آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ , Saturday 7 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 47702
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ اسفند, ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  آیا دیوار مهربانی منزلت اجتماعی نیازمندان را حفظ می‌کند؟

  اگر یک نیازمند در ملاعام از روی دیوار مهربانی لباسی را بردارد، آیا آبرو و منزلت اجتماعی او حفظ می‌شود؟

  آوای شمال/ دیوار مهربانی از کجا شروع شد؟ در روزهایی که اخبار جنگ، آشوب، آوارگی و اعمال خشونت و بی‌رحمی نسبت به مردم بی‌گناه عرصه رسانه‌های جهان را درنوردیده، ایجاد دیوار مهربانی جهانیان را تحت تأثیر خویش قرار داد.

  اگر نیاز نداری بذار و اگر نیاز داری بردار، جمله ساده‌ای که این روزها بر بسیاری از دیوارهای این مرزوبوم نقش بسته و دل‌های‌مان را به اینکه هنوز هم کورسوی امیدی به زنده‌بودن انسانیت و توجه به نیازمندان به‌دوراز هرگونه ریا، تبلیغات و فرمایشی بودن وجود دارد، روشن کرده است.

  فرقی نمی‌کند چه کسی اولین دیوار مهربانی را در کدام نقطه دنیا ایجاد کرد مهم اقدام خودجوش مردمی بود که با فرارسیدن فصل سرد سال همنوعان نیازمند خود را فراموش نکردند و در حد توان خود به آنها یاری رساندند و این اقدام نیک آن‌قدر مورد استقبال قرار گرفته که در مدتی بسیار کوتاه نه‌تنها تمام نقاط کشور را درنوردیده بلکه توجه بسیاری از رسانه‌های خبری بزرگ جهان را نیز به خود جلب کرده است.

  کمک به همنوع ضمن حفظ آبروی آنها و به‌دور از ریا و منت، یکی از توصیه‌های دینی است که از دیرباز در فرهنگ ایرانیان جای خود را باز کرده است و چنین حرکات مردمی در جامعه امروزی نیز نشان از زنده و پویا بودن این فرهنگ در میان مردم ایران دارد؛ اما همواره افرادی هستند که در هر شرایطی، هرگونه فرصتی را برای سوءاستفاده از حس انسان‌دوستی مردم مغتنم می‌شمارند.

  معایب دیوار مهربانی:

  دیوار مهربانی دارای معایبی نیز هست: طبق فرموده پیشوای نخست ما، حضرت علی (ع): «آنچه برای خود می‌پسندی، برای دیگران هم بپسند و آنچه برای خود نمی‌پسندی برای دیگران نیز نپسند.» البسه‌ای که دست‌دوم و استفاده‌شده‌اند و یا داری نقص هستند را آیا برای خود نیز می‌پسندیم؟! ضمن اینکه رعایت بهداشت در لباس‌ها بسیار مهم است زیرا ممکن است باعث انتقال بیماری‌های پوستی شود.

  واقعاً چه تعداد از افرادی که به این مکان‌ها مراجعه می‌کنند، نیازمند هستند؟ در بسیاری از مواقع افرادی که قصد قرار دادن یا گرفتن لباس‌ها را نیز دارند، به خاطر درخطر بودن آبروی‌شان و دیده شدن در این مکان، از این اقدام صرف‌نظر می‌کنند.

  آیا بهتر نیست که این نیات خیرخواهانه به سمتی هدایت شود که به‌طورقطع به دست نیازمند حقیقی برسد؟!

  ضمن اینکه اگر یک نیازمند در ملاعام از روی دیوار مهربانی لباسی را بردارد، آیا آبرو و منزلت اجتماعی او حفظ می‌شود؟

  بسیاری از نیازمندان هستند که بدترین سختی‎ها و مشکلات را تحمل می‌کنند اما به‌واسطه آبروخواهی دست نیاز به سوی کسی یا نهادی دراز نمی‌کنند.

  مگر در روایات نخواندیم که مولای‌مان امیر مومنان نیمه‌های شب درب خانه‌های نیازمندان را به صدا در می‌آورد و برای اینکه محتاج خجالت نکشد، خود را نشان نمی‌داد و از خانه نیازمندان دور می‌شد تا او را نبینند.

  بنابراین باید در نظر داشت که اگرچه دیوار مهربانی طرحی کاملاً مردمی است، اما نیازمند نظارت و فرهنگ‌سازی جدی مردم و مسئولان است.

  * دیوار مهربانی تنها بخش کوچکی از نیازها را می‌تواند رفع کند

  در این‌باره مدیر کمیته امداد اظهار کرد: دیوار مهربانی تنها بخش کوچکی از نیازها را می‌تواند رفع کند درحالی‌که کمیته امداد این کمک‌ها را به شکل وسیع‌تری انجام می‌دهد.

  همچنین خاطرنشان کرد: در کمک‌های امدادی، گیرنده‌ کمک شناسنامه‌دار است و حامی نیز مشخص است، این کمک‌ها پوشش سراسری دارد به‌تمامی مناطق دور و نزدیک و ابتدا نیازسنجی شده است و در جهت رفع نیازهای خانواده اقدام می‌شود، نوع و میزان کمک نیز تعدد دارد مثل کمک‌های دوره‌ای و مستمری و… .

  وی افزود: امسال در سطح کشور روزهای ۱۲،۱۳،۱۴ اسفند به‌طور رسمی و با برنامه‌های مختلف به‌صورت یکنواخت اجرا شد، ۱۲ هم روز حضور ما بود در مدارس آموزش‌ و پرورش و نواختن نمادین زنگ نیکوکاری، ۱۳ هم اجرای نمادین جشن نیکوکاری در سطح میادین و پایگاه‌های سیار و ثابت را داشتیم و روز جمعه نیز در صف نمازگزاران، مرحله‌ سوم این جشن برگزار شد.

  مدیر کمیته امداد در پایان متذکر شد: ۵۰ طرح در کمیته امداد هست که تنها بعضی از آنها را مردم می‌شناسند مثل طرح اکرام ایتام، طرح عاطفه‌ها و طرح کوثر جهت جمع‌آوری جهیزیه برای نوعروسان و طرح محسنین برای خانواده‌هایی که سرپرست دارند ولی در امرار معاش دچار مشکل‌اند برای‌شان حامی‌یابی می‌کنیم و کمک‌های مستمر را در طول سال دریافت می‌کنند.

  برچسب ها :

  نظرات