آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ , Monday 16 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 45240
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ بهمن, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اظهارات توهین آمیز مقامات آمریکایی ادامه دارد

  مقامات آمریکایی مزد تعطیلی راکتور اراک را به دولت تدبیر دادند

  اما از طرفی دیگر با این‌که دولت یازدهم و مقامات دیپلماسی آن در طی دو سال و نیم گذشته با تاکید بر موضوعات چون «تندروهای داخلی آمریکا» سعی کردند تا تمایزی بین دولت اوباما و کنگره- که اکثریت آن جمهوری خواه هستند- ایجاد کنند اما در مقابل دولت آمریکا در ازای تمامی اقداماتی که تیم مذاکره کننده ایران برای اعمال محدودیت های شدید بر صنعت هسته ای کشور پذیرفته حاضر به تغییر لحن توهین آمیز خود نیستند.

  آوای شمال/ در حالی که مقامات دولتی سعی دارند سردمداران فعلی ایالات متحده را جریان میانه رو در آمریکا معرفی کنند با این حال رویکرد آمریکایی ها بیانگر آن است که برخلاف رویه مقامات دولتی ایران هچنان بر دشمنی خود با مردم و حکومت ایران تاکید دارند و در این بین از به کار بردن الفاظ توهین آمیز ابایی ندارند.
   
  وندی شرمن عضو ارشد سابق تیم آمریکایی در نشستی که اندیشکده ویلسون برگزار شد مذاکره‌کننده سابق آمریکا در ادامه گفت: «خصومت میان ایران و آمریکا سابقه‌ای دیرینه دارد و به پیش از انقلاب، یعنی زمانی که واشنگتن با همکاری لندن، حکومت دموکراتیک محمد مصدق را سرنگون کرد، بازمی‌گردد.» وی اقدام آمریکا و انگلیس در ایجاد کودتا در ایران را که به گفته همگان حتی برخی از مقامات آمریکایی مانند مادلین آلبرایت کودتا بوده را تنها «تلاشی برای تغییر مسیر تاریخ» توصیف کرد.
   
  نکته جالب توجه این است که وندی شرمن که از اعضای کلیدی هیات آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای با ایران بوده، این روزها و پس از اجرای رسمی برجام مکررا  و دقیقاً زمانی که کار از کار گذشته است شروع به هجمه و حمله به مقامات ایرانی می‌کند.
   
  شرمن در ادامه اظهاراتش در این نشست بار دیگر جمله هفته قبل خود را تکرار کرد. وی گفت: «در ایران میانه رو وجود ندارد، بلکه تندرو و تندروی تندرو وجود دارد.»
   
  اما جالب‌تر آن است که در این ایام که برخی با خوش خیالی منتظر اقدامات ایالات متحده در اجرای برجام هستند، وندی شرمن پا را فراتر از آن گذشته و به جای پذیرش اقدام غیر قانونی آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد این عمل را صرفا «تلاشی برای تغییر مسیر تاریخ» دانسته است؛ لذا انتظار درست اجرا کردن برجام توسط آمریکا بسیار دور از ذهن می‌باشد .
   
  اما از طرفی دیگر با این‌که دولت یازدهم و مقامات دیپلماسی آن در طی دو سال و نیم گذشته با تاکید بر موضوعات چون «تندروهای داخلی آمریکا»  سعی کردند تا تمایزی بین دولت اوباما و کنگره- که اکثریت آن جمهوری خواه هستند- ایجاد کنند اما در مقابل دولت آمریکا در ازای تمامی اقداماتی که تیم مذاکره کننده ایران برای اعمال محدودیت های شدید بر صنعت هسته ای کشور پذیرفته حاضر به تغییر لحن توهین آمیز خود نیستند.
   
  خوش خیالی برخی مقامات درباره تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران در حالی است که «فریبکاری» بخش جدایی ناپذیر سیاست های آمریکا در قبال دیگر کشورها به حساب می آید، موضوعی که بسیاری از اساتید عرصه روابط بین الملل نیز به آن تاکید کردند،هر چند که برخی همچنان به وعده های سرخرمن مقامات آمریکایی دل خوش کرده اند.
   
  گفتنی است که خوش‌بینی مفرط به مقامات آمریکایی بارها مورد انتقاد مقام معظم رهبری قرار گرفته است؛در آخرین نمونه نیز رهبر انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و جمعی از پرسنل نیروی هوایی در نوزدهم بهمن امسال دراین ارتباط گفتند: « کسانی که از دشمنان خود غافل می شوند و دلشان به آنها خوش است، هیچ گاه مورد تمجید مردم قرار نمی گیرند. دشمن لبخند می زند، شما هم لبخند می زنید، اما باید مراقب بود که پشت لبخند دشمن چه حیله ای نهفته است.»

  برچسب ها :

  نظرات