آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 46983
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ اسفند, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  یک مشاور خانواده مطرح کرد

  نقش الگویی والدین در تربیت فرزندان/ سرزنش‌های پیاپی، بذر لجاجت در وجود فرزند می‌افشاند

  یک استاد دانشگاه گفت: سرزنش و تذکرهای پیاپی، بذر لجاجت را در وجود فرزند می‌افشاند و زمینه پذیرش اندرز را در او نابود می‌کند.

  آوای شمال/ دکتر محمد نیکوبیان در همایش «بررسی نقش الگویی والدین در تربیت فرزندان» که به همت اداره تبلیغات اسلامی بابلسر در مجتمع فرهنگی هنری کوثر برگزار شد، با بیان اینکه تنها والدین نیستند که فرزندان خود را تربیت می‌کنند، اظهار کرد: امروز تربیت‌کنندگان بسیاری وجود دارند که نقش عمده را در این زمینه خانواده، معلم، گروه معاشران و دوستان ایفا می‌کنند.

  وی با بیان اینکه پرهیز از انتقاد و سخت‌گیری از اصول تربیت اسلامی فرزندان است، افزود: در مطالعه‌ای که تأثیرات دین را بر رشد و ارتقای کودکان بررسی کرده است، مشخص شده کودکانی که والدین مذهبی دارند بهتر از دیگر کودکان رفتار می‌کنند و خود را با شرایط تطبیق می‌دهند.

  این مشاور خانواده با اشاره به نیاز بی‌وقفه کودک به محبت تا سن هفت سالگی، تصریح کرد: منظور این نیست که بعد از آن احتیاج به محبت ندارد بلکه محبت در طول عمر انسان، سرمایه بقا و حیات اوست و ضمانت سلامتی روح او ولی تا هفت سالگی بیشتر باید با او از طریق محبت رفتار کرد چون تا آن زمان او معنی تشویق و تأدیب را درک نمی‌کند.

  نیکوبیان خاطرنشان کرد: پاسخ‌دهی و کنترل فرزندان در روش تربیتی مسئولانه بر محور تعادل است و بهترین پاسخ‌دهی به فرزند محبت است.

  وی اضافه کرد: والدین مسئولیت‌پذیر برای بارور شدن تربیت فرزندان به توانایی‌های آنها توجه می‌کنند و انتظارات و توقعات والدین از فرزندان با رشد جسمی، روانی، عقلی و روحی آنان متناسب است.

  این استاد دانشگاه با بیان اینکه در کودکان و نوجوانان به دلیل عدم رشد کامل عقلانی، زمینه لغزش بسیار است و تقصیر در اعمال و رفتار دور از انتظار نیست، تاکید کرد: سرزنش و تذکرهای پیاپی، بذر لجاجت را در وجود فرزند می‌افشاند و زمینه پذیرش اندرز را در او نابود می‌کند.

  نیکوبیان ادامه داد: والدین باید سرمشق امید، اطمینان، صبر، تحمل، پشتکار، ایمان و تقوا باشند تا بذر این خصایل پسندیده را در نهاد فرزندان خود بکارند.

  وی با بیان اینکه دامان مادر نخستین مدرسه و اولین پایگاه تربیتی است، اظهار کرد: در این مدرسه، کودک علم، اخلاق و دین می‌آموزد و نکته مهم این است که آنچه کودک در این مدرسه می‌آموزد برای همیشه در نزدش می‌ماند.

  این مشاور خانواده در پایان گفت: نتیجه بسیاری از ناهنجاری‌های امروز به‌ویژه در بحث اعتیاد، خشونت و آمار طلاق در بین جوانان و چالش‌های فرهنگی به دلیل آموزه‌های نامناسب قبل است.

  برچسب ها :

  نظرات