آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ , Sunday 19 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 48029
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اسفند, ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کوتاه و گویا از همه جا/سه‌شنبه

  ۵خبر ویژه با طعم‌های مختلف

  اولی به اوت زد /بقیه از مصاحبه منع شدند/هاشمی حدیث نفس می‌کند /جابه‌جایی افراد در انتخابات طبیعی است/نمایندگان مجلس خبرگان به ریاست هاشمی رأی نمی‌دهند/فاطمه هاشمی: جلالی رأی نداشت /خودش را به ائتلاف ما ‌چسباند/مبارزات انقلابی به سن شما قد نمی‌دهد/

  به گزارش آوای‌شمال،
  اولی به اوت زد /بقیه از مصاحبه منع شدند
  اغلب منتخبان تهران به خاطر تازه وارد بودن از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده‌اند.

  وب‌سایت الف ضمن انتشار این خبر نوشت: مجلس دهم چگونه باید باشد؛ این سؤالی است که از تعدادی نمایندگان مجلس دهم پرسیدیم تا تصویری کلی از برنامه منتخبین جدید برای مجلس آینده ترسیم کنند. رسیدگی به اولویت‌های معیشتی مردم، حرف اول منتخبین جدید است. در این میان البته برخی منتخبین تهران از مصاحبه خودداری کردند و حتی یکی از آن‌ها که اصرار بر عدم ذکر نامش داشت، به خبرنگار الف گفت از مصاحبه با خبرنگاران منع شده‌اند. علیرضا رحیمی، سید موسوی و مازنی از جمله افرادی بودند که خبرنگار الف با آن‌ها تماس گرفت ولی آن‌ها ترجیح دادند مصاحبه نکنند. اغلب نمایندگان تهران در مجلس یازدهم برای اولین بار است که وارد مجلس شورای اسلامی می‌شوند و عدم آشنایی آن‌ها با فضای رسانه موجب شده تا از سوی جریان حامی خویش از مصاحبه با رسانه‌ها منع شوند.

  گفتنی است مصاحبه یکی از همین منتخبان با نشریات خارجی درباره حجاب، بازتاب منفی زیادی در داخل پیدا کرد به نحوی که وی مجبور به عذرخواهی و پس گرفتن اظهارات خود شد.

  اخیراً برخی از مدعیان اصلاح‌طلبی تصریح کرده‌اند که باید مجلس در سایه‌ای تشکیل شود و بر عملکرد نمایندگان اصلاح‌طلب نظارت کند.

  هاشمی حدیث نفس می‌کند /جابه‌جایی افراد در انتخابات طبیعی است
  هاشمی رفسنجانی در دیداری اخیرا گفته است:‌ «عدم رأی اعضای شورای نگهبان که مسئول بررسی صلاحیت‌ها هستند، برای نظام خوب نیست، هم شورای نگهبان و هم دولت که مسئولان قانونی نظارت و اجرای انتخابات در کشور هستند، باید به گونه‌ای عمل کنند که اعتماد عمومی را بیشتر نمایند.»

  به نوشته رجانیوز، در جمهوری اسلامی ایران که بر مبنای مردم‌سالاری دینی شکل گرفته است، بارها تعادل و موازنه سیاسی به د لیل انتخاب مردم تغییر کرده است. گویا آقای هاشمی به یاد ندارند در سالهایی که اصلاح‌طلبان به شدت علیه ایشان هجمه می‌کردند، وی در انتخابات مجلس ششم چه رتبه‌ای را کسب کرد؟ آیا رأی نیاوردن رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عدم اقبال مردم به وی را که می‌تواند دلایل گوناگونی – از جمله انتقاد به عملکرد او و یا تخریب جناح مقابل- داشته باشد را باید به پای نظام نوشت؟ آیا اگر همین شخص که روزی امام جمعه موقت تهران نیز بود در انتخابات ریاست جمهوری از رقیب خود شکست می‌خورد باید آن را به پای نظام نوشت؟ اگر در انتخابات سال ۸۸ تفکر و نماینده این شخص نتوانست اعتماد عمومی ملت را جلب کند آیا باید آن را به نظام نسبت داد و گفت خوب نیست رئیس مجمع تشخیص نظام اعتماد عمومی را جلب نکرده است؟

  قواعد مردمسالاری این گونه اقتضا می‌کند که گاهی مردم به هر دلیلی به یک جناحی رأی می‌دهند و مثلا دختر آقای هاشمی به خاطر انتساب به ایشان رأی دوم تهران می‌شود ولی همین مردم گاهی خود آقای هاشمی را برای مجلس مناسب نمی‌بینند و همین مردم باز در ریاست جمهوری به ایشان رأی نمی‌دهند اما برای خبرگان به وی رأی می‌دهند.

  مهم این است که افراد  و خواص و به خصوص خانواده آقای هاشمی قواعد مردمسالاری را بپذیرند و این گونه نباشد که هرگاه انتخابات به مذاق آنها خوش نیامد دسته‌جمعی در خیابانها آتشفشان به پا کنند و به خارج برای فشار بر مردم گرا بدهند!

  آقای هاشمی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه نباید اعتدال، تحمل و صبوری را از دست داد، خطاب به حاضران اظهار داشت سعی کنید نسبت به اتفاقات پیرامون خود عکس‌العمل منطقی، عقلانی و بجا داشته باشید و هیچ‌گاه از مسیر اعتدال خارج نشوید.» شاید بتوان این بخش از سخنان ایشان را بیان عبرت از گذشته عنوان کرد که برای نمونه عنوان می‌دارد اگر در یک اتفاقی یا انتخاباتی رقیب شما پیروز شد دیگر حرکات آتشین و ریختن در خیابان و آشوب را انتخاب نکنید؛ بلکه عکس‌العملی منطقی و بجا داشته باشید و به جای این حرکات با پذیرفتن شکست، پیروزی را به رقیب تبریک بگویید.

  دفاع کارگزاران از ریاست عارف /رایزنی لاریجانی با ۱۳۶ منتخب مجلس
  سخنگوی کارگزاران ضمن دفاع از ریاست عارف در مجلس دهم، درباره چند دستگی در فراکسیون اصلاح‌طلبان هشدار داد.

  حسین مرعشی در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته است: فراکسیون ما شامل اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان حامی دولت اکثریت مجلس را خواهد داشت. ولی اینکه ما بتوانیم این فراکسیون را به گونه‌ای دموکراتیک اداره کنیم که انسجام آن بیشتر شود، مسئله‌ای است که پیش روی ما است و باید روی آن کار کنیم. در حال حاضر آقای عارف و سایر دوستانی که خصوصا از تهران به مجلس رفته‌اند و بسیاری از دوستانی که از شهرستان‌ها آمدند اگر بتوانند نتیجه‌ای که از تجربه مجلس پنجم گرفتیم را تکرار کنند خیلی خوب است. در مجلس پنجم اصلاح‌طلبان اقلیتی بودند که گاهی اکثریت را زمینگیر می‌کردند.

  وی درباره حمایت از برخی اصولگرایان در انتخابات گفت: ما از آقای مفتح حمایت کردیم چون آنجا کاندیدا نداشتیم. از آقای لاریجانی هم حمایت کردیم اما حتما انتظار نداریم که آقای لاریجانی به فراکسیون ما بیاید یا انتظار نداریم الزاما آقای مفتح به فراکسیون ما بیاید. آقایان جلالی و نعمتی قاعدتا باید به فراکسیون ما بیایند اما اگر نخواستند بیایند ایرادی ندارد.

  وی با بیان اینکه در موضوع ریاست مجلس دهم جمع زیادی ممکن است با آقای عارف و جمع محدودی با آقای لاریجانی موافق باشند. می‌گوید به هر حال استدلال و بحث کنند ما دو خبر داریم.

  مرعشی سپس به تجربه مجالس پنجم و ششم می‌پردازد و می‌افزاید: ما تجربه اقلیت موفق در مجلس پنجم و اکثریت ناموفق در مجلس ششم را داریم.

  در مجلس ششم آقای کروبی، میردامادی، بهزاد نبوی، مجید انصاری و هادی خامنه‌ای در یک ائتلاف با یک برد ملی وارد مجلس شدند اما انتهای مجلس ششم طوری بود که اینها دور هم نمی‌توانستند جمع شوند. انتهای مجلس ششم طوری بود که آقای بهزاد نبوی و آقای کروبی هیچ قرابتی با هم نداشتند.

  مرعشی با بیان اینکه «حتی اگر قرار باشد آقای لاریجانی را رئیس کنیم این فراکسیون ماست که باید تصمیم بگیرد»، ادامه می‌دهد: من خطر مجلس دهم را این می‌دانم که فراکسیون با انسجام عمل نکند.

  مرعشی پیش از این ادعا کرده بود حتی ۳۰ نامزد برای حمایت اصلاح‌طلبان در انتخابات وجود ندارد اما اکنون ادعا می‌کند: با مجموعه حامیان دولت، ۱۲۴ نفر به مجلس فرستادیم که ۹۵ نفر از ماست. وی با پیش‌بینی اختلاف در فراکسیون اصلاح‌طلبان می‌گوید: من در بین دوستان اصلاح‌طلب خودمان افرادی می‌بینم که ممکن است وارد فراکسیون نشوند یا در نهایت مجبور شویم از آنها عذرخواهی کنیم که به دلیل رفتار غیر تشکیلاتی از آن خارج شوند.

  مرعشی سپس تعارف بر سر ریاست لاریجانی یا عارف را کنار می‌گذارد و می‌گوید: حتما اولویت ما آقای عارف است. در جمع اصلاح‌طلبان نظر روی آقای عارف است. من شخصا برای آقای لاریجانی خیلی احترام قائل هستم ولی باید بدانیم که آقای عارف الان نماد جریانی است که دقیقا یک سال دیگر در انتخابات ریاست‌جمهوری باید متحد پشت سر آقای روحانی ظاهر شویم. هر نوع سستی در حمایت از آقای عارف، اتحاد ۹۶ ما را مخدوش می‌کند. … نباید لاریجانی را کنار بگذاریم اما اصل برای ما مردم هستند… برداشت من این است که شانس آقای عارف بیشتر است اما دلم نمی‌خواهد که این اتفاق با تلخی بیفتد. همراه کردن آقای عارف با خود از سوی روحانی در سفر به یزد نشانه‌ای مثبت و هوشمندانه بود.

  یادآور می‌شود ۱۳۶ نفر از ۲۲۱ منتخب مجلس دهم در دور اول، دیروز با علی لاریجانی دیدار و رایزنی کردند.

  نمایندگان مجلس خبرگان به ریاست هاشمی رأی نمی‌دهند
  عضو ارشد جامعه روحانیت گفت: خبرگان به ریاست‌ هاشمی رای نمی‌دهند.

  حسین ابراهیمی در مورد احتمال ریاست هاشمی بر مجلس خبرگان رهبری گفت: هاشمی با توجه به ترکیب مجلس خبرگان پنجم نمی‌تواند امید داشته باشد که به کرسی ریاست مجلس خبرگان تکیه بزند. با توجه به زاویه‌ای که ایشان با جامعه روحانیت گرفته بعید است نمایندگان خبرگان رای به ریاست ایشان بدهند.

  وی در گفت‌وگو با عصر ایران  با اشاره به اختلاف فکری هاشمی رفسنجانی  با جامعتین (جامعه روحانیت و جامعه مدرسین) گفت: «مواضع امروز هاشمی با مواضع گذشته او متفاوت است. هاشمی راهش را از جامعتین جدا کرد و زاویه گرفت و به سمت طرف مقابل رفت.»

  وی با بیان اینکه جامعه روحانیت در مورد هاشمی مصلحت‌اندیشی کرد گفت: با تمام این زاویه گرفتن، جامعه روحانیت مبارز از آقای هاشمی در انتخابات خبرگان حمایت کرد. ما نتوانستیم چشم‌ خود را بر روی زحمات ایشان برای انقلاب ببندیم. نمی‌شود هاشمی را از انقلاب جدا دانست.

  فاطمه هاشمی: جلالی رأی نداشت /خودش را به ائتلاف ما ‌چسباند
  عضو مرکزیت حزب اعتدال و توسعه به برخی شبه اصولگرایانی که به ائتلاف اصلاح‌طلبان پیوستند حمله کرد.

  فاطمه هاشمی در مصاحبه با روزنامه آرمان و  در پاسخ این سؤال که «اصول‌گرایانی مانند کاظم جلالی و نعمتی با چه هدفی به اصلاح‌طلبان پیوستند؟ فقط برای کسب رأی بوده است؟» گفت: از آنجایی که آقای نعمتی را نمی‌شناسم، نمی‌توانم در مورد وی صحبت کنم اما آقای کاظم جلالی در شاهرود رأی نداشت با اینکه علیه حزب ما بیانیه داده و درمورد برخی از شخصیت‌ها خواهان برخورد شدید شده بود و حتی در زمانی که در کمیسیون امنیت ملی مسئول رسیدگی به وضعیت زندانیان در سال ۸۸ شد، به وظیفه خود خوب عمل نکرد اما در لیست قرار گرفت. آقای کاظم جلالی از ناحیه حزب اعتدال و توسعه به لیست اضافه شدند چراکه در حزب اعتدال و توسعه عده‌ای موافق حضور وی بودند و برخی مخالف.

  من از مخالفان حضور آقای کاظم جلالی در لیست بودم ولی به دلیل اینکه در ائتلاف بود اصلاح‌طلبان پذیرفتند.

  وی در ادامه مصاحبه و در پاسخ این سؤال که درمورد آقای لاریجانی انتظار بود سرلیست اصولگراهای میانه‌رو شود؟ اظهار داشت: اصولگرایان میانه‌رو لیستی نداشتند. کاظم جلالی با وجود نداشتن جایگاه خود را به ائتلاف چسباند. اصولگراهای تندرو و جبهه پایداری‌ها هم باعث رانده شدن آقای لاریجانی از اصولگرایی شد. اینها دیگر جایگاهی نداشتند که بتوانند لیست مستقلی ارائه دهند.

  وی درباره تلاش لاریجانی برای نزدیک شدن به جریان اعتدالی می‌گوید: خیلی تلاش کردند اما نشد. آقای لاریجانی از آن طرف بریده بودند. جبهه پایداری در مقابل آقای لاریجانی ایستاد. پس از آن اتفاقاتی که در مجلس رخ داد و فیلمی درباره خانواده آقای لاریجانی از سوی احمدی‌نژاد در مجلس پخش شد، آقای لاریجانی خودش را از آنها جدا کرد و این روند ادامه داشت. موضع‌گیری‌های آقای احمدی‌نژاد علیه لاریجانی زیاد شد و از این طرف هم گروه ائتلاف آقای لاریجانی را نمی‌پذیرفتند و ایشان وسط ماند و اعلام استقلال کرد.

  «برخی اصلاح‌طلبان و حتی افرادی از داخل ائتلاف بودند که نظر مثبتی به آقای لاریجانی داشتند»، خیلی نظر مثبتی نداشتند. فقط درمورد برجام می‌گفتند که خوب عمل کرده است.

  فاطمه هاشمی می‌گوید: عارف برای ریاست مجلس بهتر است.
  مشابه سخنان فاطمه هاشمی درباره جلالی را، تاجرنیا عضو مرکزیت حزب منحله مشارکت درباره علی مطهری گفته است.

  تاجرنیا در مصاحبه با آفتاب یزد گفت: اگر آقای مطهری در لیست اصلاح‌طلبان نبود، قطعا رتبه‌اش بالای ۶۰ می‌شد.

  مبارزات انقلابی به سن شما قد نمی‌دهد
  اظهارات اخیر حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی دائر بر آنکه «برخی کسانی که در دوران مبارزه زخم زبان و طعنه می‌زدند امروز کاتولیک‌تر از پاپ شده و جز خودشان کسی را قبول ندارند و عده‌ای هم که در دوران مبارزه با بی‌تفاوتی زندگی می‌کردند، امروز انقلابی‌تر از دیگران شده‌اند» چنین اظهاراتی نه از حیث محتوا بلکه از حیث خطیب نمی‌تواند مسموع باشد!

  داریوش سجادی همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب ضمن انتشار تحلیل فوق نوشت: اظهارات «سیدحسن» علی‌رغم همه اتصافات اخلاقی و انتسابات عالیه خانوادگی اگر ناشی از فلتات زبان نباشد می‌تواند مصداقی از عدم متابعت از قاعده هم‌گونی اقتضائات سنی و الزامات بیانی محسوب گردد.

  وی با بیان اینکه خود شما موقع انقلاب کجا بودید  ادامه می‌دهد: نغز ماجرا وقتی است که «سیدحسن» که اساسا سن ایشان کفاف دوران مبارزه را نمی‌دهد چنین سخنی را بدون «کوتیشن مارک» خطابت می‌کند که در آن صورت خواسته یا ناخواسته خود را مبدل به مصداق تحیر از جنس روژه گارودی می‌نمایند.
  اما چنانچه اظهارات «سیدحسن» محصول بدآموزی  ناشی از هم‌نشینی با «هاشمی رفسنجانی» باشد در آن صورت در عرف سیاسی رفتار و گفتار «سیدحسن» بازی کردن یا بازی خوردن در زمین هاشمی و ناشیانه مبدل شدن به «مهره تحت‌الامر» برای رقابت‌های سیاسی وی با رقیبانش معنا می‌شود.

  بقول ژاپنی‌ها «ماهی از دهان می‌میرد» که کنایه‌ای است به محوریت‌ دهان و ضرورت مراقبت از خروجی‌های آن که در صورت بی‌مبالاتی، چنان دهانی می‌تواند موجبات مهلکه «صاحب دهان» شود.

  برچسب ها :

  نظرات