آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ , Sunday 26 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48354
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

  برنامه جامع ملی حفاظت از پلنگ ایرانی امسال اجرا می‌شود

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال برای نخستین بار برنامه جامع ملی حفاظت از پلنگ ایرانی در کشور اجرا می‌شود.

  آوای شمال/ معصومه ابتکار در حاشیه بازدید از پارک ملی تندوره شهرستان درگز گفت: برنامه جامع ملی حفاظت از پلنگ ایرانی بسیار جامع و کامل است و با همکاری معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و دانشگاهیان و محققان تهیه و به مرحله اجرا رسیده است.

  وی اظهار کرد: این برنامه علمی و دارای ابعاد و زوایای مختلف نظیر مشارکت بین بخش های مختلف و مشارکت جوامع محلی است و چنین جامعیتی در برنامه حفاظتی از گونه های حیات وحش بی سابقه بوده است.

  وی گفت: علاوه بر آن برنامه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نیز که بر اساس پروژه‌ای از ۱۲ سال پیش اجرایی شده و با همکاری‌های بین المللی در حال تکمیل است، امسال با قوت اجرا می‌شود.

  ابتکار پرداخت خسارت ناشی از حمله پلنگ و یوزپلنگ به گله‌های دامداران را از اقدامات مثبت و مؤثر در پایان سال گذشته دانست و افزود: این امر امسال نیز با قوت ادامه می‌یابد تا فرهنگ سازی لازم نسبت به اهمیت و ارزش طبیعی گونه‌های جانوری در جوامع محلی و روستایی توسعه یابد.

  وی با اشاره به پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده و آثار طبیعی ملی اظهار کرد: در دولت‌های هفتم و هشتم مطالعات مربوط به مدیریت این مناطق آغاز شد و برای بسیاری از مناطق تحت حفاظت در سراسر کشور برنامه مدیریت بر اساس اصول علمی تدوین شد.

  وی گفت: در دولت یازدهم نیز طرح‌های آماده شده برای استانداران ابلاغ شد که با همکاری دستگاه‌های مختلف در حال اجرا است.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به عنوان مثال برای پارک ملی تندوره برنامه مدیریت تفرجگاهی از دو سال پیش آغاز شده که هنوز نیاز به کار و تکمیل دارد.

  وی اظهار کرد: طرح مدیریتی برای سایر مناطق تحت حفاظت نیز به زودی تکمیل و ابلاغ می گردد.

  وی با بیان اینکه در خراسان رضوی ۴۱ منطقه با گونه های گیاهی و جانوری ارزشمند زیرپوشش سازمان حفاظت محیط زیست است گفت: این استان از استانهای موفق در عرصه حفاظت از محیط زیست است.

   

  برچسب ها :

  نظرات