آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ , Sunday 8 December 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 46928
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ اسفند, ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۷
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  کارشناس ارشد مسائل سیاسی عنوان کرد

  چالش‌های حقوقی؛ تهدید جدی مقابل برجام/ هدف‌گیری زیرساخت کشور در دوران پسابرجام

  کارشناس ارشد مسائل سیاسی، زیرساخت‌های کشور را هدف غربی‌ها از پسابرجام خواند و گفت: باتوجه به نگاه غرب در عدم استقلال ایران در هر زمینه، برجام، چالش‌های حقوقی جدی را در پیش دارد.

  آوای شمال/ به نقل از بلاغ، باتوجه به گذشت اندک زمانی از موعد اعلام آغاز اجرای برجام و انتظاری که هنوز درخصوص آن در جامعه پاسخ داده نشده است، با عبدالرضا عالیشاهی کارشناس ارشد مسائل سیاسی به صحبت نشستیم تا زوایای مختلف برجام و پسابرجام را باوجود گذشت مدت زمان نه چندان زیاد پس از آن بررسی کنیم.

  این کارشناس ارشد مسائل سیاسی و حقوق بین‌الملل در ابتدا با اشاره به اینکه برجام قابلیت بررسی از چند بعد حقوقی، سیاسی، اقتصادی و حتی اجتماعی را دارد، خاطرنشان کرد: اگر بتوان دو بعد حقوقی و سیاسی برجام را به درستی بررسی کرد، طبیعتاً سایر زوایا و جنبه‌های آن نیز مشخص می‌شود.

  وی در تشریح بعد حقوق بین‌الملل برجام، گفت: باتوجه به درپیش بودن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در مناظرات کاندیداها مشاهده می‌شود که نمایندگان جمهوری‌خواهان به صورت علنی وعده پاره کردن برجام در صحن مجلس آمریکا درصورت رأی آوردن را می‌دهند، این یعنی از لحاظ حقوق بین‌الملل هنوز نمی‌توان به آن اعتماد کرد و هرلحظه امکان تزلزل در بعد حقوقی برجام وجود دارد.

  کارشناس مسائل سیاسی، تصریح کرد: باوجود فشار لابی‌های صهیونیستی و اعراب مرتجع خلیج فارس، احتمال رأی آوردن جمهوری خواهان در این دوره از ریاست جمهوری آمریکا زیاد نیز به نظر می‌رسد، لذا پیش‌بینی می‌شود که بعد حقوقی برجام با مشکل اساسی مواجه شود.

  وی اضافه کرد: از بعد حقوق بین‌الملل، زمانی که در یک قرارداد طرفین آن سازمان‌هایی مانند سازمان انرژی اتمی ایران یا سازمان شانگ‌های باشند، اینجا دولت‌ها طرف قرار داد نبوده و حق مداخله نیز ندارند، اما زمانی که کار به وزارت امورخارجه کشیده می‌شود، پای یک دولت وسط می‌آید و اینجا است که در جریان مذاکرات هسته‌ای رهبر انقلاب مدام بر دو مسئله بصیرت و عدم اطمینان به طرف غربی تأکید می‌کردند.

   
   
  ایران مستقل، معضل طرف غربی

  این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه پس از اجرایی شدن برجام اظهارنظرهای طرف مقابل به سمت مسائل موشکی و نظامی ایران تمایل یافته است، اظهار کرد: شاید در پسابرجام برخی تجهیزات هواپیمایی، سخت‌افزاری، نفت و پول‌های بلوکه شده ایران آزاد شوند که می‌شود، اما این نمایش الوعده وفای غرب در مقابل ایرانی‌هاست.

  وی با تأکید بر اینکه سوئیفت و آزادی پول‌های بلوکه‌شده در کنار سایر مسائلی که مطرح می‌شوند، زیرساخت و زیربنای کشور نیست، ادامه داد: مسائل زیربنایی کشور همین هسته است که تعلیق شده، برنامه‌های موشکی است که خودمان برای آن زحمت کشیدیم و آنها را ساختیم است، روزی در حسرت یک اسلحه کلاشنیکف بودیم اما امروز هشتمین ارتش برتر دنیا هستیم و داریم پیشرفته‌ترین موشک‌ها را می سازیم.

  عالیشاهی هدف غرب از پسابرجام را مسائل زیرساختی کشور برشمرد و تصریح کرد: باید قبول کنیم که طرف غربی در این دوئل موفق شده است و باید بپذیریم که اگر ما یک برد کسب کردیم آنها ۱۰ برد کسب کرده‌اند، چون که هر لحظه بوی عدم اطمینان از آن می‌آید و تردیدی نیست که با رأی آوری جمهوری خواهان نه‌تنها توجهی به برجام نمی‌کنند، بلکه نسبت به تحریم‌های بیشتر مسائل نظامی و موشکی کشور اقدام خواهند کرد.

  وی در ادامه درخصوص جنبه سیاسی مربوط به برجام، از نگاه بسیار خوشبینانه رئیس‌جمهور به آن ابراز شگفتی کرد و گفت: در فعالیت‌های سیاسی زمانی می‌شود ادعای موفقیت کرد که بازخورد داشته باشد، البته نگاه کاملاً منتقدانه داشتن بی‌انصافی است ولی نگاه رئیس‌جمهور خیلی خوشبینانه است و تا زمانی که بازخورد آن مشخص نشود و آمریکا تحریم‌های موشکی ایران را بر ندارد نمی‌توان به آن نگاه برد- برد داشت.

  کارشناس ارشد مسائل سیاسی در پایان با تأکید بر اینکه آن‌ها می‌خواهند در تمام مسائل برای ما وابستگی کامل ایجاد کنند، اظهار کرد: بدون تردید اگر قضیه موشکی ایران حل شود روی موضوع دیگری نظیر خروج مستشاران نظامی ایران از سوریه، حقوق بشر و دموکراسی دست می‌گذارند که با این روند باید منتظر مسائل جدیدی باشیم، چراکه آنها هرگز چه در بحث هسته‌ای، چه نظامی و چه زمینه‌های دیگر یک ایران مستقل را نمی‌پذیرند.

  برچسب ها :

  نظرات