آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ , Sunday 22 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 46467
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ اسفند, ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  پلیس فتا حواسش هست؟

  از زد و خورد هواداران تا اعلام پیروزی در انتخابات در فضای مجازی!

  تخریب و انتشار شایعات کذب علیه کاندیدا هم‌چون ویروسی فضای شبکه‌های اجتماعی را آلوده کرده است و مجریان انتخاباتی برای سلامت انتخابات جلوی این فاجعه را بگیرند.

  آوای شمال/ هرچه به روزهای پایانی انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم نبض تبلیغات کاندیداها تندتر می‌زند و شور و هیجان هواداران نیز در حال رسیدن به نقطه اوج خود است که عرصه فعالیت در فضای حقیقی را برای تبلیغات نامزد دلخواه کم آوردند و برای معرفی و جذب آرا پای انتخاب نماینده را هم به فضای مجازی باز کردند.

  گرچه پدیده‌های هم‌چون انتخابات، ناگزیر به حضور در فضای مجازی است و دیده شده که بسیاری از کنش‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نشات گرفته از همین فضا است، کنش‌هایی که گاهاً بحران‌آفرین بوده و هشدارهایی را نیز از سوی کارشناسان در پی داشت و هنوز هم ادامه دارد.

  اما این روزها شبکه‌های اجتماعی اینترنت و شبکه‌های موبایلی پر شده از انجمن‌ها و کانال‌ها و گروه‌هایی که با راه‌اندازی کمپین‌ها یا از طرف کاندیدای نمایندگی و یا از سوی هواداران ایجاد می شود تا تمام تلاش خود را برای جذب آرای بیشتر به‌کار گیرند.

  در این میان برخی نیز از شلوغی و هیاهوی این فضا سوء استفاده کرده و بر این فرض که شناخته نخواهند شد با ایجاد اکانت‌های ناشناس و انتشار شب‌نامه‌های مجازی درصدد برهم زدن امنیت روانی یک تبلیغات سالم هستند.

  اگر از زد و خوردهای هواداران کاندیدای نمایندگی در شبکه‌های مجازی بگذریم و از کنار بحث و جدل‌های انتخاباتی کاربران عبور کنیم، در اکثر گروه‌ها و کانال‌های موبایلی و انجمن‌های اینترنتی کم دیده نشده اکانت‌های فیک (جعلی) و کاربران تقلبی که با مطالب توهین آمیز به تشویش اذهان عمومی می پردازند.

  تخریب و انتشار شایعات کذب علیه کاندیدا هم‌چون ویروسی فضای شبکه‌ها را آلوده کرده است و مجریان انتخاباتی برای سلامت انتخابات هم که شده باید هرچه سریع‌تر جلوی این فاجعه را بگیرند.

  ناگفته نماند فقط تخریب و انتشار مطالب کذب و پخش شایعات در فضای مجازی علیه نمایندگان موجب نگرانی نیست بلکه با توجه به آسیب‌های ناشی از بداخلاقی‌های انتخاباتی که در سال‌های گذشته اتفاق افتاد و برخی احزاب افراطی و تندرو بدون در نظر گرفتن امنیت روانی جامعه دست به آشوب زدند؛ توهم کاذبی نیز این روزها مثل حباب در فضای مجازی در حال شکل گیری است و آن اعلام نتایج قبل ازبرگزاری انتخابات است.

  اعلام نتایجی که با نظرسنجی‌های معتبر هم نمی توان تا پایان روز رای گیری به آن خوشبین بود و تجربه چندین دهه انتخابات ثابت کرده که هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست.

  اما در بسیاری از صفحات مجازی و کانال‌ها و گروه‌ها به وضوح دیده شده که برخی احزاب و یا هواداران، نماینده خود را پیروز میدان معرفی کرده و تب پیروزی قبل از انتخابات را آن‌چنان در بین کاربران و طرفداران خود القا می کنند که اگر نتیجه انتخابات به نفع ما نبود حتما تخلفی صورت گرفته است.

  از همین رو مجریان انتخابات و به‌ویژه پلیس فتا که تأمین کننده امنیت روانی جامعه است تا انتخابات در یک فضای رقابتی سالم برگزار شود، می بایست در این صفحات شلوغ مجازی که در حال زمینه سازی یک آشوب از پیش تعیین شده است را یا ببندند و یا اینکه تدابیری را برای جلوگیری از هر گونه ناامنی و یا بر هم زدن نظم عمومی به‌کار گیرند.

  برچسب ها :

  نظرات