حکیم‌غیاثی: تلخ‌ترین خاطره من از هلال‌احمر همین دورانی است که به‌دلیل شرایط خانواده و فرزندان کمتر می‌توانم در جمعیت حضور پیدا کنم، ولی به‌دلیل علاقه شدید من به این سازمان هر زمانی بستری از قبیل مراسمات مذهبی، اعیاد و برنامه‌های ابتکاری در جمعیت برپا و ایجاد شود، با تمام وجودم در برنامه ها حضور پیدا می‌کنم.

  * قبل و بعد از ورود به جمعیت، چه دیدگاهی به این نهاد مردمی داشتید؟

  عبدالعلیان: من قبل از ورود به جمعیت همانطور که اشاره کردم اطلاعات چندانی نداشتم و تنها دانستنی‌های من از طریق همسرم به‌دست می‌آمد ولی بعد از آشنایی و ثبت‌نام در جمعیت هلال‌احمر شهرستان رامسر آگاه شدم که این سازمان مردمی، توانمند و عاشق هدفی آن جز ارائه خدمت به مردم چیز دیگری نیست.

  حکیم‎غیاثی: من نیز همانند همسرم قبل از ورود به جمعیت اطلاعات خاصی نداشتم اما پس از ورود به این سازمان مردمی متوجه شدم که همه اعضای جمعیت هلال احمر هدف‌شان کمک به دیگران و ارائه خدمت خالصانه به مردم است.

  * برای افرادی که می‌خواهند فعالیت‌شان را با جمعیت هلال احمر آغاز کنند چه پیشنهادی دارید؟

  عبدالعلیان: به‌نظر من کسانی که می‌خواهند وارد این سازمان مردمی بشوند، باید قبل از هر چیزی عاشق کار و هدف‌شان باشند زیرا در بسیاری از اوقات مشاهده می‌شود که افرادی ادعا دارند که کار شما بسیار ساده و راحت است اما وقتی از نزدیک با فعالیت و شرایط سازمان آشنا می‌شوند، نگاه‌شان کاملاً عوض می‌شود و حتی با لمس و درک شرایط سازمان همیشه خود را برای بدترین شرایط ممکن آماده نگه می‌دارد و اینجا باید دوباره اشاره کنم که تنها فاکتور ماندن در جمعیت عاشق بودن در جهت کار و خدمت به مردم است.

  حکیم‌غیاثی: افرادی که واقعاً دوست دارند که با این جمعیت همکاری داشته باشند، در گام نخست باید در سازمان ثبت‌نام بعمل آورد تا با وارد شدن به مجموعه آگاهی کسب کنند که اصلاً می‌توانند رسالت و فعالیت‌های سازمان را یدک بکشند زیرا تنها راه بقاء و ماندن در یک سازمان مردمی به‌قول همسرم فاکتور عاشقی است.

  * حرف ناگفته…

  عبدالعلیان: از مسئولان محترم که همیشه با حمایت خود ما را دلگرم نگه داشته‌اند خواهشمندم که با دید وسیع و واقعی‌تری امدادگران را نظاره کنند زیرا این امدادگران کسانی هستند که با کمترین هزینه و امکانات و در بدترین شرایط کشور از جان و مال خود می‌گذرند تا مردم و کسانی که به آنها مراجعه می کنند دچار کمترین آسیب و خدشه‌ای نشوند و مسئولان نیز با این نگاه شاید تواسته باشند گوشه‌ای از خدمات و فعالیت‌های آنان را جبران کنند و نیز در پایان از جناب آقای علیرضا شیروانی ریاست محترم جمعیت هلال احمر شهرستان رامسر، هاتف باقر سلیمی معاون امداد شعبه  و کارمندان محترم دیگر جمعیت آقایان رضا علینژاد، مهران پروانه، منصور علیرضایی و ابوالقاسم جوربنیان کمال تشکر را به‌عمل آورم زیرا اگر وجود چنین مسئولانی نباشد مطمئناً ما هم نمی‌توانیم چنین خدمات شایسته‌ای را به مردم ارائه کنیم.

  حکیم‌غیاثی: من نیز روی سخنم با مسئولان است و تقاضا دارم که به همه نیروهای فداکار هلال احمر که واقعاً از جان خود می‌گذرند و در بدترین شرایط خود را فدا می‌کنند، حمایت بهتر و مناسب‌تری انجام شود تا با این گام توانسته باشیم باعث دلگرمی این خادمان همیشه در عرصه باشیم و من نیز در پایان از کسانی که با مدیریت توانمندشان توانستند چنین نیروهای عاشق و متخصصی را دور خود جمع کنند کمال تشکر و قدردانی دارم.گزارش: پوریا بابا دیلمی

  photo_2016-03-27_17-30-15 photo_2016-03-27_17-30-21 photo_2016-03-27_17-30-25 photo_2016-03-27_17-30-29

   

  برچسب ها :

  نظرات