آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ , Sunday 22 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 44916
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۹
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  “فرماندهان سپاه” درباره “اعزام نیروی نظامی سعودی به سوریه” چه گفتند؟ + تصاویر

  فرماندهان سپاه نظراتی را درباره اعزام نیروی سعودی به سوریه داشتند.

  آوای شمال/ رژیم سعودی ۵ سال است که پشتیبانی های لجستیکی، مالی و تسلیحاتی را از تروریست های تکفیری در سوریه انجام می‌دهد و در این پروسه هیچ توفیقی را کسب نکرده است.
   

  با شروع عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش فدراسیون روسیه از طریق پایگاه های نظامی اش در سوریه از جمله “لاذقیه” و “طرطوس” گمانه زنی ها درباره تضعیف تروریست های تکفیری افزایش یافته است.

  پس از آغاز عملیات آزاد سازی استان “حلب” با نام “نصر” که چند ماهی است در حال انجام بوده، همپیمانان تروریست های تکفیری به شدت نگران تضعیف متحدان خود از جمله داعش، جبهه النصره و احرار الشام شدند.

  **پیشروی ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه به شدت ترکیه و عربستان سعودی را نگران کرده است

  پیشروی ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه به شدت ترکیه و عربستان سعودی را نگران کرده و اخیرا سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ارتش رژیم سعودی مدعی شده که اگر ائتلاف بخواهد آماده اعزام نیروی نظامی به سوریه هستیم.  البته این موضوع با واکنش “کرملین” مواجه شده و مقامات ارشد فدراسیون روسیه معتقدند که این کار (اعزام نیروی نظامی سعودی به سوریه) به نوعی اعلام جنگ است.

  «ایندیپندنت» در مطلبی نوشت: گسیل شدن نیروهای زمینی عربستان سعودی به سوریه جنگ داخلی آن کشور و دیگر بخش های منطقه را دستخوش دگرگونی های بنیادینی خواهد ساخت. ولی پرسش این است که آیا به راستی این کار شدنی است.   این روزنامه می‌افزاید: سعودی ها زمانی این مطلب را اعلام کردند که چشم انداز آشتی در سوریه با ناکامی گفتگوها در  “ژنو” رنگ باخت و دامنه درگیریها با تلاش نیروهای دولتی برای محاصره ” حلب” به پشتیبانی حمله هوایی روسیه منجر  شد.

  ایندیپندنت تصریح کرد: رابطه تلخ روسیه و ترکیه، به ترتیب پشتیبانان دولت و شورشیان سوریه، نیز بدتر از این که هست شده و “آنکارا”،  “مسکو”  را متهم می کند در تلاش است  “حلب”  را با محاصره به گرسنگی بکشاند؛ ولی روس ها ادعا می کنند ترکیه برنامه‌ریزی کرده تا سوریه را اشغال کند.  این روزنامه ادامه داد: نیروهایی که عربستان به سوریه اعزام خواهد کرد احتمالاً با نیروهای ارتش سوریه و حزب الله و حامیانشان مواجه خواهند شد و این موجب افزایش تنش و وخامت اوضاع می شود.

  این روزنامه در ادامه نوشت: هریک از سربازان سعودی که به سوریه برود خود را در دل موقعیتی آتشفشانی خواهد دید. هرچند دلیل برجسته برای آمدن آنها مبارزه با تروریست های داعش عنوان شده، آنها وادار به درگیری با داوطلبان ایرانی و مبارزان حزب الله لبنان نیز خواهند شد.

  عربستان سعودی نیز با ایران و هم پیمانانش روبه رو خواهد شد. ولی آیا مداخله زمینی سعودی بر ضد داعشی ها رخ خواهد داد؟ عربستان و دیگر کشورهای خلیج فارس بخشی از ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا هستند. ولی در این چهار ماه هیچ کاری نکرده اند و به جایش حمله هوایی به انصارالله را در یمن در دستور کار قرار داده اند، نیروهایی که ثابت شده بیش از آنچه انتظار می رفت سرسخت هستند.

  البته هم اکنون عربستان در جنگ یمن شکست های تاسف باری را متحمل شده که به نظر می‌رسد جنگ یمن به مراتب آسان تر از جنگ سوریه باشد؛ اگر سعودی ها در جنگ یمن شکست خوردند چگونه می‌توانند در آوردگاه بسیار سخت سوریه پیروز شوند؟

  البته فرماندهان ارشد و اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اعزام نیروی نظامی عربستان به سوریه واکنش نشان دادند که از جمله فرماندهان سپاه می‌توان به سردار سرلشکر “محمد علی جعفری” فرمانده کل سپاه و سردار سرتیپ “حسین سلامی” جانشین فرمانده کل سپاه و سردار سرلشکر “محسن رضایی” فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشاره کرد.

  ***سرلشکر رضایی: اگر دولت سعودی نیرو به سوریه اعزام کند کل منطقه در آتش خواهد سوخت  

  سرلشکر  “محسن رضایی” دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده اسبق کل سپاه  با ارسال پستی در اینستاگرام خود، نسبت به اعزام ارتش سعودی به سوریه هشدار داد و همچنین پیشبینی کرده اند در صورت برخورد روسیه، ترکیه، عربستان و سوریه با یکدیگر و پس از آن هم ورود امریکا و یک جنگ بزرگ منطقه ای، محتمل است.  این مطلب که در پی انتشار خبر موافقت آمریکا با ورود نیروی زمینی ارتش عربستان به سوریه و هشدار کرملین نسبت به وقوع یک جنگ در منطقه منتشر شده است، به شرح ذیل می باشد:

  پس از شکست داعش و النصره در عراق (الرمادی) و سوریه (مخصوصا “حلب”)، عربستان و آمریکا تصمیم گرفته اند که سربازان سعودی را برای نجات باقیمانده تکفیری ها و درگیری با ارتش سوریه، وارد سوریه کنند.

  در چنین شرایطی، برخورد روسیه، ترکیه، عربستان و سوریه با یکدیگر و پس از آن هم ورود امریکا و یک جنگ بزرگ منطقه ای، محتمل است.   بی تردید دولت سعودی، که دیوانه وار به هر اقدامی دست می زند اگر چنین حرکتی را مرتکب شود،کل منطقه از جمله عربستان در آتش خواهد سوخت! که البته ایران از آن دور خواهد بود.

  **سردار سلامی: ظرفیتی از نظر قدرت زمینی برای رژیم آل سعود باقی نمانده است

  سردار سرتیپ  “حسین سلامی” جانشین فرمانده کل سپاه درباره “اعزام نیروی نظامی سعودی به سوریه” با اشاره به این که عربستان امروزه در یک جنگ نابرابر مورد حمایت از سوی کشورهای بیگانه قرار گرفته است، عنوان داشت:  حتی در این جنگ نابرابر که تمام شاخص های غلبه قدرت از لحاظ ظاهری با آن ها است امروزه آن ها در صحنه استراتژیک یمن ناکام مانده اند.

  جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به اجیر کردن نیروهایی از سوی عربستان برای حضور در یمن عنوان کرد: آن ها در این جنگ اجاره ای زمینی با عدم موفقیت روبرو شدند. وی با اشاره به این که ظرفیتی از نظر قدرت زمینی برای رژیم آل سعود باقی نمانده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران برآوردهای دقیقی از آن ها دارد.

  سردار سلامی تاکید کرد: عربستان سعودی این نیروها را برای چه جریانی می خواهد به سوریه اعزام کند؟ آیا نیروی های ارتش عربستان قادر است با گروه های تکفیری در صحنه میدانی سوریه بجنگد پس باید اظهار داشت چنین ظرفیتی در عربستان دیده نمی شود.

  جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران با اشاره به این که  عربستان رژیمی است که رویاها و آرزوهای خود را بیشتر طرح می کند تا نمایش درست از واقعیت هایی که در خود ذخیره دارد گفت: بیان چنین مسائلی  از جمله اعزام نیرو از سوی عربستان به سوریه بیشتر عملیاتی روانی محسوب می شود زیرا آن ها می خواهند از نظر ظاهری خود را در این عرصه به عنوان یکی از عوامل مبارزه با تروریست معرفی کنند و خود را در عالم خیال به عنوان قدرت منطقه ای در جهان عرب به جهانیان معرفی سازند. وی با اشاره به این که رژیم سعودی تنها به شکل سملبلیک به سوریه نیرو اعزام می کند ادامه داد: عربستان بازنده استراتژیک پیروزی های میدانی اخیر در سوریه است.

  **سرلشکر جعفری:  رژیم سعودی جرات اعزام نیرو به سوریه را ندارد

  سردار سرلشکر “محمد علی جعفری” فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره “اعزام نیروی نظامی سعودی به سوریه” گفت: آنها فکر می‌کردند با پشتیبانی و تامین مالی می‌توانند امتیازی در سوریه به دست آورند ولی پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت، تمام برنامه‌های آنها را به هم ریخته است.

  فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  ادامه داد: آنها ادعا کرده‌اند که نیرو اعزام خواهند کرد اما فکر نمی‌کنم جرات چنین کاری داشته باشند چون ارتش آنها یک ارتش کلاسیک است و تاریخ نشان داده توان مقابله با رزمندگان اسلام را ندارند.

  به نظر می‌رسد پادشاهی عربستان به شدت از پیشروی های اخیر ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه در  “ریف شمالی حلب” نگران است و سعی می‌کند با تحریک ترکیه و اعزام نیروی نظامی اش یک جبهه دیگر در شمال سوریه ایجاد کند و مانع پیشروی های بیشتر ارتش سوریه شود که البته این امر یک تاکتیک شکست خورده خواهد بود. 

  برچسب ها :

  نظرات