آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ , Thursday 12 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48144
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ اسفند, ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > فضای مجازی
 •   

  از مسیرهای قانونی صورت گرفت

  ورود ۴۰ تن موبایل به کشور طی یک ماه

  ردیف‌های واردات رسمی گوشی تلفن همراه نشان می‌دهد که ظرف یک ماه گذشته حدود 40 تن موبایل به ارزش 45 میلیارد تومان وارد کشور شده است.

  آوای شمال/ آمار تعرفه‌های رسمی واردات محصولات الکترونیکی در یازده ماه سال ۹۴ نشان می‌دهد که در این مدت ۵۰۹ هزار و ۸۴ کیلوگرم گوشی تلفن همراه به کشور آمده که ارزشی معادل پنج هزار و ۹۴۶ میلیارد و ۱۵۳ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۵۲۳ ریال داشته است.
  واردات رسمی این یک قلم کالای خاص از محصولات الکترونیکی در ۱۰ ماهه سال جاری ۴۶۹/۳۸۷ کیلوگرم بود که ارزشی معادل ۱۸۸ میلیون دلار داشت.

  با مقایسه بندهای این ردیف از واردات متوجه می‌شویم که از دی تا بهمن ۳۹ هزار و ۶۹۷ کیلوگرم موبایل وارد کشور شده که ارزشی معادل ۴۵۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۴۵۵ ریال داشته است، به عبارتی دیگر واردات در این یک ماهه رشدی هشت درصدی داشته است.

  واردات گوشی تلفن همراه طی هشت سال اخیر دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده و بازی بر سر تعرفه‌های گمرکی منجر به این شده که ثبات طولانی‌مدتی را در این بخش شاهد نباشیم.
  زمانی تعرفه‌های گمرکی واردات موبایل چهار درصد بود که یک‌ باره به ۶۰ درصد ارتقا یافت و صدای بسیاری از کارشناسان و مسئولان امر را بلند کرد.

  همین اعتراضات و رشد قاچاق این حوزه منجر به بازگشت تعرفه‌ها به میزان سابق شد و بعد از مدتی مجددا شاهد افزایش تا شش درصدی آن بودیم.

  اوایل سال جاری نیز براساس مصوبه گمرک، چهار درصد دیگر بر تعرفه واردات موبایل افزوده شد و نتیجتا به ۱۰ درصد رسید.

  اگر مالیات بر ارزش افزوده و هزینه‌های در نظر گرفته شده برای واردات از مبادی قانونی را در نظر بگیریم، تعرفه موثر واردات حدودا ۲۰ درصد می‌شود.

  این تعرفه که زمینه قاچاق را به گفته عده‌ای از فعالان این بازار فراهم کرده، گفته می‌شود تنها توانسته بر ۱۵ تا ۲۰ درصد واردات گوشی تلفن همراه نظارت داشته باشد و سایر اقلام از مبادی غیرقانونی تامین می‌شوند.

  برچسب ها :

  نظرات