آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ , Monday 16 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 45267
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ بهمن, ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۶
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  آیا مجلس در تعطیلات به تاسیسات هسته‌ای اراک خواهد رفت؟

  کمیسیون امنیت ملی براساس وظیفه قانونی خود برای انجام نظارت بر اجرای برجام، بازدید از مراکز هسته‌ای را در دستور کار دارد.

  آوای شمال/ دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پایان راه پر فراز و نشیب هسته‌ای بعد از ماه‌ها مذاکرات بر سر مسائل هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ نبود. نظارت بر اجرای صحیح برجام، خود مقوله‌ای بسیار مهم و اساسی بود که این امر برعهده سه نهاد اصلی در کشورمان یعنی مجلس شورای اسلامی، وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی قرار داده شد.

  وکلای ملت نیز براساس وظیفه‌ای که حکومت در راستای این نظارت برعهده مجلس قرار داده بود، قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام را تصویب و رسما کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را مسئول نظارت بر حسن اجرای برجام و تهیه گزارشی نظارتی در همین راستا کرد. لذا براساس این قانون قرار شد، وزارت امور خارجه هر سه ماه یکبار گزارشی از اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی ارائه کرده و این کمیسیون نیز به منظور اطلاع نمایندگان و مردم هر ۶ ماه گزارشی را در صحن علنی قرائت ‌کند.

  آیا مجلس از تاسیسات هسته‌ای اراک بازدید خواهد کرد؟

  *بازدید از تاسیسات هسته‌ای با هدف نظارت

  کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز برای بررسی نحوه انجام این وظیفه قانونی طی نشستی مصوب کرد که تدبیر نظارت بر اجرای برجام در این کمیسیون به عهده هیات رئیسه آن باشد که در ادامه هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی برای تهیه یک گزارش کامل و جامع بازدید از تاسیسات هسته‌ای نطنز، فردو و راکتور آب سنگین اراک را به عنوان یکی از ابزارهای نظارتی در کنار دریافت گزارش‌هایی از وزارت امور خارجه در دستور کار خود قرار داد.  تا رسما روند نظارت بر اجرای برجام را آغاز کنند.

  علاء‌الدین بروجردی، اسماعیل کوثری، حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا و محمدحسن آصفری تعدادی از اعضای کمیسیون امنیت ملی بودند که با هدف بررسی صحت و سقم برچیده شدن سانتریفیژهای تأسیسات هسته‌ای نطنز اولین سفر و بازدید خود را از مراکز هسته‌ای نطنز و آب سنگین در آذر ماه انجام دادند تا نشان دهند روند نظارت بر اجرای برجام رسما آغاز شده است.

  این اعضا همچنین در ادامه و در راستای وظیفه نظارتی خود در دی ماه سفری به استان قم انجام دادند تا از تأسیسات هسته‌ای فردو بازدید کنند. اما کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بعد از زمان اجرای رسمی برجام یعنی ۲۶ دی ماه که تغییرات نهایی در راکتور آب سنگین اراک انجام شد تاکنون سفری را به منظور بازدید از این مرکز هسته‌ای انجام نداده است. این کمیسیون برای ارائه گزارش سه ماه خود به صحن علنی مجلس در کنار دریافت گزارشاتی از نمایندگان وزارت امور خارجه در حوزه نحوه اجرای برجام مسلما به یک گزارشی هم از بازدید میدانی از تاسیسات هسته‌ای اراک دارد.

  آیا مجلس از تاسیسات هسته‌ای اراک بازدید خواهد کرد؟

  *مجلس در تعطیلات به تاسیسات اراک می‌رود

  اما “سیدحسین نقوی‌حسینی” عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از احتمال بازدید اعضای این کمیسیون از تاسیسات هسته‌ای اراک در ایام تعطیلات خانه ملت خبر داد.

  این نماینده مردم قم با اشاره به وظیفه قانونی که مجلس به منظور نظارت بر اجرای برجام بر عهده کمیسیون امنیت ملی قرارداده است، گفت: بازدید از مراکز هسته‌ای فردو و نطنز تاکنون انجام شده است.

  وی با تاکید براینکه احتمالا طی هفته‌های تعطیلی مجلس بازدیدی از تاسیسات هسته‌ای اراک انجام خواهد شد، اظهار داشت: بازدید از تاسیسات هسته‌ای فردو را کمیسیون امنیت در زمان تعطیلات مجلس انجام داد و اکنون نیز هیئت رئیسه این کمیسیون تصمیم نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

  باید اذعان کرد که مجلس به دلیل حضور وکلای ملت در حوزه‌های انتخابیه خود به منظور انجام امور نمایندگی و همچنین انجام فعالیت‌های تبلیغاتی برای شرکت در انتخابات دور دهم مجلس شورای اسلامی تا تاریخ دهم اسفند ماه تعطیل خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات