آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ , Friday 24 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 47247
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ اسفند, ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  نرخ انواع خشکبار نوروزی اعلام شد

  رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور نرخ انواع خشکبار ویژه نوروز را اعلام کرد.

  آوای شمال/ علیرضا ارزانی ممقانی گفت: هر کیلوگرم تخمه ژاپنی ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان، بادام زمینی ۱۳ تا ۱۷ هزار تومان، تخمه کدو گوشتی ۲۲ تا ۲۸ هزار تومان، پسته اکبری ۴۵ تا ۷۸ هزار تومان، پسته فندوقی ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان و پسته احمدآقایی ۳۸ تا ۵۰ هزار تومان است.

  وی افزود: هر کیلوگرم نخودچی ۸ تا ۱۴ هزار تومان، کشمش ۱‍۳ تا ۱۸ هزار تومان، انجیر ۲۵ تا ۷۸ هزار تومان، بادام درختی ۵۷ تا ۷۵ هزار تومان و آجیل مخلوط نیز ۱۵ تا ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

  مقام مسئول بخش فروشندگان آجیل و خشکبار با انتقاد از وضعیت عرضه خشکبار در نمایشگاه‌های فروش بهاره گفت: بر اساس بازدیدی که از این نمایشگاه‌ها صورت گرفت، متاسفانه عرضه پرنمک، رنگ شده و کهنه نیز در برخی از غرفه‌ها مشاهده شد.

  ارزانی ممقانی در گفت‌وگو با تسنیم همچنین در ارتباط با وضعیت عرضه و تامین آجیل شب عید اظهار کرد: در این ایام مشکلی برای تامین و عرضه انواع آجیل وجود ندارد و با توجه به رکودی که بر این صنف حاکم بوده و کاهش تقاضا ایجاد شده است افزایش قیمتی برای ایام پایانی سال نخواهیم داشت.

  وی افزود: برخلاف سال گذشته که قیمت دو محصول تخمه ژاپنی و فندق بالا بود، نرخ این محصولات در سال جاری کاهش ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده اما با این وجود تقاضا به شدت افت کرده است.

  رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود که در ایام پایانی سال جاری فروش آجیل‌فروشان در مقایسه با سال قبل ۵۰ درصد افت داشته باشد به همین دلیل برخی از افراد برای اینکه محصولات خود را حتما به فروش برسانند اقدام به کاهش قیمت به کمتر از نرخ واقعی و در مواقعی کمتر از قیمت خرید کرده‌اند.

  وی با بیان اینکه آجیل به کالایی لوکس تبدیل شده است تصریح کرد: به نظر می‌رسد که قدرت خرید مردم در سال جاری کاهش یافته است به همین منظور بر اساس اولویت‌بندی که برای خود دارند، آجیل را از این چرخه خارج کرده‌اند.

  ارزانی ممقانی گفت: اخیرا مشاهده شده است که برخی از فروشندگان به مشتری‌های آشنا، کارمندان و کارگران آجیل را به صورت قسطی می‌فروشند و از آنها چک دریافت می‌کنند.

  برچسب ها :

  نظرات