آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ , Wednesday 11 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48306
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ فروردین, ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  یادداشت/ سیدعلی موسوی‎‌نژاد

  اقتصاد مقاومتی از اقدام تا عمل

  بیانات حضرت آقا در پیام نوروزی و در حرم مطهر رضوی حاکی از نارضایتی از روند فعلی است. اما دلیل این اعلام نارضایتی‌ها و تذکرات رهبر انقلاب به مسئولان در زمینه‌ اجرای سیاست‌های‌ اقتصاد مقاومتی چیست؟

  آوای شمال/ رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی خود در طلیعه سال ۱۳۹۵ بار دیگر به موضوع اقتصاد و در رأس آن «اقتصاد مقاومتی» پرداختند و آن را با پسوند «اقدام و عمل» عنوان کردند که پیام‌های بسیار مهمی به‌دنبال دارد.

  این نام‌گذاری حکایت از اهمیت و نگرانی رهبر معظم انقلاب دارد چراکه مسئله اقتصاد و معیشت مردم بارها در نام‌گذاری سال‌ها عنوان شده است.

  انقلاب اسلامی در دهه ۹۰ در یک مسیر جدید قرار گرفته است که مقصد نهایی آن تشکیل تمدن بزرگ اسلامی است. استکبار جهانی با درک این شتاب گفتمانی، خصومت خود را شدیدتر کرده و عده دیگری نیز در داخل با در دست گرفتن بوق برجام، پسابرجام و برجام ۲ و ۳ و … از نیازهای کلیدی جامعه غافل شده‌اند.

  بیانات حضرت آقا در پیام نوروزی و در حرم مطهر رضوی حاکی از نارضایتی از روند فعلی است. اما دلیل این اعلام نارضایتی‌ها و تذکرات رهبر انقلاب به مسئولان در زمینه‌ اجرای سیاست‌های‌ اقتصاد مقاومتی چیست؟

  ایشان در برهه‌های گوناگونی به صراحت این موضوع را اعلام کرده و مسئولان را به اقدام جدی و «فراتر رفتن از حرف و شعار» فراخواندند.

  رهبر انقلاب خردادماه ۹۳ و در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی «حمایت و ستایش» از این سیاست‌ها را کافی ندانسته و خواستار اقدام لازم شدند: «از روزى که این سیاستهاى اقتصاد مقاومتى اعلام شده است و ذکر آن مکرّر گفته شده است، مسئولین مختلف -دولتى‌ها، مجلس محترم، دستگاه‌هاى مختلف، مسئولان گوناگون- درمقام حمایت و ستایش از این سیاستهاى اقتصاد مقاومتى برآمده‌اند و مکرّر گفته شده، لکن تجربه‌ بنده به من می‌گوید که ستایش کافى نیست؛ تعریف کردن کافى نیست؛ حرکت لازم است. بله، افرادى مى‌آیند، مى‌نشینند، درمنبرهای عمومى یا در جلسات خصوصى از مزایاى این اقتصاد مقاومتى مطالبى را بیان می‌کنند و غالباً هم درست است، امّا خب باید اقدام کرد، عمل کرد.» (بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى ‌۴/۳/۱۳۹۳)

  لازمه حل مشکلات اقتصادی اقدام و عمل و نشان دادن محصول کار به مردم است. کار اصلی باید این باشد که در مقابل تهدید دشمنان، آسیب‌پذیری را به صفر برسانیم. چراکه به‌نظر می‌رسد انقلاب اسلامی در بحث اقتصاد به‌طور کامل محقق نشده است. عده‌ای نیز با افکار اقتصاد لیبرالیستی مانع تحقق مهم‌ترین رکن اقتصاد اسلامی که همان اقتصاد مقاومتی است، می‌شوند.

  اهمیت مسئله اقتصاد، تأثیرگذاری بر مسائل فرهنگی، مسائل اخلاقی و آسیب‌های اجتماعی است. پس از این رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام نسبت به کُند حرکت کردن در این زمینه هشدار دادند: « اقتصاد مقاومتی را جدّی بگیرید. خب، رئیس‌جمهور محترم گفتند، مسئولین دیگر هم کم‌ و بیش اظهار کرده‌اند، گفته‌اند، منتها باید عملکرد؛ این‌جور نباشد که به زبان بگوییم، درعمل کُند حرکت بکنیم.» (بیانات در دیدار مسئولان نظام ۱۶/۴/۱۳۹۳)

  ایشان مجموعه‌ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را «الگویی بومی و علمی» و «تدبیری بلندمدت» برای اقتصاد کشور معرفی کردند: «مجموعه‌ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در واقع یک الگوی بومی و علمی است که برآمده‌ از فرهنگ انقلابی و اسلامی ما است؛ متناسب با وضعیت امروز و فردای ما است… این یک تدبیر بلندمدت برای اقتصاد کشور است.» (بیانات در جلسه تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ۲۰/۱۲/۱۳۹۲)

  «اسم اقتصاد مقاومتی هم زیاد تکرار می‌شود… من البتّه خیلی خشنود نیستم از مقدار پیشرفت این فکر و این بنیان مهم در کشور.» (بیانات در دیدار شرکت‌کنندگان در نهمین همایش ملی «نخبگان فردا» ۲۲/۷/۱۳۹۴ )

  اگر چه توصیه‌های رهبر انقلاب به مسئولین نظام در موضوعات گوناگون و متنوعی مطرح شده‌اند و فهرستی طولانی را تشکیل می‌دهند، اما بی‌شک حدس زدن پربسامدترین آنها کار آسانی است: «توجه به ظرفیت‌های درونی کشور و استعدادهای ملت ایران».

  این توصیه‌ای است که ایشان در جلسات خصوصی با مسئولین و همچنین حدود ۲۱ بار در جلسات عمومی، مورد تأکید قرار داده‌اند: «دولتى‌ها هم بدانند که آنچه می‌تواند آنها را بر انجام وظیفه‌ خودشان قادر کند تکیه بر نیروى داخلى است؛ تکیه بر نیروى مردم است. من بارها این را عرض کردم در جلسات عمومى و همچنین در جلسات خصوصى با مسئولین دولتى، نگاهشان به دست بیگانه نباشد.» (بیانات در دیدار مردم قم۱۷/۱۰/۱۳۹۳ )

  به نظر می‌رسد مسئولین و نخبگان جامعه در موارد ذیل اهتمام ویژه‌ای داشه باشند:

  ۱- توجه به ظرفیت‌های درونی کشور و استعدادهای ملت ایران؛

  ۲- اولویت و فوری بودن مسئله اقتصاد؛

  ۳- اهتمام ویژه به تولید داخلی؛

  ۴- مقابله با رکود؛

  ۵- حل مسئله گرانی؛

  ۶- ایجاد اشتغال و رفع بی‌کاری؛

  برچسب ها :

  نظرات