آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ , Monday 23 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 46634
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ اسفند, ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  مرکز پژوهش‌های مجلس تأثیر منفی بانک‌ها بر صنعت را ارزیابی کرد

  فرار سرمایه از صنعت

  مرکز پژوهش‌هاي مجلس در گزارشي تأثير سياست‌هاي پولي و بانکي دولت را بر صنعت منفي ارزيابي کرد و از خروج سرمايه‌ها از صنعت خبر داد.

  آوای شمال/ رکود حاکم بر اقتصاد کشور در دو سال گذشته بخش صنعت و تولید را بیش از گذشته دچار نابسامانی کرده است و صنایع مختلف از فولاد گرفته تا نساجی، کاشی و سرامیک و… با نیمی از ظرفیت تولید می‌کنند و کالاهای تولیدیشان نیز در انبار‌ها دپو شده است، به طور مثال صنعت کاشی و سرامیک به دلیل دپو تولیداتشان در انبارها از ۱۵ اسفند‌ماه به مدت سه ماه تولید را متوقف و کارخانجاتشان را تعطیل می‌کنند.
  در این خصوص مدیر انجمن کاشی و سرامیک از انباشت ۳۰۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک در کارخانه‌ها خبر داد و گفت: به منظور مدیریت بازار، برنامه توقف تولید کارخانه‌ها از ۱۵ اسفندماه پیش‌بینی شده است.

  بهنام عزیز‌زاده با اشاره به اینکه در حال حاضر کارخانه‌های تولید کاشی و سرامیک با کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت تولید خود فعال هستند، اظهار داشت: رکود بازار و نبود تقاضا باعث انباشت ۳۰۰میلیون مترمربع کاشی و سرامیک در کارخانه‌ها و شبکه‌ توزیع شده که این رقم برابر با میزان تولید کاشی و سرامیک در سال‌جاری است.

  وی تصریح کرد: میزان تولید کاشی و سرامیک در سال ۹۲ حدود ۵۰۰ میلیون مترمربع بود که این رقم در حال حاضر کاهش یافته و در کنار رکود بازار داخلی، شکل‌گیری رقابت منفی تولیدکنندگان در بازار صادراتی عراق نیز باعث شده صادرات به این کشور کاهش داشته باشد.

  به گفته عزیززاده، فروش کارخانه‌های کاشی و سرامیک طی سال‌جاری از محل تولیدات سال قبل بوده و در حال حاضر کارخانه‌ها به اندازه تولید امسال خود با انباشت کالا روبه‌رو هستند.

  وی ادامه داد: سالانه حدود ۱۱۰ میلیون مترمربع کاشی و سرامیک از ایران صادر می‌شود که عمده آن به عراق عرضه می‌شود و امسال به دلیل انباشت کالا در کارخانه‌ها، تولیدکنندگان قیمت محصولات خود را در بازار صادراتی کاهش داده‌اند و رقابت منفی شکل گرفته است که این مسئله باعث شده رنج قیمت صادرات کاشی و سرامیک در سال‌جاری نسبت به سال‌های قبل کاهش داشته باشد.
   
  خروج سرمایه از صنعت
  مرکز پژوهش‌های مجلس، طی گزارشی از خروج سرمایه‌‌گذاری‌ها از بخش صنعت خبر داد و تأثیر منفی سیاست‌های پولی و بانکی را بر صنعت بررسی کرد.

  دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن این مرکز ضمن تشریح روند و ترکیب سرمایه‌گذاری در بخش صنعت ایران آورده است: شواهد نشان می‌دهد بخش صنعت به طور نسبی جایگاه خود را نسبت به سایر بخش‌های اقتصادی از دست داده و سرمایه‌گذاری‌های کمتری در این بخش در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی صورت گرفته است.

  این وضعیت نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌ها به طور نسبی از بخش صنعت و معدن خارج شده و به سایر بخش‌های اقتصاد ایران تمایل پیدا کرده است. تداوم این روند، تضعیف بخش صنعت و معدن و کاهش توان تولید آن را در پی دارد.

  شواهد نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بخش صنعت ایران نامتقارن بوده و بسیار متمرکز بر صنایع فلزی و صنایع کانی غیرفلزی است که وابسته به ذخایر معدنی هستند. این الگوی سرمایه‌گذاری نشان از تضعیف سایر صنایع در ایران دارد چراکه با تداوم این وضعیت، به تدریج جایگاه خود را در اقتصاد از دست می‌دهند.  در پاسخ به این پرسش که چه عواملی باعث شده است سرمایه‌گذاری در بخش صنعت در ایران به طور نسبی کاهش یابد، باید گفت ترکیبی از سیاست‌های نامناسب ارزی، سیاست‌های پولی و بانکی و کاهش نسبی هزینه‌های عمرانی طی یک دهه گذشته سبب شده است سهم بخش صنعت از کل سرمایه‌گذاری‌ها در اقتصاد ایران کاهش یابد.

  نتایج این مطالعه نشان می‌دهد نرخ سود بانکی اگرچه تأثیر منفی بر سرمایه‌گذاری در صنایع کارخانه‌ای داشته است، اما این تأثیر بسیار ناچیز و نزدیک به صفر بوده است چراکه عواملی مانند سیاست پولی و بانکی و سیاست ارزی نقشی به مراتب مهم‌تر در این زمینه داشته‌اند.
   
  محیط کسب و کار نامساعد است
  این مرکز همچنین در گزارشی مؤلفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایران را از منظر ۲۷۱ تشکل اقتصادی سراسر کشور مورد ارزیابی قرار داد.  در این گزارش، پایش محیط کسب و کار در تابستان ۱۳۹۴ ارزیابی ۲۷۱ تشکل اقتصادی سراسر کشور از مؤلفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایران انجام شده است.

  دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با تشریح نتایج بررسی‌های خود می‌گوید: برآیند (میانگین وزنی) ارزیابی ۲۷۱ تشکل اقتصادی سراسر کشور از ۲۱ مؤلفه ملی محیط کسب و کار ایران در تابستان ۱۳۹۴، نمره ۸۱/۵ از ۱۰ (۱۰ بدترین ارزیابی) بوده است که اندکی مناسب‌تر از ارزیابی بهار ۱۳۹۴ (با میانگین ۸۷/۵ ) است.

  همچنین تشکل‌های مشارکت‌کننده در این پیمایش، محیط کسب و کار ایران در تابستان ۱۳۹۴ را در مقایسه با فصل مشابه سال قبل (تابستان ۱۳۹۳ با میانگین ۷۶/۵ از ۱۰) اندکی نامساعدتر ارزیابی کرده‌اند.

  این مطالعه نشان می‌دهد از نظر تشکل‌های اقتصادی مشارکت‌کننده در تهیه این گزارش، برآیند ارزیابی مؤلفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایران طی تابستان ۱۳۹۴ همچنان در وضعیت نامساعد (۸۱/۵ از ۱۰) قرار داشته است.

  در این مطالعه، به ترتیب سه مؤلفه «مشکل دریافت تسهیلات از بانک‌ها»، «ضعف بازار سرمایه در تأمین مالی تولید و نرخ بالای تأمین سرمایه از بازار غیررسمی» و «وجود مفاسد اقتصادی در دستگاه‌های حکومتی» نامناسب‌تر از بقیه مؤلفه‌ها ارزیابی شده‌اند و مؤلفه‌های «ضعف زیرساخت‌های تأمین برق»، «ضعف زیرساخت‌های حمل و نقل» و «ضعف نظام توزیع و مشکلات رساندن محصول به دست مصرف‌کننده» نسبت به سایر مؤلفه‌ها در تابستان ۱۳۹۴ مساعدتر ارزیابی شده‌اند.

  تشکل‌های اقتصادی استان‌های البرز، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه به ترتیب با میانگین ارزیابی ۹۱/۷، ۳۵/۷ ۱۶/۷ و ۰۷/۷ مجموعا ارزیابی بدتر و تشکل‌های اقتصادی استان‌های اردبیل، سیستان و بلوچستان، یزد و قزوین به ترتیب با میانگین ارزیابی ۴۸/۴، ۳۵/۵، ۴۱/۵ و ۴۷/۵ مجموعاً ارزیابی بهتری نسبت به تشکل‌های سایر استان‌ها از وضعیت مؤلفه‌های محیط کسب و کار در تابستان ۱۳۹۴ ارائه کرده‌اند. گزارش‌های فصلی پایش محیط کسب و کار ایران از تابستان ۱۳۸۹ به طور مستمر با همکاری تشکل‌های اقتصادی سراسر کشور توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تهیه و منتشر می‌شود.

  این گزارش‌ها، ارزیابی تشکل‌های اقتصادی ایران از ۲۱ مؤلفه ملی محیط کسب و کار در ایران را با ابزار پرسشنامه استخراج و ارائه می‌کند.

   در پرسشنامه این مطالعه معمولاً یک یا دو سؤال گزینه‌دار درباره مسائل روز محیط کسب و کار از تشکل‌های اقتصادی پرسیده می‌شود. در پرسشنامه تابستان ۱۳۹۴، تغییر در میزان فروش و قیمت مواد اولیه در شرکت‌های عضو تشکل‌ها در نیمه اول سال‌جاری نسبت به نیمه اول سال گذشته پرسش شده بود.

  در جواب به این دو سؤال حدود ۶۳ درصد از تشکل‌های مشارکت‌کننده در تهیه این گزارش، پاسخ دادند که فروش‌شان کمتر شده است و حدود ۵۱ درصد پاسخ دادند که قیمت مواد اولیه‌شان افزایش یافته است.

  برچسب ها :

  نظرات