آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ , Friday 15 November 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 4599
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ دی, ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پاسخ سعودی‌ها به مدعیان بازسازی روابط / برخورد با سفیر بخاطر بوسیدن هاشمی!

  آوای شمال/ یکی از روش‌هایی که از سوی برخی افراد برای بهبود رابطه با آل سعود و جلوگیری از کاهش قیمت نفت پیشنهاد شده،‌ فعال شدن هاشمی رفسنجانی است و دیدار او با مقامات عربستانی است. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که عربستان چند ماه پیش سفیر خود را به دلیل بوسیدن پیشانی هاشمی […]

  آوای شمال/

  یکی از روش‌هایی که از سوی برخی افراد برای بهبود رابطه با آل سعود و جلوگیری از کاهش قیمت نفت پیشنهاد شده،‌ فعال شدن هاشمی رفسنجانی است و دیدار او با مقامات عربستانی است.

  این ادعا در حالی مطرح می‌شود که عربستان چند ماه پیش سفیر خود را به دلیل بوسیدن پیشانی هاشمی و تکریم کردن وی از ایران فراخواند.

  گفتنی است، روزنامه شرق در گفتگویی با امیرعبدالهیان معاون وزارت خارجه نوشت:

  آقای «عبدالرحمن غرمان‌شهری» هشت‌ماه پیش تهران را ترک کرده‌اند. علتش چه بود؟
  منظورتان سفیره…؟ ‌

  منظورم سفیر عربستان است.

  سفیر عربستان بعد از معرفی، استوارنامه خودشان را گرفتند و وارد کشور شدند و کارشان را شروع کردند. آنچه مقامات عربستان در مورد ترک تهران توسط ایشان به‌طور رسمی به ما گفتند، این بود که ایشان برای ماموریت دیگری تعیین شدند و از این تاریخ ماموریتشان در تهران خاتمه پیدا می‌کند.

  این عجیب نبود؟ ‌

  رفتارشان، رفتار متعارفی نبود. ضمن اینکه برخی از سفرای کشورهای عربی در تهران همچنین برخی از مقامات کشورهای عربی در منطقه از چندهفته قبل مطالبی به ما منعکس کرده بودند که سفیر عربستان در تهران به‌دلیل عدم‌رعایت پروتکل‌های کشور خودش و سوالاتی که برای مقامات کشورش ایجاد شده به ریاض فراخوانده شده. ظاهرا سفیر عربستان که دیدار خوب و مثبتی با آقای هاشمی‌رفسنجانی داشتند، در پایان این‌دیدار، گویا پیشانی آقای هاشمی‌رفسنجانی را بوسیدند. آن سفرا یا مقامات کشورهای عربی برای ما توضیح ‌دادند که این اقدام سفیر، در حوزه پروتکلی‌شان و حفظ شوونات کشورشان سوالاتی در ریاض ایجاد کرده، به این دلیل این فرد را برگرداند‌ه‌اند.

  یعنی بوسیدن پیشانی در بین کشورهای عربی رفتاری خارج از عرف دیپلماتیک است؟

  در حوزه کشورهای عربی وقتی در کشوری برای تبریکی به حضور مقام اول آن کشور می‌رسند، روی بینی او را می‌بوسند و بالاتر از بینی، یعنی پیشانی را نمی‌بوسند و بوسیدن پیشانی، نشان‌دهنده جایگاه ویژه و بالایی است که برای برخی از آنها قایل می‌شوند. البته اینها چیزهایی است که در افواه گفته ‌شد و در برخی سایت‌ها دیدیم تصاویری از این دیدار گذاشتند. بعد از آن ملاقات هم سفیر عربستان دیداری با من داشت و از محتوای آن گفت‌وگو خیلی به نیکی یاد کرد. این ملاقات تاثیر مثبتی در ذهن سفیر عربستان برجای گذاشته بود. مقامات عربستان‌سعودی صرفا به این بسنده کردند که چون ایشان برای ماموریت دیگری عازم است به ماموریتش در تهران خاتمه داده شده که البته رفتار متعارفی نبود و طبیعی‌تر این بود که حتی اگر قرار بود این سفیر به ماموریت دیگری اعزام شود، فرصت پیدا می‌کرد که با مقامات کشورمان به‌طور رسمی و در چارچوب پروتکل‌های موجود خداحافظی و به‌طور طبیعی کشور را ترک کند.

  گفتنی است چندی پیش آقای هاشمی رفسنجانی نامه‌ای به پادشاه عربستان فرستاد که برخی روزنامه های اصلاحطلب آن را دلیل اصلی اجرا نشدن حکم اعدام آیت الله باقر النمر قلمداد کردند!

  سایت هاشمی رفسنجانی نیز در مطالبی تحت عنوان “پیام هاشمی، آبی بر آتش عصبانیت عربستان” و “برکات پیام هاشمی برای ایران و عربستان” و … سعی در مطرح کردن دوباره وی در عرصه سیاسی داشت.
   

   

  برچسب ها :

  نظرات