آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ , Tuesday 17 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 45565
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ بهمن, ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۳
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  بررسی دلایل گرانی کالاهای خوراکی

  پیاز؛ کیلویی ۵۰۰۰ تومان/این‌بار صادرات بی‌رویه

  علاوه بر گرانی بسیاری از کالاهای خوراکی در ماه های اخیر، قیمت میوه و صیفی‌جات نیز روز به روز با افزایش غیرقابل باوری مواجه شده به‌طوری که قیمت پیاز که یکی از صیفی جات پر مصرف است به کیلویی 5 هزار تومان هم رسیده است‌.

  آوای شمال/ گرچه این روزها مسئولان از تنظیم بازار شب عید و کنترل گرانی‌ها در خصوص بازار میوه‌وتره‌بار دم می‌زنند اما گزارش میدانی ما، از افزایش قیمت‌ها در برخی اقلام نظیر مرغ، تخم مرغ، گوشت و… حکایت می کند.

  علاوه بر گرانی بسیاری از کالاهای خوراکی در ماه‌های اخیر، قیمت میوه و صیفی‌جات نیز روز به روز با افزایش غیرقابل باوری مواجه شده به‌طوری که قیمت پیاز که یکی از صیفی جات پرمصرف است، به کیلویی ۵ هزار تومان هم رسیده است‌.

  عضو اسبق هیات مدیره اتحادیه میوه و تره بار ساری درباره دلیل افزایش قیمت پیاز در بازار، افزود: این روزها، به‌دلیل نزدیک شدن به روزهای پایانی فصل پیاز، شاهد کاهش آن در انبارها و میادین میوه و تره بار کشور هستیم.

  سیدحسین یعقوبیان خاطرنشان کرد: این کاهش عرضه در کنار افزایش تقاضای بازار، موجب گرانی پیاز در بازار شده است که با ورود پیاز در چند هفته آینده، شاهد شکستن این قیمت در بازار خواهیم بود.

  قیمت پایین پیاز در سال گذشته، موجب عدم حصول سود مناسب توسط کشاورزان شد که این عامل در سال جاری، سبب کاهش کشت این محصول در کشور و در نهایت کاهش پیاز در بازار شد.

  شعبانی عضو هیات مدیره اتحادیه صنف میوه و تره بار تنکاین نیز در قیمت پیاز در میادین میوه و تره بار این شهر ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان و اظهار کرد: صادرات، کاهش میزان کافی پیاز در بازار و یخ زدگی پیاز از عوامل برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا و در نهایت گرانی یا افزایش قیمت پیاز در بازار است.

  سید منصور مه‌نما عضو هیات مدیره اتحادیه میوه و تره بار رامسر نیز قیمت پیاز در میادین این شهر ۳ هزار و ۸۰۰ تومان عنوان و خاطرنشان کرد: صادرات در حالی قیمت پیاز را به اوج رسانده است که توقف آن در خصوص سیب زمینی، موجب زیان حجره داران به جهت افت شدید قیمت آن شده است.

  احمد فخرآوران عضو هیات مدیره اتحادیه میوه و تره بار مرکز استان نیز کم شدن عرضه و افزایش تقاضا را یکی از دلایل گرانی پیاز برشمرد و تأکید کرد: صادرات بی رویه پیاز موجب عدم تعادل فی ما بین عرضه و تقاضا و در نهایت افزایش قیمت پیاز در بازار شده است.

  در حالی که در این هنگام از سال، ورود پیاز تبریز موجب تعادل فی ما بین عرضه و تقاضا و تعدیل قیمت این میوه، در بازار کشور می‌شد اما برخی از منابع خبری، از صادرات پیاز تبریز به روسیه خبر دادند که این امر نیز، بر شدت و مدت کاهش عرضه و افزایش قیمت پیاز در بازار کشور افزود.

  شنیده‌ها از قیمت ۳ هزار تومانی پیاز در مرزهای کشور حکایت دارد.

  برچسب ها :

  نظرات