آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ , Tuesday 28 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 47729
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ اسفند, ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۹
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  نوبخت در اجلاس خبرگان:‌

  بخشی از تورم و رکود ناشی از مشکلات داخلی است/ دولت تلاش دارد از حجم بیکاری بکاهد

  سخنگوی دولت با اشاره به تلاش‌های دولت برای کاهش بیکاری در کشور گفت : سالانه جمع کثیری به بازار کار وارد می شوند. با این حال دولت تلاش کرده با ثبات قیمت‌ها و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان تا حدودی از حجم بیکاری بکاهد.

  آوای شمال/ محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی با حضور در اجلاس خبرگان گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه کرد.

  نوبخت، سخنان خود را به طرح مشکل و متغیر تورم و رکود در کشور آغاز کرد و با اشاره به این دو موضوع گفت: بخشی از پدید آمدن این مشکل اقتصادی مربوط به مشکلات داخلی است و بخشی از آن مربوط به مشکلات خارجی و محدودیت های اقتصادی تحمیلی از سوی دیگران.

  سخنگوی دولت با اشاره به برنامه های اقتصادی که از سال ۶۸ تا امروز ارائه و اجرا شده گفت: برنامه پنجم توسعه از سال ۱۳۹۰ آغاز شد در حالی که ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما وقتی با تحریم هایی مواجه شدیم که تکانه های شدید اقتصادی را بر کشور تحمیل کرد.

  وی افزود: «در سالهای ۹۰و۹۱ زمانی که افت شدید قیمت نفت و کاهش میزان صادرات نفتی مواجه شدیم و همین امر موجب کاهش رشد اقتصادی و منفی شدن آن گردید. رشد اقتصادی است که می تواند متغیر رکود و تورم را مانع شود».

  نوبخت تأکید کرد: «شوک های نفتی در سالهای اخیر نیازمند ارائه برنامه و اجرای سیاست هایی برای خروج از بحران و مهار آن بودیم لذا در دولت و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برنامه هایی ارائه شد و تا اندازه خوبی توانست فشار شوک های تحمیلی را مهار نماید. توسعه اقتصادی و رشد اقتصادی همراه با عدالت از برنامه ها و راهکارهایی بود که انجام گرفت.

  معاون رئیس جمهور تصریح کرد: «رشد سرمایه گذاری باعث مثبت شدن شاخص رشد اقتصادی شد؛ اما در مقطع بعدی شاهد کاهش قیمت نفت به زیر ۳۰ دلار بودیم که باعث کاهش درآمد دولت از ۱۲۰ میلیارد دلار به ۳۴ میلیارد دلار گردید و همین کاهش درآمد دولت، درصد سرمایه گذاری را نیز کاهش داده و به نوعی آثار خود را بر سفره مردم هم گذاشت لذا رشد اقتصادی کشور مجدداً به مثبت ۱ درصد رسید؛ البته تغییر روند از منفی ۶ درصد به مثبت ۱ درصد بوده و قابل تقدیر است».

  نوبخت با اشاره به کاهش درآمد نفتی کشورهایی چون عربستان و ونزوئلا گفت: «کشوری مثل عربستان که یارانه های زیادی را به مردم خود می داد با مواجه شدن به کاهش درآمد نفی خود دست به کاهش حجم یارانه های پرداختی و افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات خود را اجرا کردند، اما دولت اعتدال علی رغم کاهش قیمت نفت تلاش کردیارانه مردم را پرداخت کرده و جلوی افزایش قیمت ها را بگیرد».

  سخنگوی دولت با اشاره به تلاشهای دولت برای کاهش بیکاری در کشور گفت : «سالانه جمع کثیری دارند به بازار کار وارد می شوند . با این حال دولت تلاش کرده با ثبات قیمت ها و ایحاد اشتغال برای فارغ التحصیلان تا حدودی از حجم بیکاری بکاهد».

  وی با اشاره به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، تصریح کرد:« رشد اقتصادی در گرو استفاده از تمام ظرفیتهای مورد اشاره مقام معظم رهبری  سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی می باشد.اما آیا واقعا اقتصاد مقاومتی ما امروز این توان و قدرت را دارد که با کاهش تکیه بر نفت ، سیاست های اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنیم؟!

  سخنگوی دولت ادامه داد:‌ کاهش تکیه بر نفت یعنی افزایش مالیات ، آیا جامعه ما امروز این پذیرش را دارد؟ امروز دولت تمام تلاش خود را به کار بسته که با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها و ایجاد روابط دیپلماتیک و ایجاد بسترهای سرمایه گذاری خارجی، گشایش اقتصادی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و رسیدن به عدد ۸ درصد رشد اقتصادی را فراهم آورد تا به رقم ۷۲۴ هزار میلیارد برسیم.

  نوبخت در ادامه به برنامه ششم توسعه اشاره و برنامه های توسعه ای اولویت دار برنامه ششم را برشمرد و گفت:« معظل کم آبی در کشور و کاهش سفراه های زیر زمینی و موضوع محیط زیست و معطوف شدن به ۲۴ بند سیاست محلی اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم مد نظر قرارکرفته است.همچنین رشد ۸درصدی و تک رقمی شدن نرخ بیکاری و نرخ تورم از برنامه های آتی دولت در راستای اجرای برنامه ششم توسعه است.

  پس از سخنرانی نوبخت ، چند تن از اعضای مجلس خبرگان با اشاره به مشکلات اقتصادی ، بیکاری ، تورم و رکود در کشور ، سوالات خود را از معاون رئیس جمهور مطرح کردند و آقای نوبخت نیز پس از استقرار در جایگاه سوالات نمایندگان را پاسخ داد.

   

  برچسب ها :

  نظرات