آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ , Monday 23 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 45231
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ بهمن, ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  وقتی که دزد پررو یقه صاحبخانه را می‌گیرد!

  اعتراض به پخش تصویر گریه تفنگدار آمریکا

  سخنگوی نیروی دریایی آمریکا گفت سوءاستفاده از ملوانان ما در تبلیغات ایران ما را منزجر کرده است.

  آوای شمال/ پایگاه خبری نیوی تایمز نوشت: در جدیدترین اقدام تبلیغاتی تلویزیون دولتی ایران تصاویر تفنگدار آمریکایی را که در دوران بازداشت در ایران گریه می کرد، منتشر کرد. این اقدام با انتقاد و محکومیت نیروی دریایی آمریکا مواجه شد.

  کوین استفنز، سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا گفت: همانگونه که جان کری، وزیر امور خارجه گفت سوءاستفاده از ملوانان ما در تبلیغات ایران ما را منزجر کرده است. بازداشت نیروهای ما عصبانی کننده و غیرقابل قبول بود.

  وی بدون ذکر دلیل حضور نیروهای متجاوز امریکا در هزاران کیلومتر خارج از مرزهای خود و آنهم در داخل محدود آبی جمهوری اسلامی ایران و کنار جزیره “فارسی”، افزود: ایرانیان باید نظامیان آمریکایی را از آبهای خودشان به سمت بیرون همراهی و به آنها پیشنهاد کمک‌ های فنی ارائه می‌کردند.

  استفنز از توضیح اقدام تجاوزکارانه و ضدامنیتی ملوانان امریکایی علیه تمامیت ارضی ایران طفره رفت و با بیان این که «هر ملوان حرفه‌ای می‌داند کمک به سایر ملوانانی که با مشکلات فنی مواجه یا از مسیر خود منحرف شده‌اند، یک وظیفه است»، افزود: اقدام مسئولانه ای که ایرانی ها پس از برخورد با نیروهای ما در آبهای خود باید انجام می دادند این بود که آنها را با آرامش و به صورت صلح آمیز به خارج آبهای خود هدایت کنند و درصورت وجود مشکلات فنی در یکی از قایق ها به آنها یاری رسانند.

  وی گفت: اینکه نیروهای ما به زور سلاح متوقف و بازداشت شدند، عصبانی‌ کننده و غیرقابل قبول بود. البته ما خوشحالیم که سرانجام دیپلماسی توانست مفید واقع شود، اما اگر نیروی دریایی ایران حرفه‌ای و مسئولانه عمل کرده بود، کار به اینجا کشیده نمی شد.

  سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا در ادامه با بیان این که از سال ۲۰۱۲ تاکنون نیروی دریایی آمریکا هفت بار به ملوانان ایرانی کمک کرده است، تاکید کرد: تحقیقات در این زمینه ادامه دارد اما به نظر می رسد حضور نیروهای آمریکایی در آبهای ایران در نزدیکی جزیره فارسی اتفاقی بوده است.

  برچسب ها :

  نظرات