آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ , Monday 23 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 45358
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ بهمن, ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  سی‌بی‌سی گزارش داد:

  آیا یخ روابط دیپلماتیک ایران و کانادا آب می‌شود؟

  سیاستمداران کانادایی معتقدند بدون برقراری روابط دیپلماتیک، امکان جلب نظر مقامات ایرانی و به دنبال آن برقراری روابط تجاری گسترده وجود نخواهد داشت.

  آوای شمال/ «سی بی سی» در گزارشی نوشت: لغو تحریم‌ها علیه ایران، رونقی در کسب و کار کانادایی ها و مزیتی بزرگ برای هر دو کشور خواهد بود. این در حالیست که تحلیلگران معتقدند، ذوب شدن روابط یخ زده دو کشور، برای دولت کانادا بدون خطر نخواهد بود.

  با بسته شدن پرونده هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و تایید کشورها بر اجرای تعهدات طرفین، «استفان دیون،» وزیر امور خارجه کانادا هفته گذشته از برداشته شدن همه تحریم‌های ایران خبر داد. خبری که راه را برای صادرات اقلام غیرنظامی کانادا به ایران هموار می کند. با برچیده شدن بخش عمده‌ای از تحریم‌ها علیه ایران، دولت «جاستین ترودو» نیز آمادگی خود را برای بازگرداندن بخشی از ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده ایران از صندوق پول کانادا، اعلام کرد. این در حالی است که برخی از احزاب افراطی دولت کانادا همچنان نسبت به نحوه هزینه کردن این دارایی ها از سوی دولت ایران بیم دارند. احزاب افراطی در کانادا مدعی هستند، خارج کردن اموال ایران از بانک‌های کانادا به نفع بسیاری از قدرت‌های بزرگ نیست، چرا که ایران با بخشی از دارایی های آزاد شده می تواند گروه های تروریستی منطقه همچون حزب الله، حکومت بشار اسد و شبه نظامیان عراق را از نظر نظامی تقویت کند (!) و این به معنای هزینه بیشتر قدرت‌های غربی برای مقابله با تروریسم است.

  «تونی کلمنت،» از منتقدان حزب محافظه کار در روابط بین الملل، پس از اعلام لغو تحریم‌های ایران از سوی وزیر خارجه کانادا، اقدام دولت در قبال ایران را «غیر مسئولانه» و «ناامید کننده» دانست. او می گوید: همه ما می دانیم ایران سابقه طولانی در حمایت از حزب الله، حماس و نیروهای شیعه در کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه بحرین و یمن دارد و این در راستای سیاست‌های کانادا در حمایت از اسرائیل نیست.

  با این حال برخی از سیاستمداران کانادایی معتقدند، موضع دولت «ترودو» در قبال ایران نسبت به گذشته انعطاف پذیرتر شده است. آنها ازسرگیری روابط دو کشور را، آغازی برای تقویت موقعیت کانادا در خاورمیانه و بهره برداری بی واسطه از منابع غنی نفتی این منطقه عنوان کرده اند.

  «توماس جونو،» استاد دانشگاه اتاوا و از تحلیلگران حوزه خاورمیانه درباره برقراری روابط ایران و کانادا می گوید: لغو تحریم های ایران حرکتی صحیح از سوی دولت جاستین ترودو است. مکتب فکری من این است که با بچه های بد مدرسه باید صحبت کرد، نه اینکه آنها را تنبیه کرد. کانادا همانند بسیاری از کشورهای اروپایی از برقراری روابط با ایران بهره مند خواهد شد.

  بازاری بکر برای کسب و کار

  اقتصاد کانادا برنامه های خود را با شرایط پس از تحریم ایران هماهنگ می کند. ایران یکی از بازارهای بکر با جمعیت ۸۰ میلیون نفری در خاومیانه است. اتاق بازرگانی کانادا که بزرگترین گروه اقتصادی این کشور است،با استقبال از برقراری روابط تجاری با ایران، این تصمیم دولت کانادا را یک حرکت خوب اقتصادی عنوان کرد.

  «پرین بیتی،» رئیس اتاق بازرگانی کانادا درباره برقراری روابط تجاری با ایران می گوید: با تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای تعهدات ایران، دیگر هیچ نگرانی برای از سرگیری روابط با این کشور وجود ندارد. بیش از یک دهه تحریم نفت و گاز ایران، این کشور را در حوزه انرژی فلج کرده بود، بنابراین بازار انرژی ایران، بهترین فرصت برای سرمایه گذاری است.

  روابط ایران – کانادا، تله بمب گذاری شده؟؟!!

  اجرای تعهدات دوجانبه تهران و اتاوا با توجه به اقدامات گذشته «استفن هارپر،» رهبر حزب محافظه کار تا حدودی مشکل به نظر می رسد و تنها با بازگشایی سفارت‌ها امکان تعدیل مشکلات دیپلماتیک بین دو کشور وجود دارد.

  «جونو» معتقد است برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور ارجحیت دارد. چراکه با دست کشیدن روی در سفارتخانه ها، نمی توان ادعا کرد، روابط از سرگرفته شده است. دولت هارپر روابط ایران و کانادا را روی تله ای از بمب رها کرد و ایران را بزرگترین تهدید برای صلح جهان دانست که در نهایت به بسته شدن سفارتخانه های دو کشور منجر شد. در حال حاضر دولت ترودو باید نسبت به حذف نام ایران از فهرست سیاه حامیان تروریست اقدام کند و با بازگشایی سفارت خانه ها، روابط دیپلماتیک را از سر بگیرد. درغیر اینصورت بدون برقراری روابط دیپلماتیک، امکان جلب نظر مقامات ایرانی و به دنبال آن روابط تجاری گسترده وجود نخواهد داشت.

  برچسب ها :

  نظرات