آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ , Monday 23 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 44661
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ بهمن, ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  وزیر آموزش و پرورش:

  تحصیل ۴۰۰ هزار دانش‌آموز در ۳۳۰۰ مدرسه شبانه‌روزی کشور/ اعتبارات مدارس شبانه‌روزی کافی نیست

  وزیر آموزش و پرورش از تحصیل ۴۰۰ هزار دانش‌آموز در ۳۳۰۰ مدرسه شبانه‌روزی خبر داد و گفت: اعتبار حدود 40 میلیارد تومان برای مدارس شبانه‌روزی، کافی نیست.

  آوای شمال/ علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در نخستین جشنواره ملی حامیان مدارس شبانه‌روزی که در مجتمع فرهنگی آدینه برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: در سند تحول بنیادین که تدوین و تصویب آن ۱۰ سال طول کشید و مبنای کار آموزش و پرورش است، دو پیام وجود دارد که یکی ارتقای کیفیت آموزش و پرورش و دیگری عدالت آموزشی است.

  وی ادامه داد: در حوزه عدالت آموزشی امروز در دوره ابتدایی هیچ دانش‌آموز لازم‌التعلیمی وجود ندارد که امکانات آموزشی در اختیارش نباشد و سال گذشته ۱۱۰ مدرسه تک‌دانش‌آموزی داشتیم.

  فانی با بیان اینکه ۴۸۰۰ مدرسه با کمتر از ۵ دانش‌آموز داریم که نشان می‌دهد به برکت انقلاب اسلامی هیچ دانش‌آموز محروم از کلاس درس وجود ندارد، افزود: قریب ۹۸٫۵ درصد دانش‌آموزان در دوره ابتدایی تحت پوشش هستند و درصد باقیمانده به دلیل مشکلات فرهنگی است و اینکه خانواده‌ها فرزندانشان را به مدرسه نمی‌فرستند.

  وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بحث انسداد مبادی بیسوادی گام موثری بوده که حتی این یک درصد را هم به مدرسه برسانیم و حضور مدیران و مسئولان درِ منازل، کار خوبی بوده که در یکی دو سال اخیر دنبال شده است.

  وی اضافه کرد: در متوسطه اول ۹۴ درصد دانش‌آموزان مشغول به تحصیل هستند که این درصد در تاریخ کشور بی‌سابقه است و ۸۲ درصد دانش‌آموزان در متوسطه دوم مشغول به تحصیل هستند.

  فانی تصریح کرد: در متوسطه اول و دوم ما نمی‌توانیم با تعداد کم دانش‌آموز در روستا، مدرسه ایجاد کنیم به دلیل اینکه یک کلاس متوسطه دوم به ۷ تا ۸ دبیر تخصصی نیاز دارد و تأمین این تعداد معلم برای یک یا ۲ دانش‌آموز امکان‌پذیر نیست لذا راه‌هایی را دنبال کردیم و یکی از راه‌ها، روستا مرکزی است اما این نیز در همه جا امکان‌پذیر نبوده و تنها راه حل بحث مدارس شبانه روزی است.

  وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال ۶۶ ، ۲ مدرسه شبانه روزی دخترانه در مقطع راهنمایی ایجاد کردم و به دنبال آن دبیرستان دخترانه و پسرانه شبانه روزی ایجاد شد و الان بیش از ۴۰۰ هزار دانش‌آموز در ۳۳۰۰ مدرسه شبانه روزی مشغول به تحصیل هستند.

  وی افزود: از جمله اقدامات بعد از انقلاب تأسیس مدارس نمونه دولتی بود که بنده ایجاد کردم و مدارس شبانه روزی و نمونه دولتی به دل روستاها می‌رود و می‌تواند استعدادهایی را رشد دهد و ذخیره‌ای برای انقلاب باشد.

  فانی با بیان اینکه امسال از اعتبارات دولتی بیش از ۷ میلیارد تومان برای تجهیز مدارس شبانه‌روزی تخصیص داده‌ایم، گفت: این کفایت نمی‌کند و حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای ۴۰۰ هزار دانش‌آموز شبانه روزی کفایت نمی‌کند.

  وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امسال بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان خیرین برای ساخت و ساز مدارس تعهد داده‌اند و بخشی از خیرین نیز می‌توانند در اداره مدارس مشارکت کنند و پیشنهاد می‌کنم خیرین خودشان امنای مدارس شوند و آمادگی داریم در توسعه مدارس شبانه روزی در حوزه مشارکت مردمی و هیأت امنایی کردن شبانه روزی‌ها با حضور خیرین اقدام کنیم و در آینده شاهد حضور مردم در اداره مدارس شبانه روزی و تزریق منابع جدید از سوی مردم در این خصوص باشیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات