آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 47768
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ اسفند, ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  گردهمایی چهره‌های مشهور دنیا در موزه‌ای در لندن

  موزه مادام توسو در لندن میزبان چهره‌های سرشناس سیاسی، ورزشی و هنری سراسر دنیاست.

  آوای شمال/ مادام توسو (Madame Tussauds) موزه مشهور لندن، پایتخت انگلستان، هر سال میزبان تعداد زیادی از علاقه‌مندان است.
  در این موزه تندیس‌های مومی افراد بنام و تاریخ ساز در زمینه سیاست، ورزش و هنر به نمایش گذاشته‌ شده‌اند.
  موزه فوق یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم لندن است که در قرن هجدهم میلادی توسط مادام توسو تاسیس شد.
  ماری توسو در ۱۷۶۱ میلادی در استراسبورگ فرانسه به دنیا آمد و مجسمه‌سازی را از فیزیکدانی در سوئیس که مادرش خدمتکار او بود، یاد گرفت.
  مجسمه ولتر (voltaire) نویسنده و فیلسوف فرانسوی در سال ۱۷۷۷ میلادی، اولین مجسمه مومی توسو بود. وی پس از آن مجسمه‌های افراد معروف دیگری همچون ژان-ژاک روسو و بنجامین فرانکلین را نیز خلق کرد.
  توسو در دوران انقلاب فرانسه نیز با خلق «ماسک‌های مرگ» به سهم خود در این نهضت شرکت داشت. بر اساس آنچه در یادداشت‌های شخصی او آمده، توسو با جستجو در میان جنازه‌های قربانیان اعدام شده که سر آن‌ها سالم بوده، ماسک‌های خودرا می‌ساخته است. این ماسک‌ها به عنوان پرچم انقلابی شناخته شده و در خیابان‌های پاریس حمل می‌شده است.
  پس از مرگ فیزیکدان مجسمه‌ساز در سال ۱۷۹۴، ماری توسو که مجموعه آثار او را به ارث برده بود، آن‌ها را برای نمایش به کشورهای مختلف اروپایی برد. او در سال ۱۸۰۲ میلادی به لندن آمد و از آنجا که فرانسه درگیر جنگ‌های ناپلئون بود، نتوانست به کشورش بازگردد. همین موضوع مقدمات اقامت دائم او در لندن را فراهم کرد و وی در ۱۸۳۵ میلادی موزه خود را بنیانگذاری کرد.
  گالری ابتدایی این موزه شامل ۴۰۰ مجسمه مختلف بود اما آتش‌سوزی سال ۱۹۲۵ میلادی و سپس بمباران‌های آلمان نازی در سال ۱۹۴۱، موجب از بین رفتن تعداد زیادی از آن‌ها شد. البته کارکنان موزه که از این حوادث نجات یافته بودند، مجسمه‌های آسیب دیده را تا حدی ترمیم کردند. این آثار مرمت شده در بخش تاریخ موزه مادام توسو به نمایش گذاشته شده‌اند.
  مادام توسو ۸۱ ساله در سال ۱۸۴۲ میلادی، مجسمه خود را برای قرار دادن در ورودی موزه ساخت. این مجسمه و تعدادی دیگر از ساخته‌های خود او هم اکنون در میان تندیس‌های موزه قرار دارند.
  مادام توسو در ۱۵ آوریل ۱۸۵۰ درگذشت اما موزه وی همچنان به فعالیت خود ادامه داده. به طوری که نه تنها به جاذبه گردشگری مهمی در لندن تبدیل شده، شعبه‌هایی از آن نیز در نقاط مختلف جهان از جمله آمستردام، بانکوک، برلین، هنگ کنگ، سیدنی، شانگهای، توکیو و پراگ راه‌اندازی شده‌اند. در نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی نیز مسئولان این موزه از افتتاح شعبه دهلی‌نو در سال ۲۰۱۷ خبر داد.
  در میان تندیس چهره‌های مطرح این موزه، تاکنون ده مجسمه از وینستون چرچیل ساخته شده، اما چهره سیاسی بحث‌انگیز این موزه «آدولف هیتلر» بوده است. از زمان نمایش اولین مجسمه هیتلر در آوریل ۱۹۳۳ میلادی در لندن، این تندیس بارها مورد حمله مخالفان وی قرار گرفت، به طوری که مسئولان موزه از سال ۱۹۳۶ مجبور به نگهداری آن تحت شرایط امنیتی شدند. در سال ۲۰۰۸ میلادی نیز، در شعبه برلین مردی ۴۱ ساله که به قرار گرفتن مجسمه این دیکتاتور در کنار چهره‌های سیاسی، قهرمانان ورزشی و ستاره‌های سینما و تلویزیون معترض بود، با عبور از نگهبان، سر این مجسمه را از بدن جدا کرد.
  البته موج اعتراضات به مجسمه هیتلر با پیگیری‌های جمعی از یهودیان موجب شد تا در ژانویه ۲۰۱۶، این تندیس از موزه مادام توسو لندن کنار گذاشته شد.

   

   

  برچسب ها :

  نظرات