آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ , Wednesday 18 September 2019

  ابزار هدایت به بالای صفحه

  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 44649
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ بهمن, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۵
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  روایت توکلی از گفت‌وگوی بودجه‌ای‌ با لاریجانی

  برنامه پنجم یک سال تمدید می‌شود/ دولت هم بودجه چنددوازدهم می‌دهد/ استفاده از روش «راه بنداز جا بنداز» توسط روحانی

  نماینده تهران در مجلس اعلام کرد قرار شده برنامه پنجم یک سال تمدید شود و دولت هم بودجه چنددوازدهم دهد.

  آوای شمال/ احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی مطلبی اعلام کرد، قرار شده است، برنامه پنجم یکسال تمدید شود و دولت هم بودجه چند دوازدهم دهد.

  توکلی نوشته است: مدتی پیش با جمعی از نماینده‌ها نسبت به اشکالات جدی لایحه دولت در خصوص برنامه ششم به آقای لاریجانی نامه‌ای نوشتیم و اشکالات آن را توضیح دادیم. این لایحه اساساً نمی‌تواند اسم برنامه توسعه داشته باشد.

  دولت در ابتدای این لایحه به صراحت نوشته است برنامه توسعه آن چیزی است که دولت تعیین می‌کند. این حرف با ۳۷ سال برنامه‌نویسی قبل و بعد انقلاب هم‌خوانی ندارد. حتی قبل انقلاب هم گفتند مجلسین باید برنامه‌های عمرانی را تصویب کنند.

  لایحه دولت از طرفی مشخصات برنامه را ندارد؛ نه از حیث علمی و نه جنبه‌های قانونی. اشتباه آقای روحانی این است که وقتی می‌خواهد برداشت جدیدی از قانون داشته باشند، ابتدا باید این نظر را با مجلسی‌ها محک بزند نه اینکه بجای گفت‌وگو از روش «راه بنداز جا بنداز» استفاده کند.

  البته هنوز هم شفاف نکرده و نپذیرفتند که قانون را تغییر داده‌اند. مسئله دیگر این است که گفتند حسب توافق برجام مصلحت‌سنجی کردند. سؤال این است که این مصلحت‌سنجی چه نسبتی با قانون دارد. مگر می‌شود با مصلحت، قانون را کنار بزند؟

  از طرفی سخنگوی دولت می‌گوید که ما لایحه دادیم حالا خودتان اصلاح کنید. این حرف نادرست و غلطی است. چون نه ساختار مجلس و نه قانون اجازه چنین کاری را به مجلس نمی‌دهد.

  در نهایت بعد از نامه‌ای که به رئیس مجلس نوشتیم، آقای لاریجانی را دیدم و او هم گفت استدلال نامه را قبول دارم. آقای لاریجانی گفت هیچ‌گاه از برنامه اول تا حالا بررسی لایحه کمتر از ۷ ماه نبوده است.

  لذا قرار شد برنامه پنجم یکسال تمدید شود و دولت هم بودجه چند دوازدهم دهد.

   

  برچسب ها :

  نظرات