آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 14 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4623
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ دی, ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اراده فعال کردن کرسی‌های آزاداندیشی در مسئولان دیده نمی‌شود

  آوای شمال/ محمدرضا تقوی‌فرد استاد دانشگاه هنر تهران با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به کرسی‌های آزاد اندیشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، گفت: تولید علم در حوزه علوم‌انسانی امری فراموش شده است و ادامه این روند نمی‌تواند ما را به مرزهای بالندگی برساند. وی افزود: وقتی وزارت علوم یک سال است که […]

  آوای شمال/ محمدرضا تقوی‌فرد استاد دانشگاه هنر تهران با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به کرسی‌های آزاد اندیشی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، گفت: تولید علم در حوزه علوم‌انسانی امری فراموش شده است و ادامه این روند نمی‌تواند ما را به مرزهای بالندگی برساند.

  وی افزود: وقتی وزارت علوم یک سال است که سایت کرسی‌های آزاداندیشی را در زیرمجموعه آن وزارتخانه به روز نکرده، چگونه می‌توان امیدوار بود که برای اجرای این مهم تدبیری اندیشیده شود و یا اقدامی جدی صورت پذیرد.

  این استاد دانشگاه ادامه داد: رهنمود مقام معظم رهبری در خصوص راه‌اندازی و فعالیت کرسی‌های آزاد اندیشی، راهگشای توسعه اندیشه و محوریت آگاهی و خردورزی در جامعه است و دانشگاه‌ها می‌توانند در این راه و نیل به این مقصود پیشتاز باشند و این در حالی است که مسئولان امر به‌ جای راهگشایی و اهتمام به این مهم، در خواب سنگین زمستانی به سر می‌برند و حتی سایت مربوط به کرسی‌های آزاداندیشی را هم بروز نمی‌کنند. این کم توجهی باعث اتلاف وقت و از بین رفتن انگیزه اساتید و دانشجویان در تولید علم  می‌شود.

  تقوی‌فرد اضافه کرد: برای رسیدن به قله‌های علم و دانش در حوزه علوم انسانی و هنر راهی جز فعال کردن کرسی‌های آزاداندیشی و ایجاد فضای گفتمان علمی در دانشگاه‌ها نداریم و بهتر است به جای سیاست‌زدگی، دانش‌بنیان و تولیدمحور حرکت کنیم.

  این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: این ظرفیت در دانشکده‌های هنری کشور وجود دارد که سینما و تئاتر را از هنری دنباله‌رو به هنری پیشرو تبدیل کنند، اما آنقدر که اساتید و دانشجویان برای تحقق این مهم مصمم هستند، اراده‌ای در مسئولان مربوطه دیده نمی‌شود و به تعبیری سطح شعارها به مراتب فراتر از عمل در این حوزه است.

  تقوی‌فرد ادامه داد: دانشگاه در گردونه تولیدات هنری کمترین سهم را دارد و ارتباط دانشکده‌ها و دانشگاه‌های هنری با عرصه فرهنگ و هنر در بدترین وضعیت ممکن است و عبور از این تنگنا با رونق کرسی‌های آزاداندیشی و عزم جزم وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه ممکن است.

  این استاد دانشکده خبر با اشاره به لزوم تولید علم در حوزه رسانه، گفت: آنچه امروزه در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های ارتباطات و علوم اجتماعی و خبر تدریس می‌شود علومی است که ریشه در مبانی فکری غرب دارد و این در حالی است که ما باید با شناختی جامع از علوم تولید شده در این حوزه، ابتکار عمل را به دست گرفته و خود تولیدکننده و نشردهنده دانش در این عرصه باشیم.

  وی در پایان گفت: ادامه کم‌توجهی به موضوع کرسی‌های آزاداندیشی و پرداخت روبنایی به گفتمان علمی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی، تنها مفهوم برندسازی از اشخاصی را دارد که با رویکردهای سیاسی و جریانی در سالن‌های دانشگاه‌ها متکلم وحده هستند یا در قالب مناظره، سخنرانی دو نفره سیاسی می‌کنند.

  برچسب ها :

  نظرات