آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ , Friday 20 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 45421
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ بهمن, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۲
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  ابلاغ دیرهنگام تسهیلات مشاغل خانگی و سخت‌گیری بانک‌ها در ایستگاه آخر

  مشاغل خانگی؛ کاری که با تسهیلات خرد و زودبازده بودن شهرت گرفته‌اند اما ابلاغ دیرهنگام این تسهیلات و سخت‌گیری بانک‌ها در ایستگاه آخر بلای جان کسانی شده است که قرار است از بیکاری که دامن‌گیر مازندران شده، فرار کنند.

  آوای شمال/ موضوع مشاغل خانگی در اقتصاد خانواده، خودباوری و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی در جامعه نقش مهمی دارد که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست.

  مشاغل خانگی؛ کاری که با تسهیلات خرد و زودبازده بودن شهرت گرفته‌اند اما ابلاغ دیرهنگام این تسهیلات و سخت‌گیری بانک‌ها در ایستگاه آخر بلای جان کسانی شده است که قرار است از بیکاری که دامن‌گیر مازندران شده است؛ فرار کنند.

  مازندران استانی است که در جای جای آن می‌شود شغلی بنا کرد با کمترین تسهیلات از فروش ترشی‌های خانگی، گلیم‌بافی و جاجیم بافی گرفته تا بستن جاروهای دستی؛ اما گاهی دست و پا کردن این شغل‌های کوچک دست‌‎مایه اولیه می‌خواهد و کسی که تا حدودی کار بلد است و با این طریق می‌تواند در قالب مشاغل خرد، نانی به کف آرد با مشکلی مواجه می‌شود که یکی دو ماهی باید با کفش آهنین بدود، اما اگر به آخر سال برخورد کند دیگر کارش سخت و سخت و سخت می‌شود.

  زهرا خانم به همراه دخترش برای تسهیلات خانگی که خودش آن را وام ۵ میلیون تومانی می‌داند و قرار است در حیات کوچک خانه‌اش دست به کار شود، دو ماهی است، می‌دود، اما هنوز به نتیجه نرسیده است و می‌گوید: جمع کردن مدارک یک طرف و گیر و گور بانک‌ها طرف دیگر.

  دل پردردی دارد و وقتی متوجه پیگیری‌های من می‌شود که از او می‌پرسم مشکلت چیست؛ شروع می‌کند و تند و تند حرف می‌زند و می‌گوید: به اتفاق همسرم گفتیم یک وام کم بگیریم تا کاری که بلد هستم و از مادرم یاد گرفتم را شروع کنم شاید فرجی بشود.

  می‌پرسم چه کاری بلد هستی؛ می‌گوید: گلیج بافی بلدم و می‌خواهم ببافم و از فروش آن زندگی‌ام بچرخد اما دیگر خسته شدم از بانک و خواستن مدرک معتبر گلایه دارد و …

  امسال موضوعی که مورد توجه است با توجه به اهمیت بحث مشاغل خانگی و همچنین تحقق فرمایش‌های مقام معظم رهبری شاهد ابلاغ دیرهنگام تسهیلات بودیم که با توجه به ایام پایانی سال مشکلاتی را برای بانک‌ها ایجاد کرده است که لازم است تمهیداتی اندیشیده شود.

  با توجه به اینکه اگر میزان اعتبار مازندران در سال جاری جذب نشود؛ سال آینده بودجه‌ای که قرار است به استان اختصاص پیدا کند با توجه به برگشت اعتبار کاهش می‌یابد و اگر برگشت کند به معنای کم‌کاری مسئولان استان است؛ با وجود این مسائل لزوم برنامه‌ریزی دقیق و منسجم بیش از پیش احساس می‌شود تا با چنین مشکلاتی مواجه نشویم.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در این باره در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به ابلاغ دیرهنگام تسهیلات مشاغل خانگی امسال، اظهار کرد: به طور حتم با اهتمام بانک‌ها و مسئولان مرتبط می‌توانیم اعتبار را جذب کنیم.

  کامران اصغری بیان کرد: برنامه‌های دولت در زمینه اشتغال از جمله پرداخت تسهیلات به کارخانه‌ها و واحدهای بزرگ و همچنین مشاغل خانگی و خوداشتغال امسال در مازندران نسبت به سال‌های قبل مطلوب‌تر بود.

  وی با اعلام اینکه در بحث مشاغل خانگی نهادهای کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی در کشور و مازندران در حال فعالیت هستند، گفت: سرجمع اعتبار امسال استان حدود ۷۹ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۶۱ میلیارد تومان مربوط به کمیته امداد و حدود ۱۸ میلیارد تومان مربوط به بهزیستی است.

  مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اضافه کرد: سال گذشته مازندران در راستای جذب تسهیلات خوداشتغالی و مشاغل خانگی رتبه نخست را در کشور کسب کرد و امسال نیز در این مدت بسیار موفق عمل کردند.

  این مسئول در پایان گفت: با توجه به ایام پایانی سال جلسات مختلفی با بانک‌ها را در دستور کار داریم تا بتوانیم این میزان اعتبار را به صفر برسانیم و مشکلی در این راستا نداشته باشیم.

  مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران در این باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: مشکلات موجود در بحث تسهیلات مشاغل خانگی خیلی مشمول این نهاد نمی‌شود.

  تیمور طهماسب‌پور بیان کرد: کمیته امداد امام خمینی برای پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی نیازی به مجوز سازمان‌های دیگر ندارد و در شهرستان‌ها این تسهیلات با هماهنگی کمیته امداد و کار پرداخت می‌شود.

  وی با اشاره به اینکه امسال تسهیلات مشاغل خانگی صرف تنها یک‌میلیارد تومان است، افزود: این میزان تسهیلات با توجه به اینکه یک ماه از زمان ابلاغ آن می‌گذرد ۳۰ درصد آن توسط بانک ملی جذب شده و بقیه تسهیلات در حال جذب است.

  مدیرکل کمیته امداد امام خمینی مازندران، به همکاری خوب بانک‌ها در این زمینه اشاره کرد و گفت: در کنار مشاغل خانگی، سهمیه تسهیلات مشاغل خرد امسال ۸۲ میلیارد است که بیش از ۶۰ میلیارد تومان توسط بانک‌ها توزیع شده است.

  این مسئول با تاکید بر اینکه به صورت مستمر پیگیر جذب اعتبارات هستیم، خاطرنشان کرد: انتظار ما از بانک‌ها این است که بحث ضامن را آسان بگیرند، اما برخی از بانک‌ها در زمینه ضامن سخت‌گیری زیادی اعمال می‌کنند که در توان مددجویان نیست.

  طهماسب‌پور یادآور شد: با توجه به اینکه امسال اعتبارات دیر ابلاغ شد جذب ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نشان‌دهنده همکاری مجموعه با ما است.

  وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره احتمال برگشت این اعتبار، اظهار داشت: سعی ما این است نداشته باشیم و در حال تلاش هستیم که هیچ اعتباری برگشت نخورد.

  به گزارش فارس، امیدواریم با همکاری بین بخشی و اهتمام مسئولان شاهد جذب صد در صدی اعتبار و به ثمر رسیدن بحث مشاغل خانگی در مازندران باشیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات