آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , Saturday 15 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4803
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ دی, ۱۳۹۳ - ۰۶:۳۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  داود اوغلو: خواستار حضور هر چه بیشتر ایران در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم

  آوای شمال/ محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نماینده ویژه ریاست جمهوری ایران در امور ترکیه عصر امروز (چهارشنبه) با «احمد داود اوغلو» نخست‌وزیر ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار واعظی ضمن تبریک مسئولیت داود اوغلو به عنوان نخست‌وزیر ترکیه، از نتایج سفر خود به ترکیه و مذاکرات صورت گرفته گزارشی […]

  آوای شمال/ محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نماینده ویژه ریاست جمهوری ایران در امور ترکیه عصر امروز (چهارشنبه) با «احمد داود اوغلو» نخست‌وزیر ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

  در این دیدار واعظی ضمن تبریک مسئولیت داود اوغلو به عنوان نخست‌وزیر ترکیه، از نتایج سفر خود به ترکیه و مذاکرات صورت گرفته گزارشی ارائه و از پیشرفت قابل توجه روابط ابراز خشنودی کرد.

  نماینده ویژه ایران ضمن بررسی تحلیلی شرایط منطقه‌ای و بحران‌های موجود ناشی از گسترش تروریسم و رادیکالیسم تاکید کرد: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم منطقه بایستی با رویکردی واقع گرایانه و همکاری‌های موثر و مثبت نسبت به این پدیده شوم که می‌تواند امنیت کل منطقه را به خطر اندازد، همکاری داشته باشند.

  وی همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران از گسترش روابط ترکیه با همسایگان از جمله دولت جدید عراق استقبال کرده و در این راستا نقش مثبت خود را ایفاء خواهد کرد.

  واعظی همکاری‌های جدید را الگوی مناسبی برای حل مسائل موضوع سوریه دانست و اظهار داشت: همانطوری که ما به تمامیت ارضی و یکپارچگی جغرافیایی، نژادی، قومیتی عراق معتقدیم و تجزیه این کشور را به شدت رد می‌کنیم، در مورد سوریه نیز چنانچه کشورهای اثرگذار با درک واقعیات صحنه سوریه و در جهت رفع بحران و استقرار صلح و ثبات در سوریه تلاش کنند، می‌توان از این مرحله عبور کرده و آینده سیاسی سوریه را به مردم این کشور واگذار کرد.

  وی ادامه داد: نظر به مشترکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سیاسی دو کشور، اختلاف سلیقه در پاره‌ای از موضوعات نمی‌تواند مانع از عزم و اراده دو کشور از توسعه مناسبات در کلیه سطوح شود.

  واعظی همچنین از انجام سفر آینده نزدیک اردوغان به کشورمان استقبال و آن را در راستای تحکیم هر چه بیشتر مناسبات ارزیابی کرد.

  داود اوغلو در این دیدار ضمن ابراز علاقه به جایگاه و نقش تاثیرگذار ایران در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: به ایران و نقش و جایگاه استراتژیک آن در حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای واقفیم و از این جهت خواستار حضور هر چه بیشتر ایران در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم.

  نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: ایران و ترکیه علاوه بر اینکه دو کشور همسایه و دارای اهمیت استراتژیک بوده در زمینه‌های جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی و حتی سیاسی می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و ما بایستی با تقویت پیوندهای دو کشور و اتحاد هر چه بیشتر، الگویی برای کل منطقه خاورمیانه باشیم.

  داود اغلو گفت: سفر اردوغان به تهران در جهت تحقق این اهداف صورت خواهد گرفت.

  وی همچنین عنوان کرد که ترکیه همواره از آرمان‌های مردم فلسطین و لبنان در در مقابل دشمن مشترک حمایت کرده و به همکاری ادامه خواهد داد.

   نخست‌وزیر ترکیه افزود: ظرفیت‌های بالای ایران در بخش انرژی، توریسم، فرهنگی و اقتصادی بسیار بالا بوده و کشورش مصمم است که موانع و مشکلات اجرایی را رفع کرده و امیدوار است دولت جدید ترکیه موفق شود زمینه رشد مناسبات تجاری را برای رسیدن به سقف ۳۰ میلیارد دلار محقق کند.

  وی همچنین منابع انرژی ایران را برای حضور در بازار داخلی ترکیه و انتقال گاز ایران را به اروپا از جمله اهداف همکاری مهم کشورش ارزیابی کرد.

   واعظی همچنین اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد با روحیه تفاهم و همکاری، موانع احتمالی را برطرف کرده و از ترکیه به عنوان یک شریک و کشور مهم که می‌تواند مسیر دسترسی ایران به اروپا باشد، بهره لازم را ببرد.

   در این دیدار که یک ساعت به طول انجامید، کلیه زمینه‌های همکاری‌های صنعتی، تجاری، بانکی، گمرکی و توریسم مورد تبادل نظر قرار گرفت و نخست وزیر ترکیه گفت وزرای ذیربط آمادگی دارند که به این موضوعات بپردازند و زمینه انجام سفر اردوغان به تهران را فراهم کنند.

  داود اغلو در پایان این دیدار از حسن نیت دولت ایران در جهت حل موضوع ما به التفاوت سوخت که در این سفر بین واعظی و وزیر ارتباطات و حمل و نقل ترکیه حاصل شد، تشکر و قدردانی کرد.

  برچسب ها :

  نظرات