آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ , Monday 23 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 45830
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ بهمن, ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  احمد دواتگر

  جوانانی که در اوج گمنامی تنها به عشق آرمان‌های انقلاب دل به آب‌های خروشان اروند زدند

  قرن‌ها بعد تاریخ از وجود جوانانی می‌گوید که در عصر خمینی کبیر به دور از هرگونه تلاش برای به دست آوردن نام، نان و نشان در اوج گمنامی تنها به عشق آرمان‌ها و ارزش‌های حاکم در انقلابی که رهبرشان برای آنها به ارمغان آورد دل به آب‌های خروشان اروند زدند.

  آوای شمال/ انگار همین دیروز بود که حاشیه اروندرود پرخروش، از جنب و جوش رزمندگان اسلام به خود می‌بالید؛ امواج پر تلاطم اروند با موج انسان‌های مصمم و با اراده در هم آمیخته شد تا عملیاتی را به نام عملیات والفجر ۸ در ساعت ۲۲ مورخ ۶۴/۱۱/۲۰ رقم بزنند.

   

  عملیاتی که در نوع خود تا آن لحظه از تاریخ جنگ بی‌نظیر بود، اگر چه ۳۰ سال از آن واقعه ماندگار می‌گذرد اما حماسه فرزندان خمینی کبیر در آن شب زمستانی برای همیشه در تاریخ جاودانه باقی می‌ماند.

   

  تاریخ در ذهن خود این حقیقت غیر قابل انکار را به ثبت رساند که عبور از رودخانه اروند به سادگی شکل نگرفت.

   

  تاریخ حماسه بچه بسیجی‌های بی‌ادعا؛ خصوصا بچه‌های غواص لشگر ویژه ۲۵ کربلا (گردان یارسول) را در شکستن خطوط مستحکم دشمن بعثی بر روی رودخانه اروند و سپس جنگ خیابانی در کوچه پس کوچه‌های شهر فاو و مقاومت جانانه در مقابل گارد خشمگین ریاست جمهوری عراق را در ذهن خود به یادگار سپرد.

   

  تاریخ به اهتزاز درآمدن پرچم مبارک امام هشتم به دست فرمانده وقت لشگر ویژه ۲۵ کربلا، آقا مرتضی قربانی بر بالای مناره مسجد شهر فاو را خوب به یاد دارد، پرچمی که مدت‌ها بر فراز گنبد رفیع امام رضا (ع) در اهتزاز بود.

   

  تاریخ در ذهن خود حماسه بچه‌های گردان مکانیزه و فرمانده دلیرش حاج آقا مقدس از لشگر ۲۵ کربلا را در طول بیش از دو ماه تلاش شبانه‌روزی در جاده فاو- ام‌القصر و فاو- بصره به خوبی به خاطر سپرده است.

   

  تاریخ تلاش یگان‌های توپخانه؛ خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی و هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران را در پشتیبانی از نیروهای سپاه و بسیج در این عملیات غافلگیر کننده برعلیه ارتش بعث عراق را نیز هیچ‌گاه فراموش نمی‌کند.

   

  اگر چه تاریخ در ذهن خود ناگفته‌های بسیاری از عملیات غرورآفرین والفجر ۸ به یادگار دارد اما قرن‌ها بعد برای انسان‌های آن روزگار از وجود جوانانی می‌گوید که در عصر خمینی کبیر به دور از هرگونه تلاش برای به دست آوردن نام، نان و نشان در اوج گمنامی تنها به عشق آرمان‌ها و ارزش‌های حاکم در انقلابی که رهبرشان برای آنها به ارمغان آورد دل به آب‌های خروشان اروند زدند تا دل امام و مردم کشورشان را شاد کنند.

   

  روح همه شهدای این عملیات و امام شهدا شاد

  برچسب ها :

  نظرات