آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ , Sunday 26 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 47994
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ اسفند, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۸
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  نمایندگی کشورمان در سازمان ملل:

  طرح موضوع آزمایش های موشکی ایران در شورای امنیت مغایر با فضای مثبت حاکم بر اجرای برجام است

  دفتر نمایندگی دائم کشورمان اعلام کرد: معترضان به رزمایش های موشکی کشورهایی هستند که نزدیک به 10 برابر بودجه دفاعی ایران صرف خرید سلاح در این منطقه کرده اند.

  آوای شمال/  دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: با توجه به تلاشهای اخیر برای نشر اطلاعات نادرست در مورد رزمایش اخیر موشکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد لازم می داند توضیحاتی در این مورد ارائه کند. 
  در آغاز این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که در یکی از بی ثبات ترین و ناآرام ترین مناطق جهان قرار دارد، کاملا محق است که نسبت به ایجاد توانمندی متعارف و قابل اتکا با هدف بازدارندگی و دفاع در مقابل هرگونه تجاوزی اقدام کند. 
  در این بیانیه اضافه شده است: آزمایشهای موشکی اخیر ایران بخشی از تلاشهای جاری نیروهای مسلح کشور برای تقویت توانمندیهای دفاعی مشروع و نشان دادن کارآیی و آمادگی سامانه های موشکی علیه تهدیدات امنیتی بودند. کسانی در مورد آزمایشهای موشکی ایران بیش از حد جنجال می کنند که خود در سال ۲۰۱۵ فروشنده و خریدار مدرنترین سلاحهای ارسالی به منطقه خلیج فارس به ارزش تقریبا ۱۰۰ میلیارد دلار بوده اند (در حالی که کل بودجه دفاعی ایران کمتر از یک دهم این مبلغ در همان سال است). 
  دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به اختلاف عظیمی که میان بودجه دفاعی ایران و بودجه نظامی دیگر کشورهای منطقه وجود دارد نوشته است این اختلاف بقدری زیاد است که حتی مقامات آمریکایی در بالاترین سطوح هم به این موضوع اذعان کرده اند.
  در ادامه این بیانیه آمده است: تهدیدات آشکار علیه حاکمیت و تمامیت ارضی ایران که طی سالهای گذشته افزایش یافته، ایجاد یک توانمندی بازدارنده مشروع توسط جمهوری اسلامی ایران را بیش از هر زمان دیگر ضروری ساخته است. به عنوان مثال، موشه یالون، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی، در اظهاراتی تهدید آمیز در ۵ می ۲۰۱۵ به امکان استفاده از سلاح هسته ای علیه ایران توسط رژیم صهیونیستی اشاره کرد (برای جزئیات رجوع کنید به اعتراضیه ایران به شورای امنیت مورخ ۱۹ می ۲۰۱۵). بعلاوه، رژیم صهیونیستی تنها مانع بر سر راه شکل گیری خاورمیانه به عنوان منطقه عاری از سلاح هسته ای است و تنها دارنده غیر قانونی سلاح هسته ای در منطقه است.
  دفتر مذکور ادامه داده است که اظهارات چند روز اخیر فرماندهان نیروهای مسلح ایران منعکس کننده نگرانی ایران در مورد چنین تهدیداتی است و افزوده است فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که اظهاراتش توسط برخی طرفها تحریف شده است، در مصاحبه ای پس از آزمایشات موشکی تاکید نمود که«ما آغازگر هیچ جنگی نیستیم، هدف ما دفاع از خود است، ما قصد حمله به هیچ کشوری را نداریم اما وقتی مورد حمله قرار بگیریم، باید قادر به مقابله به مثل باشیم».
  دراین بیانیه با اشاره به این که قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت فعالیتهای نظامی مشروع و متعارف را منع نکرده و حقوق بین الملل نیز به هیچ روی نافی چنین فعالیتهای مشروعی نیست، آمده است که ایران هرگز به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود، چرا که تعهدات خود طبق معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) و برجام را کاملا محترم می شمارد. 
  دفتر نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران درسازمان ملل تاکید کرده است که موشک های ایران نه برای پرتاب سلاحهای غیر متعارف طراحی شده اند و نه می توانند برای چنین منظوری طراحی شده باشند و افزوده است که ایران تفسیر خودسرانه مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و ضمائم آن را مردود دانسته و همه طرفها را دعوت می کند تا با حسن نیت رفتار کرده و از اقدامات تحریک آمیز بپرهیزند.
  درپایان این بیانیه، طرح موضوع آزمایشهای موشکی ایران در شورای امنیت مردود شناخته شده و چنین اقدامی را مغایر و لطمه زننده به فضای مثبت حاکم برای اجرای برجام توصیف و تاکید شده است که ایران چنین اقدامی را در اجرای توام با حسن نیت برجام مضر و زیان آور تلقی می کند.

  برچسب ها :

  نظرات